Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Po C kolej na C++ Jaka książka?

figa_miga 12 Sty 2019 00:31 465 6
  • #1 12 Sty 2019 00:31
    figa_miga
    Poziom 19  

Można przyjąć założenie że znam nieco C. Jeśli chodzi o ścisłość, to treść mogła by nawiązywać do ARM i RTOS.

0 6
  • #2 12 Sty 2019 08:08
    Interval
    Poziom 17  

Proponuję:

"Język C++. Szkoła programowania." - Stephen Prata

"Język C++. Kompendium wiedzy." - Bjarne Stroustrup

0
  • #3 12 Sty 2019 09:13
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery

Poznać C++ można z dowolnej książki adresowanej dla PC. Jedyne na co warto zwrócić uwagę, to aby była to książka przynajmniej o C++11.

Co do używania z mikrokontrolerami i RTOSem, to realnie nie ma takiej pozycji, a przynajmniej ja o żadnej nie wiem. Tylko własna praktyka i doświadczenie, bo jednak programowanie embedded "trochę" się różni od programowania na desktopa. Trzeba samodzielnie znaleźć właściwe proporcje między ficzerami C++ a możliwościami platformy oraz realnymi wymaganiami projektu (;

W każdym razie - moim zdaniem warto używać C++ choćby tylko jako lepszego kompilatora C, bo jest on bardziej czepialski co do niekompatybilnych typów zmiennych i innych częstych pomyłek.

0
  • #4 12 Sty 2019 11:40
    AndrzejKor
    Poziom 11  

Dzień dobry

I "Prata" i "Strup" to książki wybitne, ale trudne (przynajmniej dla mnie były) - taka cecha książek wybitnych.
    Proponuję na początek Jerzego Grębosza Opus Magnum C++11. Dostępna w Helionie, a jak się
    człowiek zaczai i poczeka cierpliwie, to za bardzo rozsądne pieniądze.
    A po Gręboszu to i "Strup" nie będzie straszny.
    Niestety żadna z tych książek nie wspomina nawet o mikrokontrolerach, ale języki C i C++ też mają być niezależne
    od platformy.

Z ukłonami
    Andrzej Korycki

0
  • #5 12 Sty 2019 19:17
    figa_miga
    Poziom 19  

Niby nie zależne od platformy ale kilka kruczków jest i szkoda odkrywać amerykę osobiście. AndrzejKor, ty już coś znałeś C, czy od razu zabrałeś się za C++?

0
  • #6 13 Sty 2019 13:37
    AndrzejKor
    Poziom 11  

Dziędobry

Mój przypadek raczej nie powinien służyć Wam Młodym za wzór ponieważ ja już raczej schodzę ze sceny
    programistycznej niż na nią wchodzę. Ale podam kolejność, w jakiej się uczyłem języków programowania :
    1. Fortran
    2. Algol
    3. Cobol
    4. Pascal (Turbo)
    5. Asembler 8080 i Z80
    6. Asembler 8086
    7. C
    8. Occam 2
    9. C++

Tak przynajmniej mi się wydaje, że kolejność była taka właśnie.

Z ukłonami
    Andrzej Korycki

0
  • #7 13 Sty 2019 15:15
    drobok
    Poziom 28  

Ja tam polecę Modern C++ Programming Cookbook Bancila, oraz https://www.geeksforgeeks.org/c-plus-plus/

Te wszystkie Grębosze już zdeksza przestarzałe niestety ;)

PS. nie zapomnij o extern c przy przerwaniach - ja trochę czasu przez te "głupotę" straciłem przesiadając się na stm32 i c++ jednocześnie ;)

0