Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak odzyskać Windowsa w GRUB?

12 Cze 2019 21:44 153 13
  • Poziom 3  
    Dzień dobry. Niedawno chciałem zainstalować linuxa bodhi na dysku zewnętrznym. Udało się, ale gdy próbowałem wejść na Windowsa nie było go na liście w GRUB. Z tego co pamiętam nie usuwałem partycji z Windowsem, jednak nie ma go na liście. Proszę o pomoc. Nie mogę też uruchomić niczego bez dysku zewnętrznego. A Windowsa miałem na wbudowanym.
  • Poziom 19  
    Zmień kolejność bootowania w BIOS, lub dodaj Windowsa w GRUB.
  • Poziom 3  
    Windowsa udało się uruchomić, jednak nadal potrzebuję do tego dysk zewnętrzny.
  • Poziom 19  
    Najwidoczniej masz dysk zewnętrzny ustawiony do bootowania jako pierwszy. Musisz to zmienić w BIOS.
  • Poziom 3  
    Próbowałem, ale nic to nie dało. Używam laptopa lenovo ideapad 110.
  • Poziom 19  
    Co się dzieje jeśli włączysz laptopa gdy nic nie jest podpięte do USB i gdy nie ma żadnej płyty w czytniku?
  • Poziom 3  
    Wyskakuje błąd GRUB(wchodzi w rescue mode)
  • Poziom 19  
    Jeśli nie masz, to na wszelki wypadek przygotuj nośnik z instalką windowsa (płytę dvd, albo pendrive).

Zgaduję, że na dysku wewnętrznym masz podmieniony MBR który wskazuje na pliki GRUBa na dysku zewnętrznym.
    By powrócić do stanu początkowego. Z windowsa uruchom komendę (z uprawnieniami administratora): bootrec /FixMbr

To powinno wystarczyć, by windows zaczął uruchamiać się tak jak przed instalacją linuksa. Niestety nie będziesz mógł uruchomić GRUBa. W tym celu odpal jakiś linux liveCD, ustaw na dysku zewnętrznym aktywną partycję i następnie zainstaluj GRUBa na dysku zewnętrznym.

Wtedy przy uruchamianiu komputera wciskając klawisz F12 będziesz mógł wybrać czy chcesz uruchomić komputer z dysku z windowsem, czy z tego zewnętrznego.
  • Poziom 21  
    Jeśliby konfigurator nie pozwalał na takie figle, to GRUB można odtworzyć wydając komendę z w konsoli. Ja np. mam dysk z oryginalnym MBR, a MBR rozruchowy jest na drugim dysku. Dzięki temu mam dostęp do fabrycznej partycji recovery i narzędzi diagnostycznych. GRUB można też odtworzyć uruchamiając komputer z nośnika typu DVD, pendrive.
  • Poziom 3  
    Gdy wpisuję komendę :bootrec /FixMbr przechodzi po prostu do następnej linijki i nic się nie dzieje.
  • Poziom 19  
    Bez dwukropka.
    Code:
    bootrec /fixmbr
  • Poziom 3  
    Pisze, że nie ma takiej komendy
  • Poziom 19  
    Rzeczywiście nie ma. W takim razie trzeba uruchomić system z nośnika instalacyjnego Windows,wybrać język i następnie wybrać "naprawa systemu" (NIE instalację). I wtedy:
    - i albo wykonaj naprawę automatyczną
    - albo uruchom wiersz poleceń i w nim wpisz tą komendę, czyli "bootrec /fixmbr".