Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piekarnik Polar AKS190/IX - włączenie dowolnego trybu pracy wyzwala bezpiecznik

25 Mar 2019 20:20 270 14
  • Poziom 3  
    Dzień dobry,
    Jak w temacie. Rozkręciłem, odpiąłem dolną grzałkę - bez zmian. Odpiąłem górną, przestało wyzwalać. Wstępnie się ucieszyłem (wymiana grzałki i po sprawie), ale:
    - sprawdziłem grzałkę i raczej jest ok (opór ok 38Ω, bez przebicia na obudowę;
    - jak zacząłem uruchamiać różne tryby, to np. podświetlenie zadziałało, ale termo obieg (wentylator) już nie...

Niestety nie miałem miernika przy piekarniku, grzałkę sprawdzałem już w domu po jej wymontowaniu. Spotkał się ktoś może z podobnym zachowaniem i może zasugerować co i jak sprawdzać dalej?
  • Poziom 42  
    Margraf napisał:
    Odpiąłem górną, przestało wywalać. Wstępnie się ucieszyłem (wymiana grzałki i po sprawie), ale:
    - sprawdziłem grzałkę i raczej jest ok (opór ok 38 ohm, bez przebicia na obudowę;
    Bywa, że grzałka wyglądająca na dobrą i po sprawdzeniu omomierzem ok. w trakcie grzania ma przebicie.
  • Poziom 3  
    Ok, ale bezpiecznik wyzwala natychmiast, bez czasu na grzanie... No i teoretycznie w trybie "tylko dolna" nic nie powinno się dziać, a sprawdziłem i efekt ten sam.
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003
  • Poziom 42  
    Margraf napisał:
    bezpiecznik wywala natychmiast, bez czasu na grzanie...
    To szukaj zwarcia gdzieś indziej, ale pisałeś
    Margraf napisał:
    Odpiąłem górną, przestało wywalać.
  • Poziom 3  
    No właśnie. Dlatego pytam tutaj, bo sprawdzić grzałkę jeszcze potrafię (na poziomie podstawowym przynajmniej), ale pewnie awaria jest gdzieś indziej... Termoobieg też nie kręci (choć może po wypięciu grzałki nie powinien? Choć nie widzę powodu, żeby nie krecił...)

Będę wdzięczny za dalsze sugestie.
  • Poziom 17  
    Na jakim zakresie sprawdzasz przebicie na masę?
  • Poziom 3  
    Chodzi o dokładność miernika? Dziesiąte części ohma (0,1), choć nie jest to sprzęt laboratoryjny... W każdym razie "ani drgnie".
  • Poziom 3  
    Aaa, skoro tak, będę musiał poprosić o pomoc bardziej doświadczonego i lepiej wyposażonego kolegę. To już jest jakiś kierunek, dzięki.
  • Poziom 42  
    Nie musisz dysponować dobrym miernikiem, aby zdiagnozować grzałkę. Odpinasz przewody, zabezpieczasz i włączasz funkcję grzania, a przy okazji można sprawdzić inne funkcje. Jak nie zadziała bezpiecznik, to grzałka do wymiany.
  • Poziom 3  
    Tak zrobiłem, przestało wywalać, ale też naprzykład nie kręcił wentylator termoobiegu, więc zacząłem się zastanawiać, czy jednak nie jest to coś jeszcze, albo całkiem coś innego...
    Jednak rzeczywiście, wczoraj rozkręcając piekarnik nie miałem miernika, teraz mam tylko wykręconą grzałkę bez piekarnika. A niekoniecznie chcę kupować grzałkę (ok. 100pln), żeby miało się okazać, że to jednak coś innego.
  • Poziom 42  
    A co tam za cudowna grzałka za taką cenę? Większość spotykanych i zakładanych przeze mnie grzałek zawierała się w cenie20~50 zł.
    Jest jeszcze metoda "chłopska" na sprawdzenie grzałki na warsztacie. Nie polecam jej mniej obytym z prądem, bo to sprawdzanie "pod napięciem". Podłączasz grzałkę do zasiania, a dodatkowo próbówką żarówkową dotykając do masy grzałki, sprawdzasz podłączając ją raz do zera, a następnie do fazy. czy nie ma przebicia.
  • Poziom 3  
    Czy grzałka cudowna, to nie wiem, ale właśnie zacząłem szukać - na Allegro nie ma, na North.pl zamiennik 240 pln. Pewnie dałoby się coś dopasować, ale 20-50 pln brzmi dosyć nierealnie. Może nie wiem gdzie szukać - sugestie również mile widziane.
    Myślałem o tej metodzie sprawdzenia grzałki, ale w domu mam instalację jeszcze z topikowym na wejściu (pod plombą) i nie chciałbym przekonać się o niesprawności grzałki przepalając bezpiecznik.
  • Poziom 27  
    Daj foto tej grzałki.
  • Poziom 3  
    Sahterm 1400W
    Piekarnik Polar AKS190/IX - włączenie dowolnego trybu pracy wyzwala bezpiecznik

Dodano po 13 [godziny] 17 [minuty]:

stanislaw1954 napisał:
    Jest jeszcze metoda "chłopska" na sprawdzenie grzałki na warsztacie. Nie polecam jej mniej obytym z prądem, bo to sprawdzanie "pod napięciem". Podłączasz grzałkę do zasiania, a dodatkowo próbówką żarówkową dotykając do masy grzałki, sprawdzasz podłączając ją raz do zera, a następnie do fazy. czy nie ma przebicia.

Sprawdziłem tą metodą grzałkę (bez podpinania masy) - grzeje, nie "wywaliła korków", ale pomiędzy masą/obudową grzałki a jednym z przewodów (faza/zero) wskazuje 12-15V.
    Czy zatem mogę jednoznacznie interpretować to jako uszkodzenie grzałki - do wymiany?

A jeśli tak to prośba o pomoc we wskazaniu "zamiennika" grzałki opisanej jako sahterm 5w100020/w10569480 1400W. W internecie ta fraza nie występuje w wielu miejscach (konkretnie w jednym, choć już i tam nie ma szczegółów). Czy rozstaw bolców to jakiś standard i każda, podobnie wyglądająca grzałka 1400W będzie pasować?