Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Samsung UE55NU8072 vs UE55NU7472

17 Lut 2019 11:44 762 14
  • Poziom 9  
    Witam,
    po długich rozważaniach i porównaniu w.w. modeli w sklepie kupiłem wczoraj UE55NU8072 za 3,6k (dostawa w poniedziałek)
    jednak po przyjściu do domu znalazłem promocję Samsung UE55NU7472 2,3k +
    Denon AVR-X1400H 1,4k
    i ponownie mam dylemat ..
    TV będzie służył w 90% do oglądania filmów (preferuję sci-fi, więc sporo scen z czernią), 10% gry, używany wieczorami i w nocy
    treści z: Netflix UHD HDR, CDA FHD, czasem jakieś teledyski z YouTube, mam też pokaźną kolekcję 480p AVI na PC ..

czy ktoś miał możliwość porównania w.w. modeli w warunkach domowych, i mógłby podzielić się spostrzeżeniami .. ?
    ew. proszę o info czy NU7472 ma jakieś istotne wady, niestety nie znalazłem żadnych profesjonalnych testów tego modelu ..

btw, czy są dostępne jakieś darmowe polskojęzyczne lub UHD kanały na wbudowanym dekoderze SAT ?
  • Moderator RTV Co kupić
    74 to 60Hz, 80 to 120Hz.
    Jasność HDR prawie 3 razu lepsza w 80.
    Ja bym sobie zostawił 80.

Inna sprawa, że te modele chodzą ostatnio na promocjach za 3-3,1 k pln....
  • Poziom 9  
    Ludwik XVI napisał:
    74 to 60Hz, 80 to 120Hz.
    Jasność HDR prawie 3 razu lepsza w 80.
    Ja bym sobie zostawił 80.

Inna sprawa, że te modele chodzą ostatnio na promocjach za 3-3,1 k pln....

wiem że 8072 jest znacznie lepszy, porównałem oba w sklepie (niestety tylko na sklepowym demo), o promocji na 8042 pisałem jakiś czas temu :) ,
    tym razem wolałem się upewnić przed zakupem że są VA, w mojej okolicy znalazłem tylko po 3,6k
    szkopuł w tym że kupując 7472 mam niezły ampli w tej cenie ..
    sportu nie oglądam więc nie wiem czy dla mnie 60/120Hz ma znaczenie,
    wysoka jasność przy oglądaniu w nocy chyba nie będzie mi potrzebna ..
    na obu modelach w sklepie widziałem coś w rodzaju rwania obrazu w niektórych scenach, i rozmazane detale (włosy itp) podczas ruchu ..
    paradoksalnie, poza lepszą paletą barw, ostrość była gorsza niż na moim monitorze FHD z matrycą TN ..
    w cenie 2,3 k jestem skłonny zaakceptować pewne niedociągnięcia ...
  • Pomocny post
    Moderator RTV Co kupić
    Ostrość obrazów ruchomych kuleje na telewizorach 4k. Po prostu procesory w tańszych modelach są zbyt słabe aby to prawidłowo obrobić....
  • Poziom 9  
    Ludwik XVI napisał:
    Ostrość obrazów ruchomych kuleje na telewizorach 4k. Po prostu procesory w tańszych modelach są zbyt słabe aby to prawidłowo obrobić....

za tańsze uważałem manty/sharpy/tce-le .. :)
    czy da się ten efekt w jakiś sposób zminimalizować np. wyłączenie upłynniaczy/polepszaczy obrazu ?
    na upartego mam jeszcze alternatywę Sony 60XF8305 za 4,1k ..
  • Moderator RTV Co kupić
    Raczej nic z tym nie zrobisz. We flagowcach na 2018 problem był już zminimalizowany.
    Np LG C8, Sony XF9005, Samsung Q9
  • Poziom 9  
    przez chwilę brałem pod uwagę 9005 i oled-y, jednak doszedłem do wniosku że kupno TV w tej cenie z dzieciakami w domu jest trochę zbyt ryzykowne .. :)
  • Pomocny post
    sprzedawca - konsultant
    Dzieci też doceniają jakość obrazu !
  • Poziom 9  
    chyba jednak będzie NU7472, 8072 wrócił do nadawcy ..
    btw, na towar zamówiony w EuroAGD z dostawą do domu , zapłacony w sklepie stacjonarnym , nie przysługuje 14-dn prawo zwrotu .. a kurier wydaje towar na ulicy ..!!
    no normalnie .....
  • Poziom 9  
    kilka słów podsumowania, może pomoże to komuś uniknąć rozczarowania nowym TV,
    jeżeli mamy zamiar oglądać TV naziemną lub kablówkę SD, lepiej zrezygnować z zakupu TV UHD,
    na akceptowalny poziom obrazu możemy liczyć dopiero przy jakości FHD,
    w moim przypadku dostawca telewizji (Orange) w podstawowym pakiecie TV-sat nie oferował żadnego!! kanału w jakości UHD.
    z pomocą przychodzi internet,
    niestety oglądanie UHD z int. wymaga łącza przynajmniej 30Mbit/s, i na darmowym YouTube znajdziemy tylko badziewne filmiki demo,
    by oglądać UHD HDR w Netflix-ie trzeba wykupić najdroższy pakiet ..
    w kwestii samych telewizorów,
    jeżeli zamierzamy wykorzystywać TV do oglądanie sportu i grania to NU8072 jest zdecydowanie lepszym wyborem, jednak pomimo wyższej ceny nadal posiada pewne istotne wady ..
    ja zdecydowałem się na 55NU7472, oferującego podobną jakość w "filmowych" zastosowaniach, ale znacznie tańszego,
    nie wiem czy to przypadłość całej linii, ale ..
    mój egzemplarz nie działa prawidłowo z wi-fi 2,7Ghz,
    w trybie SD wymagał pewnych zmian w ustawieniach zaawansowanych obrazu (wyłączenie polepszaczy),
    w trybie HDR, przy pierwszym odpaleniu filmu tragedia!! żadne z fabrycznych ustawień nawet nie zbliża się do prawidłowego balansu bieli, dominujące odcienie żółte lub zielone,
    da się to na szczęście wyregulować, wymaga poświęcenia sporo czasu, lub oddania TV do kalibracji ..
    daje znać też średnia jasność maksymalna matrycy, w bardzo jasnych scenach, "prześwietlenie" obrazu,
    prawdopodobnie poprawę powinno przynieś oglądanie filmów w formacie HDR10+
    z zalet:
    ma dokładnie to na czym mi najbardziej zależało - bardzo dobry kontrast, znakomitą czerń oraz równomierne podświetlenie
    reasumując,
    ze względu na cenę TV wart polecenia, jednak by cieszyć się dobrą jakością obrazu, trzeba trochę pokombinować ..
    generalnie, to chyba najtańszy TV na rynku który jest w stanie wyświetlić w miarę poprawnie UHD HDR
  • Poziom 9  
    konta czy urządzenia ? obecnie do mojego abonamentu są przypisane 3 urządzenia, wolny slot teoretycznie (za drobną rekompensatą) mogę przekazać sąsiadowi ..
    inna bolączka, na Netfliks-ie chyba nie ma filmów kodowanych w HDR10+, by je oglądać trzeba wykupić dostęp do PrimeVideo, kolejne kilka dych w plecy .. :(
    btw. w TV pozytywnie zaskoczył Tizen, pozwala oglądać filmy na CDA z poziomu przeglądarki
  • Poziom 9  
    Ludwik XVI napisał:
    Chodzi mi o równoczesne ogladanie na 4 urządzeniach

domyśliłem się :)
    teoretycznie, korzystając np. z funkcji streamowania będąc zalogowanym na laptopie powinno dać się wyświetlić obraz na TV,
    ale to chyba nie do końca legalne ..
  • Poziom 9  
    Chyba wszystko już zostało wyjaśnione, czas zamknąć temat.