Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Ninebot KickScooter ES4 - Nie włącza się (hulajnoga elektryczna)

JEDD 02 Jan 2019 15:43 12834 12
Przewód Toplex
 • #1
  JEDD
  Level 29  
  Witam.

  Kolega podrzucił mi hulajnogę do naprawy Ninebot by Segway KickScooter ES4. Problemem jest to, że się nie włącza. Akumulator naładowany. Po wciśnięciu przycisku zapala się czerwona dioda i pojawia się piknięcie, ale nic po za tym. Nie włącza się wyświetlacz. Połączenie bluetooth działa, ale aplikacja jej nie znajduje. Po przekręceniu koła z silnikiem, wygląda jakby chciał się zakręcić, ale elektronika go blokowała i pojawia się kilkukrotne pikanie (wszystko na załączonym filmie).

  https://youtu.be/Z2O0X5wSq2g

  Jakieś porady?
 • Przewód Toplex
 • #2
  wojtek 9007
  Level 39  
  Witam - ze sterownika wychodzą trzy przewody do zasilania silnika bezszczotkowego .
  Stawiam że jest coś z baterią , proszę zmierzyć napięcie na baterii w czasie
  załączania .
 • Przewód Toplex
 • #3
  JEDD
  Level 29  
  Napięcie z baterii 38,2V nie spada. Gdy odłączę jeden przewód fazowy to koło nadal się blokuje przy poruszeniu. Gdy odłączę dwa nie stawia oporu, ale pikanie nadal pozostaje, nawet z odłączonymi wszystkimi przewodami fazowymi. Przy podłączonych fazach i odłączonej kostce (od czujnków Halla jak mniemam) zapala się zielona dioda sygnalizując kod błędu 18. Jeżeli odłączę kostkę od BMS'a generuje się kod błędu 21. Tabela kodów od Xiaomi M365 (ale z tego co mi wiadomo to podobne konstrukcje):
  Ninebot KickScooter ES4 - Nie włącza się (hulajnoga elektryczna)

  Chodzi mi po głowie wymiana całego modułu sterowania, koszt 65 dolarów na ebay.
 • #4
  wojtek 9007
  Level 39  
  Proszę sprawdzić z ilu ogniw połączonych szeregowo składa się bateria ( prawdopodobnie
  z dziesięciu ) a wówczas powinna mieć około 42V po naładowaniu .
 • #5
  JEDD
  Level 29  
  Tak powinna mieć 42V ale nie naładowałem jej do końca. Dodam, że przy ładowaniu świeci wyświetlacz i jest pokazany poziom naładowania w procentach.
 • #6
  wojtek 9007
  Level 39  
  Proponuję naładować do pełna i wtedy sprawdzać .
 • #7
  JEDD
  Level 29  
  wojtek 9007 wrote:
  Proponuję naładować do pełna i wtedy sprawdzać .


  Z całym szacunkiem ale co to ma do rzeczy :) Musi dzialac tak samo na akumulatorze naładowanym do 70% jak i do 100%. Baterie wykluczam. Jedyne co mnie zastanawia to jak zachowuje sie silnik, chociaż z drugiej strony jakieś wskazanie powinno się pojawić na wyświetlaczu. Całym tym ustrojstwem zarządza STM32F103. Nie wiem czy to on nie padł czy może software. Jak nic mnie nie oświeci to jutro kupię moduł od "majfrenda" i zobacze co się będzie działo.
 • #8
  kakusi1809
  Level 2  
  Witam,
  Udało się rozwiązać problem?
  Niestety moja hulajnoga es1 cierpi na to samo
 • #9
  JEDD
  Level 29  
  Właśnie dzisiaj wymieniłem dashboard i jest poprawa. Hulajnoga się uruchamia, łączy z aplikacją przez bluetooth, ale blokada koła pozostała. Nie można jej odblokować klikając zamkniętą kłódkę. Mam drugą płytę główną, na niej kłódka jest odblokowana, nawet można jeździć, ale po jakimś czasie wyłącza się bez powodu. Nie ładuje baterii na tej drugiej płycie - wygląda to na problem z komunikacją z BMS w baterii. Na tej z zamkniętą kłódką bateria się ładuje. Pokusiłem się o zamianę mikrokontrolerów STM32F103 między płytami i wszystko jest tak samo tylko teraz problemy są takie same tylko na innych płytach :)

  Ninebot KickScooter ES4 - Nie włącza się (hulajnoga elektryczna) Ninebot KickScooter ES4 - Nie włącza się (hulajnoga elektryczna)
 • #10
  kakusi1809
  Level 2  
  Moja hulajnoga została dostarczona do mnie w styczniu i gdy otworzyłem ją to włączyła się, więc spakowałem ją i wczoraj otworzyłem w celu przejażdżki, ale nie reagowała na nic, była martwa. Podłączyłem ładowarkę i pokazuje ona zielone światło i gdy klikam przycisk włącza się. Ale zablokowała koło i nie można jechać. Potem gdy ją parę razy wyłączyłem i włączyłem niestety znów się nie włącza. Wiesz może co to może być?
 • #11
  JEDD
  Level 29  
  Jak jest na gwarancji to jej użyj.
 • #12
  kakusi1809
  Level 2  
  Niestety kupiłem ją na Gearbest

  Dodano po 1 [godziny] 48 [minuty]:

  Mam takie pytanie, czy gdybym miał druga identyczną hulajnoge to mogę przełożyć z niej kontroler i wszystko inne do tej którą się nie włącza? Gearbest zaproponował mi druga hulajnogę za 400 zł i wtedy miałbym jedna sprawna a druga nie, więc przekładając elementy mógłbym dojść do tego co jest zepsute i potem dokupić tylko tą część. Czy jest to uniwersalne czy niestety każdy kontroler ma przypisany każdy element wykonawczy?
 • #13
  JEDD
  Level 29  
  Wymiana płyty głównej na oryginalną przywróciła poprawną pracę hulajnogi, lecz pojawił się kod błędu 35 (domyślny numer seryjny płyty głównej). Dostawca przekazał instrukcję jak ustawić S/N, jednak nie można go zatwierdzić, gdy posiada się nie oryginalny dashboard. Konieczna była kolejna wymiana dashboard'a, tym razem na oryginalny. Przy takim połączeniu: oryginalna płyta główna + oryginalny dashboard można ustawić numer seryjny i kod błędu 35 zostaje wykasowany. Radzę uważać przy zakupach na aliexpress, w podobnych cenach sprzedawane są "fejki" jak i "oryginały". Hulajnoga naprawiona.