Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gniazdko 230V za firanką a bezpieczeństwo

pasior1 28 Lut 2019 21:20 132 4
 • #1 28 Lut 2019 21:20
  pasior1
  Poziom 9  

  Witam,

  mam w mieszkaniu gniazdko położone w pobliżu okna, poniżej linii parapetu. Nie wiem, czy odległość od okna czy grzejnika jest wystarczająca, natomiast nurtuje mnie inna sprawa. Nad oknem mam dosyć szeroki karnisz i żona koniecznie chce powiesić na nim firankę do podłogi a nie do parapetu jak zakładałem. Moje pytanie jest następujące: czy jest to dobry pomysł, żeby gniazdko znajdowało się za firanką z punktu widzenia bezpieczeństwa przeciw pożarowego? Obawiam się, że firanka może się elektryzować i doprowadzić do spięcia, ale nie wiem czy nie przesadzam? Myślałem też o zamontowaniu gniazdka z wyłącznikiem lub z osłonką jak w łazience. Dajcie proszę znać co myślicie?


  dziękuję i pozdrawiam
  Piotr

  0 4
 • #2 28 Lut 2019 21:30
  barteksmrek
  Poziom 28  

  Gniazdko za firanką nie jest złym pomysłem. Jedynie utrudniony dostęp. Zaplączesz się w firankę i zwalisz karnisz na głowę. Nie ma znaczenia odległość od okna i parapetu. Gniazdko o podwyższonym IP nie jest wymagane. Spokojnie żona może wieszać długą firankę. Ja nawet jakbym miał nie korzystać z tego gniazdka nie sprzeciwiałbym się żonie. To może mieć przykre konsekwencje w przyszłości.

  0
 • #3 28 Lut 2019 21:31
  stanislaw1954
  Poziom 41  

  Gdyby firanki były powodem pożaru, z powodu tylko bliskości gniazda 230 V, to palić by się musiało niemal co dzień, jeśli nie częściej. Oczywiście może się zdarzyć, że jakieś urządzenie będzie włączone do gniazdka, i nadmiernie się zagrzeje, co może skutkować że firanka się zapali, ale to będzie tylko przypadek.

  0
 • #4 28 Lut 2019 21:35
  brofran
  Poziom 38  

  pasior1 napisał:
  Obawiam się, że firanka może się elektryzować i doprowadzić do spięcia

  Nierealne. Chociaż z drugiej strony nie spotkałem sie jeszcze z usytuowaniem gniazdka na ścianie frontowej z oknem ( w bloku ) .

  0
 • #5 28 Lut 2019 21:51
  retrofood
  Moderator

  pasior1 napisał:
  Witam,

  mam w mieszkaniu gniazdko położone w pobliżu okna, poniżej linii parapetu. Nie wiem, czy odległość od okna czy grzejnika jest wystarczająca, natomiast nurtuje mnie inna sprawa. Nad oknem mam dosyć szeroki karnisz i żona koniecznie chce powiesić na nim firankę do podłogi a nie do parapetu jak zakładałem. Moje pytanie jest następujące: czy jest to dobry pomysł, żeby gniazdko znajdowało się za firanką z punktu widzenia bezpieczeństwa przeciw pożarowego?


  Dziesiątki tysięcy gniazdek jest tak usytuowanych, tysiące są za szafami, kanapami, itp. itd. Samo gniazdko nie jest powodem do niepokoju.

  0