Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Źródło zasilania oparte na 18650 z ładowarką i pomiarem

15 Lut 2019 12:02 396 11
  • Poziom 9  
    dzień dobry,

mam taki pomysł:
    -ładowarka TP4056 (1szt.)
    -dwa ogniwa 18650
    -przetwornica step-up
    -miernik pojemności (https://pl.aliexpress.com/item/Bateria-litowa-wska-nik-na-adowania-baterii-miernik-mocy-Tester-poziomu-diody-led-wy-wietlacz-Panel/32901549890.html) wersja 1S

Ogniwa spinam równolegle. Ładuję poprzez TP4056, z OUT przetwornicą wystawiam 5V. Czy mogę jednocześnie ładować i zasilać inny układ?
  • Poziom 30  
    Możesz, ale pamiętaj, że TP4056 daje max 1A prądu. Jeśli odbiornik będzie pobierał więcej to będzie rozładowywać akumulatory.
  • Poziom 9  
    Ok. Zrobiłem tak jak zamierzałem. Mam problem z przetwornicą MT3608 (ICSA004A). Co bym nie robił na wyjściu mam 3.8V i regulując potencjometr nic się nie zmienia. Próbowałem robić to z obciążeniem (silniczek). Test wykonywałem również z 1 szt. 18650 na VIN+ BAT+ na VIN- BAT-. Co robię nie tak?

Zastanawiam się w jaki inny sposób uzyskać uniwersalne źródło zasilania z ładowaniem dla dowolnego urządzenia 5V.
  • Poziom 30  
    Ogniwo masz podłączone bezpośrednio do przetwornicy, czy przez TP?
  • Poziom 9  
    Próbowałem tak i tak bezskutecznie na wyjściu MT3608 napięcie to samo co na wejściu.
    Chcę sobie opracować uniwersalne źródło zasilania z możliwością ładowania. Może ktoś może polecić jakieś sprawdzone rozwiązania (taki własny powerbank).
  • Poziom 41  
    daniel0801 napisał:
    mam taki pomysł:
    -ładowarka TP4056 (1szt.)
    Zamiast samej ładowarki użyj zasilacza buforowego - ładowarka, np; Link
  • Poziom 13  
    @daniel0801 miałem kilka razy tą samą przetwornicę i ilekroć nie podłączyłem do niej silnika albo wentylatora, za każdym razem po kilku godzinach przestawała podnosić napięcie. Nie jestem w stanie Ci powiedzieć dlaczego. Właściciel sklepu, w którym to kupowałem powiedział, że być może jest to sprawka napięcia wstecznego, które daje silnik.
  • Poziom 13  
    Moduł MT3608 byłby dobry, ale musiałbyś zapobiec jakoś temu napięciu wsteczmenu. Myślę, że dioda prostownicza mogłaby się sprawdzić.
  • Poziom 41  
    daniel0801 napisał:
    @gumisie właśnie coś takiego mam
    Skoro właśnie taki posiadasz i podłączasz go według opisu, nie powinno być problemu z tym o co pytasz:
    daniel0801 napisał:
    Czy mogę jednocześnie ładować i zasilać inny układ?
    Należy pamiętać o tym że ten zasilacz buforowy/ładowarka niema WSPÓLNEJ masy (GND) z minusem akumulatora.
    Co do modułu MT3608 trudno mi się wypowiedzieć, nie miałem z nim do czynienia

burixon000 napisał:
    Myślę, że dioda prostownicza mogłaby się sprawdzić.
    Ciekawy pomysł, mógłbyś go bardziej rozwinąć (w które miejsce przetwornicy ją podłączyć ?).

Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    @gumisie nie dałoby się na OUT przetwornicy?
  • Poziom 41  
    burixon000 napisał:
    @gumisie nie dałoby się na OUT przetwornicy?
    O ile szeregowo z odbiornikiem, to moim zdaniem nic to nie da.

daniel0801 napisał:
    Zastanawiam się w jaki inny sposób uzyskać uniwersalne źródło zasilania z ładowaniem dla dowolnego urządzenia 5V.
    Może np; coś takiego ?:
    Link