Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przeka幡iki nadzorczeRelpol przeka幡iki nadzorcze
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

[Rozwi您ano] Bufor Ciep豉 optymalna temperatura

12 Mar 2019 01:26 1314 15
  • Poziom 12  
    Witam
    Jestem posiadaczem kot豉 CO z buforem Ciep豉 1500 l. Dom ok 180m2, tylko ogrzewanie pod這gowe. U篡tkujto rozwi您anie trzeci rok i jest ok, jednak nachodz mnie pytania.
    Jaka optymalna temperatura na buforze da lepsze efekty. Szukam i nie umiem nigdzie znale潭 odpowiedzi.
    Czy lepiej-taniej zagrza np 100l wody do temperatury 80 stopni czy 200l wody do temperatury 60stopni?
    Zastanawiam siile energii ma w sobie:
    100l wody o temperaturze 80 stopni,
    100l wody o temperaturze 60 stopni,
    100l wody o temperaturze 50 stopni.
    Mam wra瞠nie, 瞠 szybciej udaje mi sinagrza wi瘯szilo嗆wody do ni窺zej temperatury, jak odwrotnie. W zwi您ku z tym moje pytania, jaka jest r騜nica w ilo軼i przechowywanej energii.
    Wiadomo 瞠 cieplejszy bufor ma wi瘯sz ilo嗆energii ale wi瘯szter騜nictemp CWO/pomieszczenie wi璚 wi璚ej traci do otoczenia, co niby nie powoduje r騜nicy, ale jak kocio CO pali si to w tym czasie wci庵a twy窺ztemperaturdo spalania...
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemy郵e dzi i jutro. Zarejestruj siza darmo.
  • Relpol przeka幡iki nadzorczeRelpol przeka幡iki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    A jak masz temperatur na powrocie z instalacji ?

Wiadomo 瞠 woda ma ciep這 w豉軼iwe r闚ne 4 150 J/(kg*K).
    100l wody sch豉dzaj帷 o 50* da ci 4150*100*50≈21MJ
    200l wody sch豉dzaj帷 o 25* da ci 4150*200*25≈21MJ a wi璚 tyle samo energii.

Oszcz璠no軼i mo積a znale潭 obni瘸j帷 temperatur, poniewa wtedy zbiornik mniej traci na grzanie otoczenia.
    Warto r闚nie sprawdzi jak sprawno嗆 ma piec w funkcji temperatury wyj軼ia.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Nie napisa貫 w jaki spos鏏 chcesz regulowa temperatur bufora oraz obj皻o嗆 nagrzanej cieczy.

1. Je郵i masz uk豉d z laddomatem (albo ekwiwalentnym rozwi您aniem), to w pocz徠kowym etapie w豉郾ie wk豉dka termostatyczna laddomatu steruje temperatur 豉dowania bufora. Im d逝瞠j grzejesz, tym wi瘯sza jest obj皻o嗆 wody nagrzanej do "w miar sta貫j temperatury", a w buforze buduje si warstwowy rozk豉d temperatur. W drugim etapie, od momentu na豉dowania ca貫go bufora do temperatury laddomatu zmienia si spos鏏 jego dzia豉nia i 豉dowany jest ca造 bufor w miar r闚nomiernie do coraz wy窺zej temperatury.

2. Je郵i uk豉d jest bez laddomatu, to od pocz徠ku dzia豉 jak powy窺zy "w drugim etapie", czyli grzeje bufor w ca貫j obj皻o軼i, a temperatura 豉dowania wyznaczona jest poprzez temperatur p豉szcza kot豉 lub kominka. Lub poprzez zaw鏎 mieszaj帷y w stosowanym zazwyczaj uk豉dzie ochrony temperatury powrotu.

Najwi瘯sza sprawno嗆 oraz czysto嗆 spalania osi庵ana jest przez kot造 oraz kominki przy pracy w okolicach mocy maksymalnej. Ponadto "zdrowsze" dla p豉szcza jest utrzymywanie go w jak najwy窺zej temperaturze (mniejsze skropliny lub ich unikni璚ie, osady na wymienniku itp.).

Z drugiej strony bufor traci mniej energii przy mniejszej r騜nicy temperatur pomi璠zy 豉dunkiem (wod) i otoczeniem. Ale te straty te zale膨 od powierzchni wymiany, czyli mniejsza obj皻o嗆 cieczy oznacza mniejsze straty.

Bior帷 wszystkie te czynniki pod uwag uwa瘸m, 瞠 grzanie wody do wysokiej temperatury i mniejszej obj皻o軼i jest oszcz璠niejsze. I ja tak w豉郾ie robi: uk豉d z laddomatem, kominek palony na pe軟ym ci庵u z temperatur p豉szcza ograniczon do 82 stopni. Jedyny minus w moim uk豉dzie to sterownik ze spapranym algorytmem wy陰czania pompy laddomatu, ale to na szcz窷cie da si 豉two wymieni.

Plusem wy窺zej temperatury bufora jest szybsze grzanie CWU.
  • Poziom 12  
    soniak2 napisa:
    A jak masz temperatur na powrocie z instalacji ?

Wiadomo 瞠 woda ma ciep這 w豉軼iwe r闚ne 4 150 J/(kg*K).
    100l wody sch豉dzaj帷 o 50* da ci 4150*100*50≈21MJ
    200l wody sch豉dzaj帷 o 25* da ci 4150*200*25≈21MJ a wi璚 tyle samo energii.

Oszcz璠no軼i mo積a znale潭 obni瘸j帷 temperatur, poniewa wtedy zbiornik mniej traci na grzanie otoczenia.
    Warto r闚nie sprawdzi jak sprawno嗆 ma piec w funkcji temperatury wyj軼ia.

Nie mam czujnika temperatury za這穎nego na powrocie. Bufor Ciep豉 optymalna temperatura

Dodano po 55 [minuty]:

precess napisa:
    Nie napisa貫 w jaki spos鏏 chcesz regulowa temperatur bufora oraz obj皻o嗆 nagrzanej cieczy.

1. Je郵i masz uk豉d z laddomatem (albo ekwiwalentnym rozwi您aniem), to w pocz徠kowym etapie w豉郾ie wk豉dka termostatyczna laddomatu steruje temperatur 豉dowania bufora. Im d逝瞠j grzejesz, tym wi瘯sza jest obj皻o嗆 wody nagrzanej do "w miar sta貫j temperatury", a w buforze buduje si warstwowy rozk豉d temperatur. W drugim etapie, od momentu na豉dowania ca貫go bufora do temperatury laddomatu zmienia si spos鏏 jego dzia豉nia i 豉dowany jest ca造 bufor w miar r闚nomiernie do coraz wy窺zej temperatury.

2. Je郵i uk豉d jest bez laddomatu, to od pocz徠ku dzia豉 jak powy窺zy "w drugim etapie", czyli grzeje bufor w ca貫j obj皻o軼i, a temperatura 豉dowania wyznaczona jest poprzez temperatur p豉szcza kot豉 lub kominka. Lub poprzez zaw鏎 mieszaj帷y w stosowanym zazwyczaj uk豉dzie ochrony temperatury powrotu.

Najwi瘯sza sprawno嗆 oraz czysto嗆 spalania osi庵ana jest przez kot造 oraz kominki przy pracy w okolicach mocy maksymalnej. Ponadto "zdrowsze" dla p豉szcza jest utrzymywanie go w jak najwy窺zej temperaturze (mniejsze skropliny lub ich unikni璚ie, osady na wymienniku itp.).

Z drugiej strony bufor traci mniej energii przy mniejszej r騜nicy temperatur pomi璠zy 豉dunkiem (wod) i otoczeniem. Ale te straty te zale膨 od powierzchni wymiany, czyli mniejsza obj皻o嗆 cieczy oznacza mniejsze straty.

Bior帷 wszystkie te czynniki pod uwag uwa瘸m, 瞠 grzanie wody do wysokiej temperatury i mniejszej obj皻o軼i jest oszcz璠niejsze. I ja tak w豉郾ie robi: uk豉d z laddomatem, kominek palony na pe軟ym ci庵u z temperatur p豉szcza ograniczon do 82 stopni. Jedyny minus w moim uk豉dzie to sterownik ze spapranym algorytmem wy陰czania pompy laddomatu, ale to na szcz窷cie da si 豉two wymieni.

Plusem wy窺zej temperatury bufora jest szybsze grzanie CWU.

Nie mam laddomatu tylko zaw鏎 termostatyczny mieszaj帷y tak aby temp powrotu do kot豉 by豉 zawsze min 50stopni. ζdowanie bufora mam zaplanowane tak jak na za陰czniku czyli cojak laddomat z tym 瞠 mogwszystko poprzestawia. Ca陰zimmia貫m 豉dowanie bufora temperaturok 70 i teraz my郵czy nie lepiej by by這 za豉dowado pe軟a bufor temperatur 60 Bufor Ciep豉 optymalna temperatura
  • Poziom 11  
    To jeszcze napisz co mierz T. Piec T i T. Piec P. A tak瞠 jak sterujesz przepustnic lub nawiewem powietrza do spalania? Albo masz osobny sterownik, albo robisz to r璚znie, a quasi-stabilizacj temperatury robisz odbiorem ciep豉 z p豉szcza (jak tak kiedy robi貫m).

Je郵i powr鏒 ochrania zaw鏎 mieszaj帷y termostatyczny 50*, to prawie ca造 czas Tw鎩 uk豉d pracuje wg punktu 2. Na skutek dzia豉nia algorytmu, kt鏎y pokaza貫, rozk豉d temperatur w buforze jest czym po鈔ednim pomi璠zy grzaniem ca這軼i, a rozk豉dem warstwowym. Nawet gdy nie pracuje pompa 豉duj帷a, to dzia豉 grawitacja. Zatem rozk豉d jest du穎 mniej warstwowy ni przy zastosowaniu laddomatu. Je郵i masz mo磧iwo嗆 zmiany temperatury ustawionej na ochronie powrotu, to mo積a tym sposobem poprawi uwarstwienie.

Co do meritum, to ja uwa瘸m, 瞠 grzanie na wy窺z temperatur jest bardziej optymalne je郵i mo積a osi庵n望 warstwowy rozk豉d temperatur w buforze (jest w uk豉dzie laddomat z odpowiedni wk豉dk termostatyczn lub ochrona jest ustawiona na min. 65 stopni).
  • Relpol przeka幡iki nadzorczeRelpol przeka幡iki nadzorcze
  • Poziom 12  
    Jak sama nazwa m闚i T Piec.T -to temperatura Kot豉 CO z ty逝, czyli na wyj軼iu z kot豉. Taka temperatura trafia do bufora od g鏎y. T Piec.P - to temperatura kot豉 z przodu. Kocio idzie ca造 czas na max, (je郵i sipaliwo nie zawiesi) ;) Zaw鏎 mieszaj帷y mam model TSV6B55 czyli nie 50 a 55 stopni. M闚i帷 szczerze nie widzr騜nicy pomi璠zy laddomatem a moim rozwi您aniem. Jedynie moje rozwi您anie, na takim ustawieniu jakie wklei貫m powoduje to 瞠 pompa dzia豉 nie ca造 czas jak sipali w kotle tylko po osi庵ni璚iu konkretnej temperatury, i w tym miejscu siw豉郾ie zastanawiam. W zimie mia貫m za陰czanie pompy 豉duj帷ej bufor przy 80st.C. i wy陰czanie przy 70. Temperatura w buforze by豉 +-70 teraz obni篡貫m i st康 moje pytanie jak lepiej. Co do pieca to piec trzyma miarkownik ci庵u. Za陰czam obrazek jak to dzia豉 kiedy pompa siza陰cza i wy陰cza z tym ustawieniem. Bufor Ciep豉 optymalna temperatura
  • Poziom 11  
    Zatem z punktu widzenia 豉dowania bufora istotna jest temperatura kot豉 tylna (nb. w moim kominku jest jeden punkt pomiaru temp. p豉szcza). Ciekawe by這by zobaczy wykresy temperatur bufora w korelacji z T. Piec T.

Dzia豉nie zaworu termostatycznego w Twoim uk豉dzie jest podobne do laddomatu z t r騜nic, 瞠 przy ci庵貫j pracy pompy pierwszy etap 豉dowania ko鎍zy豚y si gdzie pewnie ok. 60 stopni na buforze, potem grzany by豚y ca造 wsad bufora. Praca pompy wg algorytmu j.w. troch to zmienia, st康 moja ciekawo嗆 co do zale積o軼i temp. kot豉 i bufora.

W laddomacie mam mo磧iwo嗆 wymiany wk豉dki termostatycznej. Obecnie jest tam 68 stopni i temperatura g鏎nej warstwy bufora stabilizuje si w okolicach 72 stopni. Po czujnikach wida, jak w miar grzania izoterma schodzi w d馧 bufora, przy czym g鏎a bufora prawie nie zmienia temperatury do czasu nagrzania ca貫go bufora tak samo. Zamierzam wymieni wk豉dk na 72 lub 76, aby efekt uwarstwienia trzyma si na wy窺zych zakresach.
  • Poziom 12  
    precess napisa:
    Zatem z punktu widzenia 豉dowania bufora istotna jest temperatura kot豉 tylna (nb. w moim kominku jest jeden punkt pomiaru temp. p豉szcza). Ciekawe by這by zobaczy wykresy temperatur bufora w korelacji z T. Piec T.

Dzia豉nie zaworu termostatycznego w Twoim uk豉dzie jest podobne do laddomatu z t r騜nic, 瞠 przy ci庵貫j pracy pompy pierwszy etap 豉dowania ko鎍zy豚y si gdzie pewnie ok. 60 stopni na buforze, potem grzany by豚y ca造 wsad bufora. Praca pompy wg algorytmu j.w. troch to zmienia, st康 moja ciekawo嗆 co do zale積o軼i temp. kot豉 i bufora.

W laddomacie mam mo磧iwo嗆 wymiany wk豉dki termostatycznej. Obecnie jest tam 68 stopni i temperatura g鏎nej warstwy bufora stabilizuje si w okolicach 72 stopni. Po czujnikach wida, jak w miar grzania izoterma schodzi w d馧 bufora, przy czym g鏎a bufora prawie nie zmienia temperatury do czasu nagrzania ca貫go bufora tak samo. Zamierzam wymieni wk豉dk na 72 lub 76, aby efekt uwarstwienia trzyma si na wy窺zych zakresach.

M闚isz i masz Bufor Ciep豉 optymalna temperatura
  • Poziom 11  
    Dzi瘯i za wykres. Tak, jak si spodziewa貫m gradient temperatury jest 豉godniejszy ni w przypadku wk豉dki z zakresu 65-75 stopni.

A tak swoj drog, skoro masz kocio z podajnikiem, to wystarczy豚y bufor ma造 jak bojler (zak豉dam rozpalanie automatyczne albo podtrzymanie).
  • Poziom 12  
    Z podajnikiem to on jest ale moim r璚znym ;) Co do Bufora to przy ogrzewaniu gazowym,i w kotle z podajnikiem ka盥ego typu jest to kompletnie bezsensowne rozwi您anie bo nie daje nic w zamian opr鏂z strat ciep豉. Chyba 瞠 chce sijeszcze do陰czyna przyk豉d panele s這neczne, albo kominek.

Dodano po 1 [minuty]:

precess napisa:
    Dzi瘯i za wykres. Tak, jak si spodziewa貫m gradient temperatury jest 豉godniejszy ni w przypadku wk豉dki z zakresu 65-75 stopni.

A tak swoj drog, skoro masz kocio z podajnikiem, to wystarczy豚y bufor ma造 jak bojler (zak豉dam rozpalanie automatyczne albo podtrzymanie).

Wk豉dktem鏬豚ym zmieni ale nie widzna razie sensu ;)
  • Poziom 2  
    Mo瞠 to off topic ale prosi豚ym by panowie pochwali赧 si kosztami monta簑. Mam na my郵i ewentualn robocizny oraz koszt r騜nych urz康ze. W obecnej instalacji nie mam trojdroznego.
  • Poziom 12  
    ceny materia堯w sizmieniajwi璚 to b璠zie nieaktualne na dzi, jednak za kocio z buforem od kolegi p2ar da貫m cow granicach 7800. zaw鏎 3 dro積y termostatyczny ok. 300z raspberry z przeka幡ikami ok 250 a robocizna to moja zabawa ;)
  • Poziom 2  
    Zdaje sobie spraw. Kocio akurat to jest tak samo jak dost瘼 do taniego drewna. Bufor czy przelewowy to sobie ju sprawdz, pod biedy instalacje w miedzi ju robilem. Ogl康a貫m schematy i na te chwile to dla mnie czarna magia. Jednak urz康ze jest wiele. Na pewno potrzebne s dwa trojdrozne bo dla samego pieca nie mam.
    Og鏊nie palenie z g鏎y jest do嗆 efektywne, gdyby pod陰czy bufor to juz by by這 super i inny pi耩 w zasadzie by si nie kalkulowal. Deflektor i szamot na 軼iankach powinny ju zrobi swoje.
  • Poziom 12  
    Comam k這pot ze zrozumieniem Pa雟kiego wpisu. Co do pieca to ja zakupi貫m DS-a bo jakowolwi瘯szsta這palno嗆 w razie wi瘯szych mroz闚. W ca造m domu mam tylko pod這gowe i do tego mam regulowany si這wnikiem zaw鏎 tr鎩dro積y sterowany przez RPI z Domoticzem na pok豉dzie, kt鏎y w zale積o軼i od temperatury zewn皻rznej daje wy窺zalbo ni窺z temperaturna zasilaniu pod這gowego. Natomiast powr鏒 mam tr鎩dro積y termostatyczny
  • Poziom 2  
    Przepraszam, choc sadze ze Pan zrozumia.
    Wchodz帷 na Google images zobaczy豉m kilka bardzo skomplikowanych schemat闚, z zaworami zwrotnymi i innego typu rzeczami, czym jeszcze si nie zajmowa貫m bo nie czas. St康 moje pytanie o koszta. Dam si zorientowa貫m 瞠 b璠 musia 2 razy miesza przychodz帷e ciep這, oraz odseparowac obwody - nie chce zmienia wyrownawczego na 3 pi皻rze tylko dam wymienik ciep豉 i wyr闚nawcze nad buforem. Choc mo瞠 ono same muze i nie b璠zie potrzebne. Sterowniki do si這wnik闚 chyba nie da drogie bo to termometr i uk豉dzik scalony.
    Rozwinalem sw widz i s dop豉ty. Je瞠li nie b璠zie na sam bufor to zmieni si pi耩 i wyjdzie podobnie albo nawet taniej.
  • Poziom 12  
    C騜 wniosek jest taki, 瞠 jednak chyba lepiej 豉dowabufor mniejszymi temperaturami
    z powodu opisanych tu taj strat. Jednak maj帷 kocio co z powrotem w granicach ok 70st.C, to znowu spalanie w kotle ma lepsze parametry, wiec ja ustawiam raz tak raz inaczej i w sumie to wielkiej r騜nicy w praktyce nie widz. Dlatego przy wi瘯szych mrozach ustawi貫m sobie aby grza na wy窺zych temperaturach, a przy mniejszych albo przez lato ok 60 wystarczy. Dlatego, 瞠 w tedy nie trzeba mi atyle wody i w tym czasie wi瘯szy wp造w na straty ma czas i naturalne wych豉dzanie sibufora . Temat zamykam