Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gniazdko 230V za firanką a bezpieczeństwo

28 Lut 2019 21:20 237 4
 • Poziom 10  
  Witam,

  mam w mieszkaniu gniazdko położone w pobliżu okna, poniżej linii parapetu. Nie wiem, czy odległość od okna czy grzejnika jest wystarczająca, natomiast nurtuje mnie inna sprawa. Nad oknem mam dosyć szeroki karnisz i żona koniecznie chce powiesić na nim firankę do podłogi a nie do parapetu jak zakładałem. Moje pytanie jest następujące: czy jest to dobry pomysł, żeby gniazdko znajdowało się za firanką z punktu widzenia bezpieczeństwa przeciw pożarowego? Obawiam się, że firanka może się elektryzować i doprowadzić do spięcia, ale nie wiem czy nie przesadzam? Myślałem też o zamontowaniu gniazdka z wyłącznikiem lub z osłonką jak w łazience. Dajcie proszę znać co myślicie?


  dziękuję i pozdrawiam
  Piotr
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 28  
  Gniazdko za firanką nie jest złym pomysłem. Jedynie utrudniony dostęp. Zaplączesz się w firankę i zwalisz karnisz na głowę. Nie ma znaczenia odległość od okna i parapetu. Gniazdko o podwyższonym IP nie jest wymagane. Spokojnie żona może wieszać długą firankę. Ja nawet jakbym miał nie korzystać z tego gniazdka nie sprzeciwiałbym się żonie. To może mieć przykre konsekwencje w przyszłości.
 • Poziom 42  
  Gdyby firanki były powodem pożaru, z powodu tylko bliskości gniazda 230 V, to palić by się musiało niemal co dzień, jeśli nie częściej. Oczywiście może się zdarzyć, że jakieś urządzenie będzie włączone do gniazdka, i nadmiernie się zagrzeje, co może skutkować że firanka się zapali, ale to będzie tylko przypadek.
 • Poziom 38  
  pasior1 napisał:
  Obawiam się, że firanka może się elektryzować i doprowadzić do spięcia

  Nierealne. Chociaż z drugiej strony nie spotkałem sie jeszcze z usytuowaniem gniazdka na ścianie frontowej z oknem ( w bloku ) .
 • Moderator
  pasior1 napisał:
  Witam,

  mam w mieszkaniu gniazdko położone w pobliżu okna, poniżej linii parapetu. Nie wiem, czy odległość od okna czy grzejnika jest wystarczająca, natomiast nurtuje mnie inna sprawa. Nad oknem mam dosyć szeroki karnisz i żona koniecznie chce powiesić na nim firankę do podłogi a nie do parapetu jak zakładałem. Moje pytanie jest następujące: czy jest to dobry pomysł, żeby gniazdko znajdowało się za firanką z punktu widzenia bezpieczeństwa przeciw pożarowego?


  Dziesiątki tysięcy gniazdek jest tak usytuowanych, tysiące są za szafami, kanapami, itp. itd. Samo gniazdko nie jest powodem do niepokoju.