Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] IR 155778 - dioda prostownicza ze spawarki Miller Maxtron 450 CC/CV

14 Cze 2019 07:39 174 9
  • Poziom 10  
    Witam, poszukuje jakichkolwiek informacji na temat diody IR 155778, która znajduje się na uzwojeniach wtórnych w spawarce Miller Maxtron 450 CC/CV. Jedna się upaliła, reszta wygląda dobrze. Po za oznaczeniami mogę dodać, że oryginalna dioda ma według multimetru spadek napięcia przy przewodzeniu na poziomie 350mV. Jedyne do czego udało mi się dokopać, to informacja, że mogę takową diodę kupić w Szanghaju. Nie byłem wstanie znaleźć żadnej noty. Może ktoś się już spotkał z takim wynalazkiem? Wie coś więcej na ich temat?

IR 155778 - dioda prostownicza ze spawarki Miller Maxtron 450 CC/CV IR 155778 - dioda prostownicza ze spawarki Miller Maxtron 450 CC/CV
  • Testo
  • Poziom 31  
    Zapewne dioda schottkiego, jeżeli w obwodzie wyjściowym to napięcie około 200V prąd w sumie musi mieć ze dwa razy zapasu niż ten wyjściowy. Można wstawić inne odpowiadające tym parametrom.
  • Poziom 10  
    No ok, ale głównie o ten prąd mi chodzi. Łącznie jest w tej spawarce 16 takich diod. Jedyne co mi przyszło do głowy to podzielić prąd wyjściowy przez ilość diod i pomnożyć przez współczynnik bezpieczeństwa. (575/16*2=~72A) Wydaje mi się trochę dużo jak na te gabaryty (średnica diody 15mm, wysokość korpusu 11, gwint M6)
  • Testo
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Tak to może wyjść. Prąd będzie w okolicach 30A, spadek na niej około 0,6-0,7V więc strata mocy około 20W czyli znośnie.
  • Poziom 10  
    Szukam informacji o takich diodach i szczerze nie mogę znaleźć nić odpowiedniego. Dioda schotkkiego raczej nie występuje w takich obudowach. Njbliżej co znalazłęm to:
    https://docs-emea.rs-online.com/webdocs/0fbc/0900766b80fbca27.pdf
    Z tym, że spadki napięć są większe (straty sięgają 40~50W przy 30A) No i nie jest to schotkkey. Z drugiej strony im dioda większa tym miernik z reguły pokazuje niższe wartości przejścia. No i też kwestia miernika. Może jest to standardowa dioda o dużym prądzie i niskim napięciu zaporowym?

Jeszcze znalazłem jedną o trochę mniejszych stratach, ale dalej nie jest to schottkey.
    https://www.tme.eu/pl/details/d42-70-06-n0/diody-uniwersalne-srubowe/kubara-lamina/
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Raczej dopasuj mechanicznie coś w rodzaju DSA90C200HB będzie taniej, a takiej jak masz będzie ciężko znaleźć.
  • Poziom 10  
    Teraz się trochę gubię... 45A to trochę mało biorąc pod uwagę wcześniejsze ustalenia a z tego co mi wiadomo diod nie powinno się łączyć równolegle (no chyba, że się sprawy inaczej mają w przypadku wspólnej obudowy? Albo mam zaległości z tego zakresu)

Dodano po 22 [minuty]:

Dotarłem jeszcze do schematów spawarki i tam te diody oznaczone są jako zwykłe prostownicze
    IR 155778 - dioda prostownicza ze spawarki Miller Maxtron 450 CC/CV
    Cała DTRka
    MillerMaxt...737357.pdf Download (1.8 MB)
    :
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Kolego to jest inwerter, muszą być szybkie diody. A co do diod to tam jest 2x45A i łączy się równolegle o ile mają taki sam spadek napięcia. A poza tym widzę że wyrównanie prądów jest na transformatorze więc tym bardziej nie ma obaw.

Kolego a tak nawiasem to końcówka diody wygląda na urwaną mechanicznie, czy konieczna jest wymiana? Są uszkodzone inne?
  • Poziom 10  
    Zdaję sobie sprawę z konieczności stosowania szybkich diod, dlatego zdziwiły mnie takie oznaczenia w DTR. Z drugiej strony oznaczenia kondensatorów też odbiegają od stanu faktycznego a cewki oznaczone są jako kółka. Zamówię zamiennik, znalazłem 2x60A 150V za niecałe 15,- ( DSA120C150QB ). Opiszę efekt wymiany jak tylko dostanę wszystkie potrzebne części.

Dioda jest przebita niestety (nóżka się upaliła). Inne diody sprawdzone i jest ok. Niestety oprócz diody poszły moduły IGBT i małe mosfety na płytce. Nie mam pewności co do kondensatorów (są lekko wypukłe ale trzymają parametry po wstępnych pomiarach). Koszt naprawy dość duży jak na taki stary sprzęt.
  • Poziom 10  
    Użyty zamiennik: DSA120C150QB, Spawarka chodzi bez zarzutu. Dla pewności, po weryfikacji spadku napięcia na poszczególnych diodach, połączyłem anody. Pomiar termowizyjny wykazał takie same wzrosty temperatur na oryginałach jak i zamienniku dlatego można przyjąć, że zamiennik się nadaje. Długoterminowe użytkowanie zweryfikuje czy na pewno ;) Uważam, że temat można zamknąć, dziękuję za pomoc.