Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gateway NV55C LA-6582P - Nie kręci się dysk twardy

12 Cze 2019 12:01 63 2
  • Poziom 10  
    Witam, na stole płyta jak powyżej z powodu zalania. Diagnostyka wykazała grzanie się BD82HM55 (hub). Po wymianie na nowy laptop ożył, jednak nie kręci się dysk twardy. Nie wykrywa go bios. Podobnie jest z napędem DVD. Nie wykrywa go bios jednak silnik napędu uruchamia się po włożeniu płyty.
    Według mnie mało prawdopodobne aby winowajcą był Hub. Ładnie osiadł na płycie i płyta od razu zareagowała.
    Napięcia na łączu dysku HDD obecne czyli jest 3,3V i 5V. Ale nie kręci dyskiem. Dysk na 100% sprawny. Na innym komputerze ładnie kręci.
    Co mogę pomierzyć ?
    Nie rozumiem jednak dlaczego na łączach komunikacji z dyskiem stoją szeregowo kondensatory. Jak komunikacja ma przebiegać na tych szynach skoro jest rozwarcie.
    Mam oscyloskop i mogę go wykorzystać.
    Proszę o pomoc.

Podaje kawałek schematu łącza dysku.
    Gateway NV55C LA-6582P - Nie kręci się dysk twardy
  • Spec od komputerów
    nw8933 napisał:
    Według mnie mało prawdopodobne aby winowajcą był Hub.

Przedwczoraj miałem na stole płytę od Asusa, X551M REV. 2.0. Architektura co prawda inna ale... Objaw identyczny. Miałem już zamawiać drugą płytę z innym uszkodzeniem ale coś mnie tknęło żeby jeszcze obejrzeć ją pod mikroskopem. Okazało się, że pod hybrydą, po drugiej stronie laminatu oberwany jest rezystorek. Oba jego wyprowadzenia prowadziły wyłącznie do hybrydy, czyli teoretycznie brak związku z szynami SATA. Po wlutowaniu płyta zaczęła poprawnie wykrywać ODD i HDD. Widocznie przez brak tego rezystora nie funkcjonował poprawnie blok w hybrydzie odpowiedzialny za SATA. Tak więc moja rada obejrzyj dokładnie płytę, szczególnie w okolicy PCH.
  • Poziom 10  
    Dzięki za info, ale nic podejrzanego nie znalazłem. A czy jest dostępny BoardView do tego modelu bo z samym pdf trudno lokalizować rezystory na płycie.
    Na próbę zwarłem pin nr 5 (reserved) do masy. Dysk staruje, ale nadal nie jest widoczny w biosie.