Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opel Astra G x18xe1 - tempomat, serwo nie działa lub dziwnie się zachowuje

yagoni2 29 Apr 2019 18:38 690 4
    yagoni2
    Level 5  
    Chciałem dołożyć do swojej astry tempomat. Zakupiłem wszystkie potrzebne graty - manetka, czujnik sprzęgła i serwomotor sterujący przepustnicą. Czujnik hamulca już był - 4pinowy. Na początku miałem problem z pinem A przy kostce serwomotoru. Nie było reakcji na przycisk "O". Prawdopodobnie jest to przerwa w wiązce gdzieś. Stwierdziłem że olewam ten przycisk i będę rozlaczal tempomat pedalami. Zmostkowałem zatem ten pin A z pinem F żeby było na nim 12 V cały czas (czyli stan dla przycisku nie wcisnietego). Reszta pinów sprawdzana parę razy - prawidłowa reakcja na przyciski oraz naciskanie sprzęgła i hamulca. Tempomat po tym zabiegu zadzialał, lecz dziwnie, ponieważ muszę trzymać przycisk "I" aby utrzymywał on stała prędkość. Po jego puszczeniu tempomat się wyłącza. Mam też wrażenie że czasem muszę mu jakby "pomóc" w załączeniu się dodając gazu nogą i jednocześnie trzymając przycisk. Czasem gdy przytrzymuję ten przycisk samochód przyspiesza, lecz zaraz po puszczeniu zawsze zamyka przepustnicę. Jakieś pomysły? Uszkodzony serwomotor?
    dzieki z góry
    decybel91
    Level 42  
    Zrób aby działał ten przycisk 0 i będzie ok.
    yagoni2
    Level 5  
    A dlaczego ma nie działać bez niego, jeśli zwarłem go do +12 v? Jakieś wyjaśnienie?
    decybel91
    Level 42  
    Pewnie sterownik sprawdza czy nie ma zwarcia w manetce.
    yagoni2
    Level 5  
    Ciężko będzie mi znaleźć przerwę bo wszystkie te przewody idą w grubej wiązce gdzieś daleko w desce.

Pomysł ze zmostkowaniem pinów A i F wziąłem z tego tematu, gdzie kolega miał identyczną sytuację:

https://forum.autokacik.pl/index.php?/topic/254472-nie-dziala-tempomat-astra-g/

Jak widać koledze zadziałał tempomat po takim zabiegu, zatem musi być u mnie jakiś jeszcze problem, pytanie tylko jaki?