Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Diody migające jednocześnie - 3mm

collumb1980 11 Lut 2019 09:52 507 31
  • #1 11 Lut 2019 09:52
    collumb1980
    Poziom 5  

Jestem w trakcie przerabiania auta mojego syna wzbogacając je o oświetlenie. Problem powstał przy kierunkowskazach. Sam już nie wiem co użyć, aby po włączeniu lewej strony dwie diody mrygały jednocześnie (to samo ze stroną prawą). Nie wiem jak zadziałałyby diody mrygające podłączone jednocześnie (czy częstotliwość mrygania była by taka sama). zastanawiałem się też nad układem gotronik.pl/multiwibrator-led-migacz-p-4898.html ale w tym układzie diody mrygają na przemian - może jest sposób aby mrygały jednocześnie? Za każdą podpowiedź z góry dziękuję.

0 29
  • #2 11 Lut 2019 11:49
    sp3ots
    Poziom 36  

Witam !
    Jakie napięcie zasilające ?
    Są w sprzedaży LEDy z wbudowanym generatorem.

0
  • #3 11 Lut 2019 11:53
    tabula_rasa
    Poziom 15  

Generator można wykorzystać do sterowania diodami, które byłyby dołączane przełącznikiem do kolektora tranzystora Q1.

0
  • #4 11 Lut 2019 12:57
    collumb1980
    Poziom 5  

zasilanie to 4 baterie AA a więc około 6V. Co do diod, które migają - nie wiem czy będą ze sobą z synchronizowane (mam obawy, że mogą świecić w różnym tempie). Jestem laikiem co do elektroniki a każdorazowe jej użycie w moich projektach były czerpane z neta. W tym przypadku nie znalazłem odpowiedzi. Także prosiłbym o jak najprostsze rozwiązanie lub zastosowanie gotowego układu :)

Dodano po 3 [minuty]:

tabula_rasa napisał:
    Generator można wykorzystać do sterowania diodami, które byłyby dołączane przełącznikiem do kolektora tranzystora Q1.

myślałem o użyciu dwóch takich układów do prawej i osobno do lewej strony. problem w tym, że nie wiem jak połączyć taki układ aby świeciły diody jednocześnie lub jedną stronę wykluczyć (skupić się na jednej stronie podłączając tam dwie diody)

0
  • #5 11 Lut 2019 13:26
    tabula_rasa
    Poziom 15  

Wykorzystujesz pół generatora - zamiast jednej diody podłączasz dwie połączone szeregowo - będą migać jednocześnie. Napięcie zasilania jest na tyle duże, że nie musisz nic zmieniać w układzie.
    Przełączanie migaczy lewo/prawo realizujesz poprzez zasilanie odpowiednich generatorów.
    Można też, jak wspomniałem wcześniej, przełączać diody i używać jeden generator.

0
  • Pomocny post
    #6 11 Lut 2019 17:19
    HD-VIDEO
    Poziom 38  

Sch. poglądowy na podstawie mult. Gotronik:
    Diody migające jednocześnie - 3mm

Przełącznik trój-pozycyjny, trzeba napisać ile dokładnie będzie ilość LED i kolor "żółte?", bo tam jest przy 3 sztukach LED jest prawie na styk z napięciem zasilania, wtedy diody LED muszą być połączone równolegle.

Można to samo zrobić na NE555

Obecnie wadą schematu jest, że układ cały czas pobiera prąd, więc jaki tam przełącznik będzie zastosowany

0
  • #7 11 Lut 2019 21:48
    tabula_rasa
    Poziom 15  

Zamiast LED5 niekonieczna, ale będzie radość z kontrolki na tablicy. Q1 może zasilać diodę migającą w przeciwfazie do diod kierunkowskazów.

0
  • #8 11 Lut 2019 23:21
    collumb1980
    Poziom 5  

tabula_rasa napisał:
    Wykorzystujesz pół generatora - zamiast jednej diody podłączasz dwie połączone szeregowo - będą migać jednocześnie. Napięcie zasilania jest na tyle duże, że nie musisz nic zmieniać w układzie.
    Przełączanie migaczy lewo/prawo realizujesz poprzez zasilanie odpowiednich generatorów.
    Można też, jak wspomniałem wcześniej, przełączać diody i używać jeden generator.

ok najłatwiej będzie chyba zastosować jednak dwa układy tylko jak pominąć drugą diodę z układu. Bo rozumiem, że wykorzystuję np. lewą stronę i zamiast jednej diody montuję dwie szeregowo a co z drugą po prawej, która działa na przemian ze stroną lewą i tworzy jednocześnie cały obieg ? I jeszcze pytanko, a jak można przerobić generator tak aby sterować dwiema stronami - nie wiem jak ewentualnie przerwać układ i go osobno zasilać?

0
  • #9 11 Lut 2019 23:24
    HD-VIDEO
    Poziom 38  

LED usuwasz, rezystor zostawiasz

0
  • #10 11 Lut 2019 23:25
    tabula_rasa
    Poziom 15  

Jak znajdziesz dla niej zastosowanie, to zostawiasz. Generator powinien działać i bez niej.

0
  • #11 11 Lut 2019 23:48
    collumb1980
    Poziom 5  

HD-VIDEO napisał:
    Sch. poglądowy na podstawie mult. Gotronik:

Przełącznik trój-pozycyjny, trzeba napisać ile dokładnie będzie ilość LED i kolor "żółte?", bo tam jest przy 3 sztukach LED jest prawie na styk z napięciem zasilania, wtedy diody LED muszą być połączone równolegle.

Można to samo zrobić na NE555

Obecnie wadą schematu jest, że układ cały czas pobiera prąd, więc jaki tam przełącznik będzie zastosowany

Ogólnie będą 4 diody żółte 3mm, przełącznik dźwigniowy (do kierunków) i przyciski ON/OFF do awaryjnych. Układy z NE555 też wcześniej brałem pod uwagę, niestety gotowe układy które widziałem potrzebowały większego zasilania. W moim projekcie założyłem też przyciski będą przed generatorem co wyeliminuje pobieranie prądu ale takie układy musiały by być dwa. kolega z forum tabula_rasa wspomniał, że można wykorzystać odpowiednio jeden układ także ciekawy jestem jak to można rozwiązać

Dodano po 12 [minuty]:

tabula_rasa napisał:
    Jak znajdziesz dla niej zastosowanie, to zostawiasz. Generator powinien działać i bez niej.

czyli obwód nie musi być zamknięty? a jak można użyć jednego układu do przełączania stronami? stawiałbym na przerwanie obwodu :) ale wtedy jak wykorzystać jedno wejście zasilania?

0
  • #12 11 Lut 2019 23:50
    HD-VIDEO
    Poziom 38  

Jeszcze awaryjne doszły...

Schemat oparty na dwóch generatorach nie da się synchronizować w przypadku "AWARIA"

0
  • #13 12 Lut 2019 00:00
    tabula_rasa
    Poziom 15  

Pokombinować z diodami przełączającymi i da się synchronizować te generatory.
    Na schemacie przykładowym, który podałeś, diodę nad Q1 zstępujesz zworą albo lutujesz rezystor tak by sięgał do kolektora Q1. Na Q1 odkłada się około 1.8V, więc rezystor ograniczający prąd diody i tranzystora liczy się dla napięcia niższego o tę wartość. Bez diody powinien być trochę większy.
    Z tego powodu kolega HD Video zmniejszył rezystor do 100Ω w układzie z trzema diodami połączonymi szeregowo.

0
  • #14 12 Lut 2019 00:03
    collumb1980
    Poziom 5  

HD-VIDEO napisał:
    Jeszcze awaryjne doszły...

Schemat oparty na dwóch generatorach nie da się synchronizować w przypadku "AWARIA"

a to mój bardziej prymitywny projekt. Zakładałem, że jeżeli zasilę prądem dwa generatory jednocześnie to będą świeciły jednocześnie :/

0
  • #15 12 Lut 2019 00:07
    tabula_rasa
    Poziom 15  

Świeciłyby ale niesynchronicznie. Lepiej przełączać diody do jednego generatora, ale można generatory synchronizować.

0
  • #16 12 Lut 2019 00:11
    collumb1980
    Poziom 5  

tabula_rasa napisał:
    Świeciłyby ale niesynchronicznie. Lepiej przełączać diody do jednego generatora, ale można generatory synchronizować.

a jak można to zrobić najłatwiej- zsynchronizować generatory?

0
  • #17 12 Lut 2019 00:24
    tabula_rasa
    Poziom 15  

Łatwiej przełączać diody. Żeby synchronizować generatory trzeba wiedzieć jak są zbudowane, jak działają i zastanowić się jak je synchronizować.

0
  • #18 12 Lut 2019 01:27
    HD-VIDEO
    Poziom 38  

Sch. poglądowy:

Przełącznik dźwigniowy (do kierunków) - trzy pozycyjny z zerem; lewo/środek/prawo. Jak układ wyłączony - brak poboru prądu.

Dwa generatory nic nie wniosą do koncepcji układu przerywacza kierunków + Awaria

0
  • #19 12 Lut 2019 09:44
    collumb1980
    Poziom 5  

[quote="HD-VIDEO"]Sch. poglądowy:

Przełącznik dźwigniowy (do kierunków) - trzy pozycyjny z zerem; lewo/środek/prawo. Jak układ wyłączony - brak poboru prądu.

Dwa generatory nic nie wniosą do koncepcji układu przerywacza kierunków + Awaria[/quo

Z góry przepraszam za zadawanie może tak może tak błahych dla elektroników pytań ale wiadomo dlaczego to robię :) rozumiem, że D1-D4 to są diody prostownicze (przepuszczają prąd w jednym kierunku). Jeżeli tak to góra zrozumiała. Nie brałem takiej opcji aby układ umieścić za diodami ale jeżeli to zadziała to super. Co do dołu mam wątpliwości. Ogólnie czy + i - muszą być w puszczone w innych miejscach niż gotowy układ czy trzymać się układu. Diody rozumiem, że będą miały minus bezpośrednio z baterii? No i czy wytrzyma zasilanie przy dodatkowych dwóch diodach (wygląda to tak obiecująco, że nie wiem czy nie będzie jeszcze migać kierunek na desce rozdzielczej :) ) i co to jest GND? czy Q2 musiałbym wymienić niż ten, który jest już w układzie (9014)?

0
  • #20 13 Lut 2019 00:14
    HD-VIDEO
    Poziom 38  

collumb1980 napisał:
    Ogólnie czy + i - muszą być w puszczone w innych miejscach niż gotowy układ czy trzymać się układu

collumb1980 napisał:
    Diody rozumiem, że będą miały minus bezpośrednio z baterii?

Nie rozumiem o co chodzi.
    Jeżeli kupisz tą płytkę z Gotronik , można ją przystosować do tego schematu, będzie trzeba przeciąć jedną ścieżkę.

GND - to minus baterii
    Tranzystory dowolne

Sch. poglądowy z LED w des. rozdz.:

Oznaczenia elementów zgodne z płytką Gotronik

0
  • #21 13 Lut 2019 10:36
    collumb1980
    Poziom 5  

HD-VIDEO napisał:
    collumb1980 napisał:
    Ogólnie czy + i - muszą być w puszczone w innych miejscach niż gotowy układ czy trzymać się układu

collumb1980 napisał:
    Diody rozumiem, że będą miały minus bezpośrednio z baterii?

Nie rozumiem o co chodzi.
    Jeżeli kupisz tą płytkę z Gotronik , można ją przystosować do tego schematu, będzie trzeba przeciąć jedną ścieżkę.

GND - to minus baterii
    Tranzystory dowolne

Sch. poglądowy z LED w des. rozdz.:

Oznaczenia elementów zgodne z płytką Gotronik

widzę, że szybko modyfikujesz rysunek :) ok schemat jest super ale jedna rzecz mnie tylko zastanawia - minus diody. Plus jest dla mnie zrozumiały ale wydaje mi się, że minus będzie poprowadzony osobno?

0
  • #22 13 Lut 2019 17:49
    HD-VIDEO
    Poziom 38  

Dzisiaj zmierzyłem napięcie przewodznia LED żółtej jasnej i jest ponad 2V/15mA - więc to co podejrzewałem wyżej - schemat z 3szt LED (z diodą w desce rozdzielczej) nie będzie działać.

Schemat jest do modyfikacji.

collumb1980 napisał:
    Plus jest dla mnie zrozumiały ale wydaje mi się, że minus będzie poprowadzony osobno?

Narysuj na schemacie, bo nie wiem o co chodzi.

0
  • #23 13 Lut 2019 23:38
    collumb1980
    Poziom 5  

HD-VIDEO napisał:
    Dzisiaj zmierzyłem napięcie przewodznia LED żółtej jasnej i jest ponad 2V/15mA - więc to co podejrzewałem wyżej - schemat z 3szt LED (z diodą w desce rozdzielczej) nie będzie działać.

Schemat jest do modyfikacji.

collumb1980 napisał:
    Plus jest dla mnie zrozumiały ale wydaje mi się, że minus będzie poprowadzony osobno?

Narysuj na schemacie, bo nie wiem o co chodzi.

Na schemacie od góry mamy kierunek płynięcia prądu do diod - a gdzie jest doprowadzony minus do diody? co do zasilania większej ilości diod może wystarczyło by zmienić transformator ale jest jeszcze jeden problem - w momencie uruchamiania awaryjnych świateł diody mogą przygasać.

0
  • Pomocny post
    #24 14 Lut 2019 01:37
    HD-VIDEO
    Poziom 38  

Większa ilość LED to ile 10szt, 20szt, żeby się później nie okazało, że będą to diody 1W.

Sch. poglądowy:

Nic tam nie będzie przygasać, schemat jest obliczony na 4..6V napięcia z baterii lub z zasilacza 6V stabilizowanego.

Schemat pokazuje co trzeba zrobić na oryginalnej płytce z Gotronik, jest też rysunek LED z tym plusem i minusem bo nie wiem dalej o co chodzi.

0
  • Pomocny post
    #25 14 Lut 2019 07:55
    psooya
    Poziom 37  

Można użyć 1 diody migającej połączonej w szerego z diodą zwykłą. Migać będą równocześnie obie o ile 6V napięcia wystarczy.

0
  • #26 14 Lut 2019 10:32
    collumb1980
    Poziom 5  

HD-VIDEO napisał:
    Większa ilość LED to ile 10szt, 20szt, żeby się później nie okazało, że będą to diody 1W.

Sch. poglądowy:

Nic tam nie będzie przygasać, schemat jest obliczony na 4..6V napięcia z baterii lub z zasilacza 6V stabilizowanego.

Schemat pokazuje co trzeba zrobić na oryginalnej płytce z Gotronik, jest też rysunek LED z tym plusem i minusem bo nie wiem dalej o co chodzi.

Jeżeli można jeszcze jedną przeróbkę. Myślałem o dwóch diodach na panelu zamiast jednej. Także w przypadku uruchomienia lewego kierunkowskazu uruchomi się dioda wskazująca skręt w lewo i to samo z prawym. obecnie niezależnie od kierunku zapali się jedna ta sama.

Dodano po 3 [minuty]:

psooya napisał:
    Można użyć 1 diody migającej połączonej w szerego z diodą zwykłą. Migać będą równocześnie obie o ile 6V napięcia wystarczy.

Problem tkwi w tym, że nie wiem czy dwa takie układy czyli lewy kierune i prawy uruchomione jednocześnie będą zsynchronizowane. Czy będzie widoczna różnica w miganiu. Nie wiem też czy podłączenie po 3 diody w jednym rzędzie też będą migać tak samo

0
  • Pomocny post
    #27 14 Lut 2019 11:01
    psooya
    Poziom 37  

Oczywiście, ze mie będą w fazie ale będzie to proste bez zbędnej kombinacji. W przeciwnym razie czeka Cię budowa elektroniki jak powyżej.

0
  • #28 14 Lut 2019 11:15
    collumb1980
    Poziom 5  

psooya napisał:
    Oczywiście, ze mie będą w fazie ale będzie to proste bez zbędnej kombinacji. W przeciwnym razie czeka Cię budowa elektroniki jak powyżej.

zawsze to jakaś opcja, ewentualnie bez świateł awaryjnych :) dzięki za pomoc

0
  • #29 14 Lut 2019 11:20
    psooya
    Poziom 37  

Taką diodą jako generatorem bez zbędnej kombinacji możesz sterować tranzystor i wtedy możesz mieć dużo więcej diod oraz fazowanie. Wtedy dioda moze być dowolnego koloru ukryta w kabinie a reszte załatwia przelaczniki LP i awaryjne.

0
  • Pomocny post
    #30 14 Lut 2019 14:04
    HD-VIDEO
    Poziom 38  

collumb1980 napisał:
    Problem tkwi w tym, że nie wiem czy dwa takie układy czyli lewy kierune i prawy uruchomione jednocześnie będą zsynchronizowane

Obecna koncepcja dotyczy tylko jednego generatora i nie będę rysował nic z dwoma.

collumb1980 napisał:
    Nie wiem też czy podłączenie po 3 diody w jednym rzędzie też będą migać tak samo

Nie wiem o co chodzi ale schemat będzie działać poprawnie

psooya napisał:
    Taką diodą jako generatorem bez zbędnej kombinacji możesz sterować tranzystor i wtedy możesz mieć dużo więcej diod oraz fazowanie. Wtedy dioda moze być dowolnego koloru ukryta w kabinie a reszte załatwia przelaczniki LP i awaryjne.

Ale to trzeba przełożyć na schemat - opis nic nie da.

0