Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

samsung UE40d5003 - zwarcie 3,3V na SEMS20

15 Maj 2019 13:10 105 2
  • Poziom 21  
    Mam taką ciekawostkę. Mój stary TV skasowany ze 2 lata temu na złom z uszkodzonym SEMS20 miał zwarcie A3.3V, padł sobie dając wcześniej objaw zanikania obrazu i mrugania diodą po dłuższym czasie działania. Nim miałem czas się nim zająć padł na amen właśnie ze zwarciem na 3,3V idącego ze stabilizatora IC202 biorącego zasilanie z 5V standby. Wymieniłem wtedy TV na nowszy.

Ostatnio złomowałem identycznego z uszkodzonym zasilaczem i matrycą (poszła po TV woda z kwiatków). Ponieważ płyta była ok mając chwile czasu wstawiłem ją w mój stary TV. Zasilacz z mojego TV testowałem 2 dni bez obciążenia tylko z podświetleniem i wyglądał stabilnie. Obstawiłem 5,3V i 13V na wyjściach zasilacza zenerami 6,1V i 14V. Wymieniłem na wszelki wypadek TL431 i D2011K. TV chodził ze 2 tygodnie po kilka godzin wczoraj w trakcie pracy mrugnął 2 razy tak jakby się zrestartował (migała dioda standby) po czym zgasł. Okazuje sie że znów ubiło SEMS20 i to identycznie czyli zwarcie na wyjściu stabilizatora IC202 3,3V i to twarde (niecały 1 ohm do masy).
    Mieliście Panowie takie przypadki w tych płytach?

Zapomniałem dopisać. Oznaczenia płyty to Ch: U57e płyta na laminacie BN41-01702
  • Poziom 12  
    "Badziewny" procek z lipnym radiatorem.Pod proca (jak żyje) podkładam termopada i troche przedłużam jego czas pracy.
  • Poziom 21  
    Mało grzebie w TV bo to nie moja działka ale czasem robię jak już muszę.
    Tak zapewne masz racje, nie wyglądają te procki na solidne, a już na pewno nie te którymi chińczyki handlują :)
    Taki pad na zwarcie na 3,3V gdzie po drodze jest stabilizator jest możliwy nie raz widziałem jak pięknie puszcza stabilizator jak dostaje zbyt wysokie napięcie wejściowe. Usuwasz usterkę a stabilizator wraca do normy o zgrozo.
    Dlatego asekuracyjnie obstawiłem 5V i 13V diodami Zenera diody po uszkodzeniu SEMS20 są sprawne. Płyta dawca chodziła kilka lat stabilnie do czasu aż znajoma zalała TV.
    Więc SEMS20 pada albo z racji szaleństw zasilacza albo przez logikę matrycy (wyjścia na logikę przemierzone i nie ma na nich zwarć, mierzą się bez jakichś zauważalnych zmian).
    Jakie macie doświadczenia z zasilaczem BN44-00473A?