Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz KENWOOD KA-2050 R i spalony transformator.

w@mpir 11 Wrz 2005 22:28 2217 5
  • #1 11 Wrz 2005 22:28
    w@mpir
    Poziom 18  

Poszukuje parametrów transformatora we wzmacniaczu kenwood ka-2050 R . Uległ on spaleniu i nie zostały na nim żadne oznaczenia co do mocy napięć wyjsciowych nic. Za wszelkie info na ten temat z góry dziękuje.

0 5
  • #2 12 Wrz 2005 09:29
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! Jedna z zalet zachodniego rynku, tanio i przyjemnie, do momentu jak się nie popsuje. Opisz ten wzmacniacz, jakie elektrolity w zasilaczu, jakie końcówki, jakiej mocy jest wzmacniacz, jak duże jest to trafo, czy widoczne są oznaki spalenia, często te trafa mają pod papierem termiki jedno razowe, jak się przegrzeje, to się wyłączy i trzeba wymienić, zobacz, jak co to wywal i omiń, może ruszy.
    Pozdrawiam

0
  • #3 12 Wrz 2005 13:56
    w@mpir
    Poziom 18  

Nie moge narazie opisać tego wzmaka. Bo nie mam go w domu, należy do mojego kumpla. A więc zabezpieczenie przed przegrzaniem transformatora zostało wyjęte podczas imprezki na której przestał grać a nie można było jej zakończyć z braku wzmacniacza :-) bo dopiero się rozkręcała. Zamontowaliśmy wiatrak taki z komputerowego zasilacza aby sobie dmuchał na transformator i sobie wzmak grał dalej, pograł pare godzin i zginą smiercią tragiczną. Z transformatora mało co zostało, uzwojenia się popaliły i nie da tady go ratować potrzebny drugi. Acha jeszcze jedna sprawa spalił się najprawdopodobniej bo jak się oazało zepsuta była zwrotnica jednej kolumny która miała ponad 100 Ohm.

0
  • #4 12 Sty 2012 14:16
    fox321
    Poziom 12  

Odgrzebuję temat, gdyż miałem podobny problem z tym wzmacniaczem. Padł transformator, który wg schematu daje napięcia 2x24,5 V oraz 12 V pomocnicze. Wstawiłem zamiast oryginalnego TS 120/14 (2x24V oraz 12V), pasuje idealnie. Wzmacniacz działa Ok. Transformator ten mniej grzeje się niż ten, co był stosowany fabrycznie. Transformatory montowane fabrycznie do tych wzmacniaczy nie posiadają rezerwy mocy, przy pełnej mocy pracują na granicy swoich możliwości, pada bezpiecznik termiczny a próby jego obejścia wcześniej czy później skutkują całkowitym spaleniem transformatora.

0
  • #5 26 Sty 2012 07:39
    marseluss_2009
    Poziom 24  

Witam, i ja się dopnę. Posiadam Kenwood KAF-1030. Gra tylko gdy jest podpięta jedna kolumna, można dokręcić do oporu, ale z dwiema to już się wyłącza i to nawet przy cichym graniu. Zestaw kolumnowy chulał na nim od ok. 3 lat i to teraz było cacy. Kolumny sprawdzone są ok, były nawet podmieniane na słabsze to samo. Rezystory R243 i R244 lekko jak by przegrzane mają po 22,5Ω ale kodu z pasków nie jestem w stanie obczić. Czy to może być padnięty transformator, czy winy szukać na płycie?
    Za wszelkie inf. będę bardzo wdzięczny.
    Pozdrawiam.

0
  • #6 26 Sty 2012 09:21
    borax
    Poziom 12  

marseluss_2009 napisał:
    Gra tylko gdy jest podpięta jedna kolumna, można dokręcić do oporu, ale z dwiema to już się wyłącza i to nawet przy cichym graniu.

A co znaczy ciche? Może coś więcej na ten temat. Jakieś pomiary?

marseluss_2009 napisał:
    Kolumny (...) były nawet podmieniane na słabsze to samo.

A co to ma do rzeczy? "Słabsze" mogą się wcześniej spalić i tyle. To nie zmienia warunków obciążenia wzmacniacza. Istotna jest impedancja zestawów głośnikowych, jak się ma do parametrów wzmacniacza.

marseluss_2009 napisał:

Rezystory R243 i R244 lekko jak by przegrzane mają po 22,5Ω ale kodu z pasków nie jestem w stanie obczić.

Trzeba popatrzeć na schemat i porównać...

marseluss_2009 napisał:

Czy to może być padnięty transformator, czy winy szukać na płycie?

Raczej nie transformator. Może zabezpieczenie termiczne (jeśli jest) lub prądowe? Proponuję pomacać radiator końcówki mocy w obu przypadkach. Czy dźwięk w obu kanałach (grających pojedynczo) jest czysty, czy są jakieś zniekształcenia?
    bx

0