Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterowanie pompą cyrkulacyjną CWU

02 Sty 2019 18:12 651 6
  • Poziom 4  
    Witam,

chciałbym poprawić jakość sterowania pompą cyrkulacyjną CWU. Obecnie pompą steruje zwykły programator czasowy. Pompa załącza się 10 razy na dobę na kilka minut (niezależnie od dnia tygodnia). Generalnie się to jakoś sprawdza, ale niestety zdarzają się sytuacje, gdy ciepłej wody brakuje w kranie. Albo gdy pompa pracuje podczas gdy mogłaby sobie odpuścić.

Generalnie ma to działać w myśl zasady: gdy ktoś w domu wykazuje aktywność (nie śpi na przykład) to ma być ciągle ciepła woda w kranie.

Pomysł:

Mielibyśmy dwie strefy czasowe: A - aktywna, B - nieaktywna. Detekcja strefy czasowej byłaby dokonywna za pomocą czujek ruchu (jedna na parterze w korytarzu i jedna na poddaszu również w korytarzu). Jeśli nadszedłby sygnał z czujki ruchu, następuje strefa A. Jeśli przez najbliższy kwadrans od ostatniego sygnału z czujki nie nadejdzie nowy sygnał, następuje strefa B.

W strefie B pompa cyrkulacyjna ma nie działać wcale.
    W strefie A pompa cyrkulacyjna ma działać w trybie: 2 minuty pracy, 13 minut przerwy.

Jakiego najlepiej użyć sterownika? Wolałbym uniknąć sterownika PLC za 1200zł... Może coś prostszego, tańszego?

Pozdrawiam.
  • OptexOptex
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk
    Kolego kiedyś miałem robic podobne projekt.
    Z jakiegoś powodu nie doszedł on do skutku, ale poniżej przesyłam Ci zamierzenia.

1 opcja-użycie sygnałów z czujników ruchu alarmu oraz czujnika temp. na rurze cyrkulacyjnej. W sytuacji kiedy czujniki wykryłyby obecność domowników, a temp na rurze byłaby poniżej zadanej pompka się uruchamia.
    Pracuje do czasu aż temp. zwiększy się do temperatury zadanej.
    2-opcją-montaż czujnika przepływu na wyjściu z zasobnika cwu, oraz jak poprzednio czujnika temperatury na rurze cyrkulacyjnej.
    W momencie kiedy ktoś z domowników odkreca ciepłą wodę, a temp jest poniżej pompka startuje do czasu uzyskania odpowiedniej temperatury.

Kolego czasy mamy takie, że za kilkaset złotych możesz kupić małe PLC z darmowym softem.

Pozdrawiam daro
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Starczył by najmniejszy Fatek z serii B1. Układ z czujnikami ruchu byłby idealny ,choć dodałbym jeszcze czujnik temperatury na rurze , regulator Rex C100 . W strefie A pilnowałby aby temperatura w rurach nie spadła po niżej jakiegoś poziomu aby wyeliminować przerwy czasowe.
  • Poziom 4  
    daro31ie napisał:
    Kolego kiedyś miałem robic podobne projekt.
    Z jakiegoś powodu nie doszedł on do skutku, ale poniżej przesyłam Ci zamierzenia.

1 opcja-użycie sygnałów z czujników ruchu alarmu oraz czujnika temp. na rurze cyrkulacyjnej. W sytuacji kiedy czujniki wykryłyby obecność domowników, a temp na rurze byłaby poniżej zadanej pompka się uruchamia.
    Pracuje do czasu aż temp. zwiększy się do temperatury zadanej.
    2-opcją-montaż czujnika przepływu na wyjściu z zasobnika cwu, oraz jak poprzednio czujnika temperatury na rurze cyrkulacyjnej.
    W momencie kiedy ktoś z domowników odkreca ciepłą wodę, a temp jest poniżej pompka startuje do czasu uzyskania odpowiedniej temperatury.

Kolego czasy mamy takie, że za kilkaset złotych możesz kupić małe PLC z darmowym softem.

Pozdrawiam daro

W pierwszej wersji póki co, nie zamierzam wcale używać czujników temperatury. Mniej więcej wiem jak woda stygnie i w strefie A wystarczy stały program (tak jak napisałem 2 minuty pracy i 13 minut przerwy ewentualnie doświadczalnie to jeszcze ustalę).

Opcja 2 nie wchodzi w grę wogóle jako niepraktyczna. Jeśli odkręcę wodę a w rurach jest woda wychłodzona to start pompy w tym momencie niewiele pomoże. I tak trzeba czekać, a tego nie chcę.

Dodano po 1 [minuty]:

vindevil napisał:
    Starczył by najmniejszy Fatek z serii B1. Układ z czujnikami ruchu byłby idealny ,choć dodałbym jeszcze czujnik temperatury na rurze , regulator Rex C100 . W strefie A pilnowałby aby temperatura w rurach nie spadła po niżej jakiegoś poziomu aby wyeliminować przerwy czasowe.

A po co dodatkowo regulator (Rex C100)? Sam sterownik nie pełni funkcji regulatora?
  • Specjalista Automatyk
    Kolego osobiście w moim domu mam podobne.
    rozwiązane.
    Pompka cyrkulacyjna załącza się kilka razy dziennie na 2 minuty.
    W tygodniu tylko jak jesteśmy w domu (pracujemy w jednakowych godzinach), a w sobotę i niedzielę częściej.
    Prosty układ ale niezawodny.
    Pozdrawiam daro
  • Poziom 25  
    brunet.wp napisał:

A po co dodatkowo regulator (Rex C100)? Sam sterownik nie pełni funkcji regulatora
    sam sterownik nie ma wejść analogowych tylko binarne. Regulator po to aby to uprościć i w miarę możliwości doprowadzić do możliwości regulacji.