Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Li-ion 18650, TP4056 - Wkrętarka akumulatorowa, nowe zasilanie

fire45 25 Gru 2015 18:06 11208 37
  • #1 25 Gru 2015 18:06
    fire45
    Poziom 4  

Witajcie,
    zalegają mi w domu cztery sprawne wkrętarki z licznymi uszkodzonymi akumulatorami.
    Między innymi sprzęt Metabo z baterią NiCd 12V 1,7Ah. Po wstępnym rozpoznaniu w sieci
    zgodnie z poradnikiem http://grylewicz.pl/drugie-zycie-wkretarki-wymiana-ogniw-ni-cd-na-li-ion/
    chciałem zmienić układ zasilania, ładowania na Li-ion. W związku z tym mam wstępny "projekt"
    i kilka pytań.

1. Akumulator wkrętarki oznaczony jest jako 12V.
    Co lepiej zastosować z 18650? 3x 4,2V (co da 12,6V) albo 3x 3,7V (co da 11,1V)?
    Tutaj rozglądam się za wysokoprądowymi ogniwami.

2. Jako ładowarkę na pierwszy rzut oka obrałem układ TP4056.
    Jako źródło zasilania zastosować ładowarkę USB 5V 1A czy mocniejszą?

Zrobiłem na szybko amatorski rysunek obrazujący mój problem.
    Co o tym sądzicie? Co zastosować innego, na co zwrócić uwagę? W czym problem?

Li-ion 18650, TP4056 - Wkrętarka akumulatorowa, nowe zasilanieaku.png Download (515.55 kB)

Pozdrawiam
    i z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

• #2 25 Gru 2015 18:14
    Block3r
    Poziom 12  

a.d. 1: 3,7V to napięcie rozładowanego ogniwa, a 4,2V naładowanego.
    Ile masz ogniw do dyspozycji?

To jest nieprawda, 3,7V nie oznacza rozładowanego ogniwa/trymer01

• #3 25 Gru 2015 18:20
    DominTR3B
    Poziom 26  

1.Ogniwa naładowane mają 4.2V ,rozładowane około 3V,nie widzę tu problemu.
    2.Ładowarka musi mieć prąd przynajmniej taki jaki będzie przepuszczał układ TP4056[domyślnie 1A.],dałbym zasilacz >2A/5V.
    3.Problem jest w sposobie połączenia "różowych kabli". ładowarka też będzie widziała 12V.Lepiej we wkrętarce stosować koszyk na ogniwa a ładować je na zewnątrz.Poza tym ładowanie 3 ogniw równolegle potrwa trzy razy dłużej.

• #4 25 Gru 2015 18:25
    fire45
    Poziom 4  

Block3r napisał:
    a.d. 1: 3,7V to napięcie rozładowanego ogniwa, a 4,2V naładowanego.
    Ile masz ogniw do dyspozycji?

Sprawnych ogniw niestety nie mam. Wszystkie elementy projektu muszę zakupić.
    DominTR3B napisał:
    3.Problem jest w sposobie połączenia "różowych kabli". ładowarka też będzie widziała 12V.Lepiej we wkrętarce stosować koszyk na ogniwa a ładować je na zewnątrz.Poza tym ładowanie 3 ogniw równolegle potrwa trzy razy dłużej.

Jak najlepiej rozwiązać ten problem ładowania? :?:

• #5 25 Gru 2015 18:34
    DominTR3B
    Poziom 26  

Zrobił bym zewnętrzną ładowarke na 3 układach TP4056 i zasilił je zasilaczem 3A/5V. Ładował bym po 2 ogniwa równolegle na jeden układ,(2 x 3)razem 6 ogniw,dla większego prądu i pojemności.Najlepsze źródło tanich ogniw to używane akumulatory od starych laptopów.

• #6 25 Gru 2015 18:43
    fire45
    Poziom 4  

DominTR3B napisał:
    Zrobił bym zewnętrzną ładowarke na 3 układach TP4056 i zasilił je zasilaczem 3A/5V. Ładował bym po 2 ogniwa równolegle na jeden układ,(2 x 3)razem 6 ogniw,dla większego prądu i pojemności.Najlepsze źródło tanich ogniw to używane akumulatory od starych laptopów.

6 ogniw? 3 nie wystarczą?

• #7 25 Gru 2015 18:49
    Block3r
    Poziom 12  

fire45 napisał:
    DominTR3B napisał:

Przy 3 ogniwach szeregowo będziesz miał tylko jakieś 2500 mAh (tyle ile wynosi pojemność jednego ogniwa)

• #8 25 Gru 2015 19:02
    marian paszek
    Poziom 15  

Również robilem w-g wskazanego tem z tym ze moja wkrętarka była oznakowana jako 9,6 V .
    8x ak. Ni-Cd .
    Po ładowaniu pomiar wykazal ze na zestawie jest napiecie 11,8 V - sprawdziłem jak się zachowa przy zasilaniu z zasilacza 12V i o dziwo po ok 10 min. W miare ciaglej pracy wkrętarka się nie grzala .
    Zaryzykowałem i przy pomocy zestawu do polerowania przejechałem cala astre .1-1,5 h roboty a wkrętarka była ledwo ciepła po ok 1h .
    Stwierdziłem ze przy normalnym użytkowaniu nic jej nie będzie .
    Aku Ni-Cd wyladowaly w koszu a do pojemnika swobodnie wszedł pakiet 3S2P ogniw 18650 +
    zainstalowane zlacze balancera . Do ładowania używam wykonany własnoręcznie balancer z wbudowanym zasilaczem na Lm350 z regulacja pradu . Prad ustawiony na 1,5A. Podczas prob początkowo dalem nawet 2,5 A . Pakiet się ladowal do napięcia 4,2 V na cele . Akumulatory były zimne lecz balancer wydzielal tyle ciepła ze silnik went. musial chodzic na zasilaniu 12V aby dobrze rozpraszac cieplo .
    Dlatego obnizylem do 1,5 A i went. z zasilacza komp. chodzil na 8V i nie powodowal zadnego szumu a radiator był lekko ciepły . Dorzucę jeszcze wskaźnik rozładowania bo w komorze pojemnika aku.jest na tyle m-sca .

Jeżeli kol jest zainteresowany to mogę podrzucić linki do schem balancera i samej ładowarki . Jak na razie nie zauwazylem zadnej szkodliwości zarówno dla ładowarki jak i ladowanych ogniw . Klamoty do budowy balancera jak i samej ładowarki to koszt niewielki .

• #9 25 Gru 2015 19:16
    fire45
    Poziom 4  

Block3r napisał:
    fire45 napisał:
    DominTR3B napisał:

Przy 3 ogniwach szeregowo będziesz miał tylko jakieś 2500 mAh (tyle ile wynosi pojemność jednego ogniwa)

Ale to w sumie i tak więcej niż fabryczna bateria, 1,7Ah. Dobrze rozumiem te kwestie?
    Czy rzeczywiście szukać ogniw wysokoprądowych czy nie ma to znaczenia?

• #10 25 Gru 2015 19:35
    marian paszek
    Poziom 15  

Szukaj zużytych baterii od laptopow . Przy 3 ogniwach w szeregu do dyspozycji będziesz miał tyle energii ile najsłabsze ogniwo w pakiecie . Ogniwa i tak musisz posortować .
    Zdobyłem 2 baterie - po posortowaniu 2szt były b.slabe i wyladowaly w koszu . .
    W zapasie zostały 4 szt . Co do wysoko-pradowych -to już zależy jaki prad ladowania zakładasz .

• #11 25 Gru 2015 20:01
    fire45
    Poziom 4  

marian paszek napisał:
    szukaj zużytych baterii od laptopow . przy 3 ogniwach w szeregu do dyspozycji będziesz miał tyle energii ile najsłabsze ogniwo w pakiecie . ogniwa i tak musisz posortować . zdobyłem 2 baterie i po posortowaniu 2szt były b.slabe i wyladowaly w koszu . . w zapasie zostały 4 szt . co do wysoko-pradowych -to już zależy jaki prad ladowania zakładasz .

Ładowanie jak pisaliśmy wyżej. Po 1A na sztukę/parę w zależności na co się zdecyduję.
    Razem zasilacz 5V 3A. No chyba, że macie inne propozycje. Ja oczywiście się nie upieram
    i chętnie poznam inne propozycje.
    Tak czy tak muszę coś z ogniw zakupić. Nie mam dostępu do niepotrzebnych baterii laptopa.

• #12 25 Gru 2015 20:15
    marian paszek
    Poziom 15  

Znajomych z laptopami czy serwisow komputerowych tez nie ma . Wpadlem do jednego i wyżebrałem 2szt wstawiając bajer ze musze choremu dzieciakowi zrobić 2 pakiety do zasilania zabawki.Poza tym można to również dostać na aledrogo za psie pieniądze http://mdiy.pl/odzysk-ogniw-18650-z-baterii-laptopa-cz-2/ . Zapoznaj się z tym.

• #16 13 Lut 2016 21:47
    figifig
    Poziom 9  

Witam.
    Przepraszam za odgrzewany kotlet.
    Przerobiłem swoje bateryjki na takie właśnie zasilanie.
    Wiertarka, szlifierka kątowa, wyrzynarka - wkrętarka jeszcze nie - biedronkowa ale chodzi już drugi rok.
    kupiłem koszyki i spakowałem do oryginalnych obudów a ładuję je zewnętrznie. Niestety za każdym razem musze rozkręcać i skręcać baterie co jest dość wykurzające.
    Czy może ktoś podesłać projekt ładowarki z balanserem żeby moje ogniwa mogły być zmontowane na stale?
    Czy jest ograniczona ilość cel w tej ładowarce czy można dowolnie ja rozszerzyć.
    Używam głownie narzędzi 18v co daje 5 cel.
    Pozdrawiam

• #17 14 Lut 2016 07:33
    marian paszek
    Poziom 15  

Pietro wyżej masz balancer dla 3 cel jaki problem dolozyc2? .
    Jest również do koszyczka .
    Ta wersje również można dostosować http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=10291...r=asc&highlight=ladowarki+konstrukcje&start=0

Zrobilem w obudowie do akumulatora - wyprowadziłem zlacze do balancera i wskaźnik rozładowania i hula .Jak pakiecik siada to dioda sygnalizuje niski stan
    w-g http://mdiy.pl/kosz-do-ladowania-ogniw-typu-18650/ zrobiłem koszyk do pakietu 3S -dodałem zlacze do balancera i wskaźnik rozładowania na 1 diodzie led .Zasilam tym oświetlenie ledowe w piwnicy . mam lepsze swiatlo jak zarowki na korytarzu .

• #18 05 Wrz 2016 15:54
    Andrzej42
    Poziom 23  

Dostałem wkrętarkę 10,8V na Li-ion, ma elektronikę, która wyłącza silnik, jak za niskie napięcie aku.
    Jak piszecie, wziąłem baterię od lapka (6 ogniw) połączyłem na sztywno a do ładowania użyłem 3szt ładowarek po 3zeta na TP, a te zasiliłem trzema zasilaczami 5V 1A też po chyba 4zeta/szt.
    Także LM350 nie zużywa prądu, balancer też nie, a ogniwa ładują się do pełna. Gdyby czas ładowania był za długi zawsze można dołożyć ładowarki na TP równolegle i zmienić zasilacze na mocniejsze. Może kiedyś wrzucę zdjęcia.
    Wstępnie, jako zasilacze miałem użyć ładowarek od telefonów, których mam sporo, ale drugi raz mnie zawiodły.

• #19 10 Paź 2016 13:13
    Adam465
    Poziom 10  

Witam
    W domu znalazłem starą wkrętarkę 12v i już od kolejnej zaczynają padać baterie. Więc zacząłem się zastanawiać co tu zrobić :)
    Przeczytałem wszystko i pewnie czegoś nie zrozumiałem :) Więc liczę na waszą pomoc :)
    więc tak.
    Wszystko muszę kupić więc jak będziecie mieli tańsze propozycje to piszcie
    myślę zastosować:
    1. zasilacz: output: 5,7V 3A x 1szt.

Spoiler:
    Zasilacz stabilizowany MOTOROLA 5V 5.7V - 3A 17zł na allegro. Chyba, że polecacie inny lub ten jest zły?
    MOTOROLA 5.7V 3A 17W
    Model : NU18-4057300-I3
    Parametry zasilacza:
    INPUT : 100-250V , 50/60 Hz 500mA
    OUTPUT : 5,7V - 3000mA
    Można stosować do urządzeń wymagających napięcia 5V oraz 6V i obciążeniu maksymalnym 3A
    wymiary wtyczki: 5,5 mm / 2,1 mm , Plus ("+") w środku

Link

2. Ładowarka LI-ION LI-POL z TP4056 + zabezpieczenia x 3szt. koszt 7,5 za szt.
    Link
    Czy bez zabezpieczenia? koszt ok. 2zł za 1 szt
    Link

3. Ogniwa tu się waham jakie aby uzyskać 12V chyba 3szt minimum 20A moc rozładowania

Chciał bym zabudować akumulatorki (ogniwa) w starej kieszeni baterii tylko nie wiem jak to ugryźć

4.
    Składam kieszeń do ładowania od strony zasilacza
    a) Montuje Gniazdo DC 2.1/5.5 - szybkozłączka do kamer CCTV 1szt. (pasuje do zasilacza?) 2zł szt.
    Spoiler:

b) Gniazdo podłączam na IN x3 LI-ION LI-POL z TP4056 + zabezpieczenia (+ do +; - do -)
    c) z pierwszy LI-ION LI-POL z TP4056 do pierwszego akumulatorka (+ do +; - do -)
    d) z drugi LI-ION LI-POL z TP4056 do drugiego akumulatorka (+ do +; - do -)

e) z trzeciego LI-ION LI-POL z TP4056 do trzeciego akumulatorka (+ do +; - do -)
    5.
    Z zestawu ładującego wyjść x3 Gniazdo DC 2.1/5.5
    Spoiler:

6.
    W gniazdo wpinać x3 przewody z wtyczkami DC 2,1x5,5 SZYBKOZŁĄCZE
    i z drugiej strony też x3 WTYK DC 2,1x5,5 SZYBKOZŁĄCZE
    Spoiler:

7.
    W baterii montuje kolejne 3 szt. Gniazdo DC 2.1/5.5 - szybkozłączka
    Spoiler:

8.
    Łącze 3 ogniwa szeregowo aby uzyskać 12v i tu powstaje pytanie. Czy to nie zakłóci ładowania? Każdy jest ładowany osobno.

9. Czy ogniwo będzie się ładowało do pełna?

10. Jeśli ogniwo zostanie naładowane automatycznie przestanie się ładować z zastosowaniem tylko i wyłącznie LI-ION LI-POL z TP4056 ?

11. Czy muszę stosować jakiś balancer. Jeśli tak to jak go zrobić lub kupić gotowy?
    http://mdiy.pl/bardzo-prosty-balancer-do-ogniw-li-ion/

Postaram się wstawić jakiś schemat ale uważam, że pomysł zawiera błędy i połączenie szeregowe będzie przeszkadzało w ładowaniu, gdyż nie będzie rozłączane podczas ładowania?

schemat:

• #20 10 Paź 2016 15:46
    marian paszek
    Poziom 15  

kol zrobiłem to w obudowie aku wkrętarki . wszedł tam pakiet 3s2p z 18650 ze starej bat od lapka . do tego gniazdo pod balancer i sygnalizacja niskiego stanu baterii na diodzie . w sumie 3 pary po dwa ogniwa . balancer wraz z ladowarka w osobnej obudowie .po co sobie komplikować zycie i wkladac po 3 układy .zapomniałem dodac ze w obudoie aku musialem jeszcze dac wypelnienie aby akumulatorki nie lataly . wsio w-g http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=10291...r=asc&highlight=ladowarki+konstrukcje&start=0 (ale wykorzystałem tylko zasilacz ). balancer w-g http://www.zajic.cz/omezovac/omezovac.htm
    nic ci nie będzie przeszkadzalo ponieważ na czas ladowania pojemnik z aku wyjmiesz z wkretarki. to już przerobione i ma się dobrze.
    hula bezproblemowo . tak wygląda po przeróbce

• #21 10 Paź 2016 16:33
    Adam465
    Poziom 10  

Czyli w baterie masz tylko ogniwa (akumulatorki) podłączasz pod ten styk ładowarkę + balanser, który zrobiłeś sam? Ja nie jestem elektronikiem :/ wolałbym kupić coś gotowego bo jak patrze na schemat to troszkę ciężko :)
    a LI-ION LI-POL z TP4056 przed balaserem?

• #22 10 Paź 2016 16:54
    marian paszek
    Poziom 15  

ładowarka jest podłączona na stałe do balancera. To jest zamknięty zespół, który zastąpił starą ładowarkę od aku wkrętarki. Po podłączeniu akumulatorków każde ogniwo jest zabezpieczone jedną sekcją balancera. Jeżeli osiągnie stan naładowania to nadmiar prądu tej sekcji jest zwierany przez tranzystor do masy. Inaczej mówiąc zamieniony zostaje w ciepło. Nie muszę nic wyjmować tylko spokojnie czekam aż mam sygnalizacje, iż wszystkie sekcje balancera się świecą. Zapomniałem dopisać że po rozwaleniu baterii od laptopa wywaliłem całą istniejącą elektronikę wewnętrzną z baterii. Ogniwa rozłączyłem i polutowałem w pary i połączyłem szeregowo. To wszystko jest w temacie budowa pakietu 3s na światełka pl . .akumulatory poprzez gniazdo są podłączone do poszczególnych sekcji balancera .

• #23 10 Paź 2016 18:58
    Adam465
    Poziom 10  

ŁADOWARKA BALANSER 9-16V DC 30W 2-4S LIPO/LI-ION
    Może warto kupić? Niestety koło 70zł ;/ do tego tylko akumulatorki połączyć i gotowe. Tylko nie wiem czy już zawiera zasilacz :)
    Link

Spoiler:
    Solidna obudowa ze stopu
    Wyświetlacz LED pokazujący ogólne i indywidualne napięcie ogniw
    Prąd wyjściowy 1000-1500mAh
    Zasilanie DC 9V ~ 16V (30W)
    Przewód zasilający w zestawie

• #24 10 Paź 2016 20:15
    marian paszek
    Poziom 15  

z danych wychodzi ze zasilacz zawiera .ja bym się w to nie pakowal .najwazniejsza informacja to to ze kabel zasilający w zestawie .

• #25 10 Paź 2016 22:24
    NIXIE_123
    Poziom 28  

Na allegro jest ladowarka do lipo 3s za 30zł. Nie dam linku bo moderator i tak usunie. Musisz sam znaleźć

• #26 11 Paź 2016 00:00
    Adam465
    Poziom 10  

Dzięki :)
    Chyba widziałem ale teraz nie mogę znaleźć ogniw znalazłem:
    Samsung INR18650-15Q - pojemność znamionowa 1500mAh, prąd ciągły do 18A idealne do elektronarzędzi. 5zł/szt. Używane to daje 45zł +9wysyłka razem 54zł a

Na allegro mam za 66zł z kurierem. Sprawdziłem powinien wejść :)
    Pytanie czy warto kupować???
    Pakiet LiPo Turnigy 2200mAh 3S 11,1V 20-30C
    zdjęcie:

Spoiler:

Pojemność:
    Spoiler:
    2200mAh
    Napięcie: 3S(11,1V)
    Waga: 185g
    Wymiary 105x33x24mm
    Ciągły prąd rozładowywania: 20C(44A)
    Chwilowy prąd rozładowywania 30C(66A)
    Złącze ładowania JST-XH
    Złącze rozładowania XT60

Czekam na opinie. Z góry dziękuje :)
    Chyba że zamiast kupować 9 bateri zamontować tylko 3 które dadzą 1500 mAh za 20zł? Tylko czy to da rade i ciekawe ile pochodzi?...
    Robiąc sam właśnie kombinuje jak zlutować JST 3s tylko 3 ogniw z sekcji.
    z tego schematu:
    Link
    zrozumiałem to:
    Idąc dalej może warto dodać jakiś kontroler przed całkowitym rozładowaniem? Jeśli tak to może ktoś poleci jakiś tani :)
    znalazłem coś takiego:
    Zabezpieczenie do ogniw akumulatorow 18650 li-ion
    Spoiler:
    1x zabezpieczenie do akumulatorów li-ion
    Dolna granica rozładowania: 2.5V (+/- 0.1V) G
    órna granica ładowania: 4.275V (+/- 0.025V)
    Max. prąd 3A
    Ekspresowa wysyłk

zdjęcie:
    Link
    Tylko w którym miejscu na schemacie je zamontować B- to -; a B+ to + ? :)

• #27 11 Paź 2016 06:20
    marian paszek
    Poziom 15  

jak będziesz tak szalal to taniej wyjdzie nowa wkrętarka .
    poszukaj na aledrogo używanych baterii od laptopa z ogniwami 18650 lub takimi jakie potrzebujesz . nie dales zdjęcia ani wymiarow pojemnika baterii od srodka . nie wiem ile masz tam m-sca .
    co do ochrony przed przeladowaniem -balacer zapewni ci takowa o ile zostanie poprawnie ustawione napiecie końca ladowania kazdej sekcji
    jako ochrone przed niskim stanem możesz zastosować to http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=138&postdays=0&postorder=asc&start=60-
    diode zenera dajesz na takie napiecie jakie chcesz mieć jako niskie co prawda ma drobna wade bo przy starcie wkrętarki dioda mignie jak jest nawet naladowane do pelna . taki układ wraz z pojemnikiem dla 3 baterii zastosowałem w piwnicy . mam 2 rzedy diod led i lepsze oświetlenie od tego na korytarzu . od wykonania poprzedniej zimy akumulatorki ladowalem 2 x .we wkrętarce tez się sprawdza .
    może zle szukasz baterii laptopowych -przeczytaj i szukaj ponownie http://mdiy.pl/odzysk-ogniw-18650-z-baterii-laptopa-cz-2/

• #28 11 Paź 2016 22:40
    Adam465
    Poziom 10  

Może ktoś zerknąć czy ten układ jest dobry? Rozłączam tylko przewody do wkrętarki może buzzer nie będzie ale zobaczę:
    Jeśli tak to kupuje jakieś stare baterie od laptopów i próbuje to zrobić :)
    Jak długo będzie się ładował ten układ? Jeśli będzie ładowany 1000mA, a jego pojemność to 4400mAh

• #29 11 Paź 2016 23:25
    marian paszek
    Poziom 15  

Jeżeli balancer będzie we wspólnej obudowie z zasilaczem to dolna wtyczka jest zbedna . . Gorna się podlaczasz do balacera i wszystko . Po co ci 2 wiazki do pojemnika z bateriami ?.Będzie wygladalo jak choinka. Podczas ladowania i tak nie korzystasz z wkrętarki wiec możesz pojemnik wyjac . Nie zapomnij o solidnym radiatorze do tranzystorow mocy . Tranzystory na izolacji (silikonowe kosztują cos kolo 5-10 gr . ). Chyba ze będziesz stosowal do każdego tranzystora osobne radiatory to izolacje możesz pominąć .

• #30 11 Paź 2016 23:50
    Adam465
    Poziom 10  

Chyba kupie gotową ładowarkę z balancerem więc nic nie będę dodawał. Takie coś to złoże bez problemu ale już coś więcej to kłopot :/ 0 pojęcia mam :) hehehe
    pod dolno myślałem podłączyć ten gotowy buzzel ale chyba za drogi jest.
    Dzięki za pomoc :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME