Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie trzech włączników do jednej żarówki. SCHEMAT

pawelball 29 Jan 2019 09:54 2544 9
    Darek A.
    Level 20  
    Trochę ciężko odnieść się do tego rysunku, więc wkleję Ci dwa obrazki w/g których powinieneś dojść.
    Połączenie w wersji "z puszkami":

P.S. dodać powinienem, że obrazki nie są mojego autorstwa i pochodzą z forum.
    pawelball
    Level 9  
    Szukał, szukał. Tylko pierwszy problem mam z łącznikiem krzyżowym -jest bardzo dziwny schemat na odwrocie, nie jak to zwykle bywa przy tego typie łącznika, że na każdym narożu jest miejsce do łączenia kabli. Na schemacie rozrysowałem jak mam poprowadzone kable pod tynkiem. Może ktoś pomoże z gotowym rozwiązaniem ? :D
    leonov
    Level 42  
    pawelball wrote:
    jest bardzo dziwny schemat na odwrocie
    Wrzuć fotkę.
    Zutket
    Level 35  
    pawelball wrote:
    Na schemacie rozrysowałem jak mam poprowadzone kable pod tynkiem. Może ktoś pomoże z gotowym rozwiązaniem ? :D

Jeżeli opis wyłącznika krzyżowego zamieszczony na schemacie jest zgodny z tym co jest na wyłączniku, to:
    A do P1.2
    C do P1.3
    B do P2.2
    D do P2.3
    P2.1 przelotem przez puszkę wyłącznika krzyżowego do lampy.
    Do P1.1 podłączyć fazę.
    Zutket
    Level 35  
    pawelball wrote:
    Super, o taki konkret mi chodziło. Tylko nie umknęło CI: P1.3 i P2.3
    Faktycznie zrobiłem błąd, ale już poprawiłem.
    pawelball
    Level 9  
    Jeszcze jedna sprawa z tym układem. Wszystko działa poprawnie natomiast tylko ze zwykłą żarówką, jeżeli podłączę żarówkę ledową przy wyłączeniu robi się dyskoteka. Naznaczę, iż włączniki mają oświetlenie led ( dokupowane oddzielnie). Zauważyłem to dopiero dzisiaj, jak zmieniłem żarówkę na led - a że dzień święty święcę, to już nie wyciągałem tych oświetleń włączników, bo domyślam się, że to całe miganie światła na wyłączonym włączniku jest przez to dodatkowe oświetlenie pstryczków. Teraz pytanie: chcąc mieć żarówkę led i oświetlenie pstryczków, co muszę domontować (jakiś przekaźnik czy cos w tym stylu) aby się to nie migało? Dla wnikliwych jest to żarówka led PHILIPS 7W.