Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamek z kodem do bramy przesuwnej - karta SIM, Internet, zdalna zmiana kodu

14 Mar 2019 11:57 408 17
  • Poziom 6  
    Dzień dobry,

szukam rozwiązania, które dałoby mi możliwość kontrolowanego wpuszczenia osób "trzecich" na teren działki, poprzez bramę przesuwną.

Wymyśliłem sobie zamek (oczywiście przystosowany do warunków zewnętrznych) z kodem.
    Kod byłby podawany osobom trzecim przeze mnie (po wykonaniu do mnie telefonu), osoby trzecie wchodzą na działkę, oglądają co mają oglądać i wychodząc zamykają bramę. Wszystko pod pełnym monitoringiem.

Bardzo usprawniłoby mi to pracę i sprawiło, że moja oferta dla klientów byłaby znacznie atrakcyjniejsza.

Przydałaby się funkcja zdalnego zmiany kodu (lub nawet funkcja generowania jednorazowych kodów).
    Informacja o braku zasilania.
    Informacja o pozycji bramy - zamknięta/otwarta.
    Możliwość otwarcia ręcznie kluczykiem w przypadku braku zasialania.
    Przy braku zasilania zamek MA BYĆ ZAMKNIĘTY.

czyli większość funkcji pewnie byłaby, gdyby było takie urządzenie z kartą SIM lub chociaż połączenie WiFi (może nawet lepiej).

Macie dla mnie jakiś pomysł?
  • Poziom 16  
    Całość można zrealizować na ESP8266 jeśli tylko masz zasięg WI-Fi przy bramie.
  • Poziom 6  
    Mogę zrobić tak, żeby był.
    Czy ktoś pomoże mi przy zaprogramowaniu tego i połączenia z zamkiem?

Bo rozumiem, że to tylko moduł WiFi.

Nigdy podobnych rzeczy nie robiłem, ale chętnie się nauczę.
    Jestem w trakcie nauki programowania (js, ruby on rails), ale średnio widzę możliwość zastosowania tego.
  • Poziom 16  
    Wystarczy moduł ESP z wgranym softem EasyESP. Do tego podłączony moduł przekaźnikowy pod jedno z GPIO. Jak poszukasz w necie "zdalny przekaźnik ESP8266" to znajdziesz gotowe rozwiązania bo jest tego masa.
    Do kontrolowania stanu bramy można zamontować dodatkowy kontaktron i odczytywać jego status również przez ESP.
  • Poziom 6  
    Rozumiem. Bardzo dziękuję.

Jaki zamek powinienem wykorzystać?
    Jak połączyć potem ten zamek z przygotowanym modułem?
  • Poziom 16  
    Jeśli jesteś w stanie zrezygnować z kodu( na rzecz sterowania bramą z telefonu przez internet), to wystarczy że umieścisz taki moduł w centrali napędu i przekaźnik podłączysz pod wejście w centrali odpowiedzialne za otwieranie i zamykanie bramy.
  • Poziom 6  
    Byłoby ok, z tym, że na ten moment jest to brama ręczna - bez napędu.

Dlatego planowałem zamek z możliwością doprowadzenia prądu.
  • Poziom 16  
    Jedyne co mi przychodzi do głowy to zwora elektromagnetyczna sterowana przekaźnikiem.
  • Poziom 6  
    I do tego też podłączyłbym ten moduł?
    W sumie może olać ten kod, skoro i tak to będę osobiście zdalnie otwierał.
  • Poziom 16  
    A-One napisał:
    I do tego też podłączyłbym ten moduł?

Dokładnie tak. Przekaźnik zdejmowałby zasilanie ze zwory i bramę można byłoby otwierać. A w celu weryfikacji czy brama jest zamknięta podłączamy kontaktron który przy otwartej bramie daje sygnał do ESP8266.
  • Poziom 6  
    Brzmi to super.

Zastanawiam się jednak czy ma to sens przy bramie przesuwnej. Patrzę na te zworki i zastanawiam się jaką to daję ochronę przed zwykłym łomem (przypominam - jest to brama przesuwna).
    Aktualnie jest tam zamek z dość solidnym "haczykiem" i otwarcie bramy wiąże się z doszczętnym zniszczeniem tego haczyka lub rozerwaniem metalowego słupka końcowego bramy - sporo zabawy.

Wiadomo - jak ktoś będzie chciał się włamać to się włamie, ale nie znam możliwości takich typowych zworek, a nie znalazłem rozwiązania z hakiem.
    Wiesz o tych sprzętach coś więcej? Jeżeli nie to w poniedziałek będę dzwonił po sklepach i spróbuję się czegoś dowiedzieć.
  • Poziom 16  
    Montowałem takie zwory i są różne rodzaje i siły zwór w zależności od zastosowania. Jeśli użyjesz 150 kg to może łom sobie z tym poradzić( tylko pytanie ile pod naciskiem łomu wytrzymałby ten haczyk), ale jak zastosujesz zworę np 500 kg to wątpię że będzie ona do ruszenia.
  • Poziom 6  
    Ok, jeszcze jedna rzecz.
    Chciałbym dać dostęp do tej bramy kilku osobom, natomiast chciałbym otrzymywać komunikat o tym, że ktoś z wybranych osób otworzył/zamknął bramę.
    Jest to możliwe?
  • Poziom 16  
    Jest wiele sposobów na rozwiązanie tego problemu. Można zaprogramować ESP że przy każdym otwarciu bramy będzie wysyłało powiadomienie push na telefon. Jeśli chodzi o dostęp innych użytkowników to tu już sytuacja wygląda tak :
    -Można zainstalować im taka samą aplikacje na telefonie jak głownemu użytkownikowi.
    -Zamontować coś w stylu zamka kodowego lub samemu stworzyć taki i zaprogramować na esp(klawiatura do wpisywania kodu)
    -Dołożyć moduł GSM i po wysłaniu sms brama się otworzy
  • Poziom 6  
    Jaki koszt modułu GSM? Ceny wahają się od 14 do ponad 400 zł
    To chyba ostatnie pytanie ;)

Mi pozostaje przemyśleć czy wykonać napęd czy zamek kodowy i wrócę do tematu.
  • Poziom 16  
    Najpierw najlepiej będzie jak zastanowisz się faktycznie co konkretnie chcesz zrobić i jakie masz oczekiwania konkretnie. Osobiście uważam że najlepiej gdybyś założył na początku napęd, a dopiero później myślał jak sterować nim zdalnie. Chociaż druga część to już pestka.
  • Poziom 6  
    Zdecydowałem się na tańsze rozwiązanie, czyli zamek (zwora elektromagnetyczna) i ten moduł do zdalnego łączenia.

To mi wystarczy.
    Na ten moment jedyna co potrzebuję to autoryzowane przeze mnie wejście/wyjście. Czyli żebym za pomocą telefonu mógł w trakcie rozmowy telefonicznej otworzyć tę zworę i upewnić się, że osoby, które wyszły, zamknęły bramę.

Czyli zwora + moduł, o którym wspominałeś? WiFi?
  • Poziom 16  
    A-One napisał:
    Czyli zwora + moduł, o którym wspominałeś? WiFi?

Do tego jeszcze potrzebny kontaktron do odczytywania stanu bramy.