Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gniazdko 230V za firanką a bezpieczeństwo

pasior1 28 Lut 2019 21:20 132 4
  • #1 28 Lut 2019 21:20
    pasior1
    Poziom 9  

Witam,

mam w mieszkaniu gniazdko położone w pobliżu okna, poniżej linii parapetu. Nie wiem, czy odległość od okna czy grzejnika jest wystarczająca, natomiast nurtuje mnie inna sprawa. Nad oknem mam dosyć szeroki karnisz i żona koniecznie chce powiesić na nim firankę do podłogi a nie do parapetu jak zakładałem. Moje pytanie jest następujące: czy jest to dobry pomysł, żeby gniazdko znajdowało się za firanką z punktu widzenia bezpieczeństwa przeciw pożarowego? Obawiam się, że firanka może się elektryzować i doprowadzić do spięcia, ale nie wiem czy nie przesadzam? Myślałem też o zamontowaniu gniazdka z wyłącznikiem lub z osłonką jak w łazience. Dajcie proszę znać co myślicie?

dziękuję i pozdrawiam
    Piotr

0 4
  • #2 28 Lut 2019 21:30
    barteksmrek
    Poziom 28  

Gniazdko za firanką nie jest złym pomysłem. Jedynie utrudniony dostęp. Zaplączesz się w firankę i zwalisz karnisz na głowę. Nie ma znaczenia odległość od okna i parapetu. Gniazdko o podwyższonym IP nie jest wymagane. Spokojnie żona może wieszać długą firankę. Ja nawet jakbym miał nie korzystać z tego gniazdka nie sprzeciwiałbym się żonie. To może mieć przykre konsekwencje w przyszłości.

0
  • #3 28 Lut 2019 21:31
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Gdyby firanki były powodem pożaru, z powodu tylko bliskości gniazda 230 V, to palić by się musiało niemal co dzień, jeśli nie częściej. Oczywiście może się zdarzyć, że jakieś urządzenie będzie włączone do gniazdka, i nadmiernie się zagrzeje, co może skutkować że firanka się zapali, ale to będzie tylko przypadek.

0
  • #4 28 Lut 2019 21:35
    brofran
    Poziom 38  

pasior1 napisał:
    Obawiam się, że firanka może się elektryzować i doprowadzić do spięcia

Nierealne. Chociaż z drugiej strony nie spotkałem sie jeszcze z usytuowaniem gniazdka na ścianie frontowej z oknem ( w bloku ) .

0
  • #5 28 Lut 2019 21:51
    retrofood
    Moderator

pasior1 napisał:
    Witam,

mam w mieszkaniu gniazdko położone w pobliżu okna, poniżej linii parapetu. Nie wiem, czy odległość od okna czy grzejnika jest wystarczająca, natomiast nurtuje mnie inna sprawa. Nad oknem mam dosyć szeroki karnisz i żona koniecznie chce powiesić na nim firankę do podłogi a nie do parapetu jak zakładałem. Moje pytanie jest następujące: czy jest to dobry pomysł, żeby gniazdko znajdowało się za firanką z punktu widzenia bezpieczeństwa przeciw pożarowego?

Dziesiątki tysięcy gniazdek jest tak usytuowanych, tysiące są za szafami, kanapami, itp. itd. Samo gniazdko nie jest powodem do niepokoju.

0