Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zestaw audio do domu za ok. 800zł (używki)

blazkowicz 11 Jul 2019 21:30 1332 46
    blazkowicz
    Level 11  
    Proszę o pomoc w skompletowaniu zestawu audio do domu, pokój ok 20-30m2.
    Najważniejsze to głęboki dynamiczny bas z regulacją. Moc z odrobiną zapasu - lubię posłuchać muzyki często na poziomie głośności klubowej.
    Chciałbym móc podłączyć zestaw również do TV. Muzyki głównie słucham elektronicznej (trance, synthwave, ambient itp)

Nie proszę o jeden jedyny model, tylko o sprawdzone w tej cenie modele, godne polecenia, żeby wytypować 2-3sztuki i upolować w dobrym stanie używkę.
    Zakładam budżet na wzmacniacz ok 300-400zł, na kolumny ok. 500-600zł.

Wzmacniacze jakie dotychczas zwróciły moją uwagę:
    - Yamaha ax500 ; ax496; ax 720
    - Pioneer a10 ; a20 ; a30
    - Może jakiś Technics lub stary Denon?

Kolumny:
    - Dali 104 ?

Dotychczas korzystałem z Unitry Diory WS ? + Altusy 110, za tą cenę złożę coś o poziom lepszego?
  • Helpful post
    Mobali
    Level 39  
    Od tej Diory Yamaha zagra zdecydowanie lepiej, Pioneer także. Technics to dość specyficzne brzmienie, znacznie bardziej płaskie i mniej soczyste od Yamahy. Nie lubię, ale także Technics ma zagorzałych zwolenników.

A co do kolumn... W porównaniu do Altusów 110 chyba prawie wszystko zagra lepiej. W Altusach dominuje dźwiękowy bałagan i syczączo-świszczące wysokie (to zasługa głośnika GDWT). Jeśli już pozostawać w stajni Tonsila, to na pewno nie z Altusami.

Reasumując, w zakładanym budżecie na pewno znajdziesz coś lepszego. Zarówno jeśli chodzi o wzmacniacz,jak i kolumny.
    blazkowicz
    Level 11  
    A jakie kolumny można polecić z czystym sumieniem w tym budżecie?
    Póki co dokopałem się kilku dobrych opinii o Dali 104, ale niestety podobno ich najsłabszy punkt to właśnie bas.. Nie dyskwalifikuję, ale szukam jakichś jeszcze alternatyw.

Co do wzmacniacza to pewnie będę polował na któryś z ww ew. może jakiś Rotel?
  • Helpful post
    andrew54
    Level 27  
    Dali 104 świetne kolumny, równowaga tonalna w całym paśmie, zdecydowanie polecam.

Technicsa jako wzmacniacz odradzam - brzmienie większości modeli z lat 90-tych jest suche, puste, brak muzykalności. Technicsy są ponadto mocno przewartościowane na rynku wtórnym a ich konstrukcja wewnętrzna na hybrydach powoduje że ewentualna naprawa jest niemożliwa.
    blazkowicz
    Level 11  
    Mobali wrote:
    blazkowicz wrote:
    A jakie kolumny można polecić z czystym sumieniem w tym budżecie?
    Zacznij od wzmacniacza - dobierzemy jakieś kolumny.

Ok, a czy można w skrócie określić jakiej różnicy mogę się spodziewać między dźwiękiem Pioneera, a Yamahy (lub Denon'a)? Czy pochodne tych wzmacniaczy (np. AX 550 RS) też są ok?

Czy któryś z Denon'ów byłby lepszy od ww. Yamahy/Pioneera?
    https://www.olx.pl/oferta/wzmacniacz-denon-pma-520ae-CID99-IDzT2VB.html#d755396ff2
    https://www.olx.pl/oferta/wzmacniacz-denon-pma-770-CID99-IDAExcq.html#d755396ff2
    https://www.olx.pl/oferta/denon-pma-860-idealny-stan-CID99-IDAFuKx.html#d755396ff2
    https://www.olx.pl/oferta/wzmacniacz-stereo-d...yamaha-technics-CID99-IDvCa5o.html#d755396ff2
    https://www.olx.pl/oferta/wzmacniacz-denon-pma-720-CID99-IDADM4d.html#d755396ff2
  • Helpful post
    andrew54
    Level 27  
    PMA 520 AE to najmłodszy wzmacniacz ze wszystkich, słuchałem go i niemam zastrzeżeń, reszta Twoich propozycji to dużo starsze serie, są jak najbardziej ok tylko pamiętaj że z takim sprzętem to podobnie jak z autami używanymi - starsze może generować problemy, utrata pojemności kondensatorów, wytarte potencjometry, awaryjna przeszłość...

Staraj się unikać zakupu od handlarzy, perfekcyjne zdjęcia z idealnym oświetleniem, książkowy opis, kilka lub kilkanaście podobnych ofert u tego samego sprzedawcy budzi wątpliwości, regułą stało się również że handlarze nie dodają pilotów do sprzętu (jeśli ten jest oczywiście obsługiwany z pilota).
  • Helpful post
    Mobali
    Level 39  
    Zwykle zawsze proponuję zacząć od wizyty w jakimkolwiek komisie ze sprzętem i zrobić mały test porównawczy. Czyli zabierz ze sobą swoje ulubione kawałki i posłuchaj na różnym sprzęcie, najlepiej w zestawieniu z kilkoma modelami kolumn. Wiele firm oferuje taką możliwość przed zakupem. Nikt nie wybierze sprzętu dla Ciebie lepiej, niż... Ty sam ;-)

Bardzo trudno krótko opisać różnice pomiędzy wzmacniaczami różnych firm. Tym bardziej trudno wskazać różnice pomiędzy zbliżonymi modelami. Często są to niuanse, które wymagają dokładnego porównania. Bywa także, że osoba niewyrobiona po prostu wcale nie dostrzega różnic brzmienia poza bardzo wyrazistymi parami testowanego sprzętu (na przykład jedna z "czystych" brzmieniowo konstrukcji Yamahy w porównaniu z jakimś wybitnie "plastikowym" Technicsem)

Brzmienie wzmacniacza to kwestia niezwykle subiektywna. Każdy z nas słyszy nieco inaczej, lubi coś innego i ma zupełnie inne oczekiwania. Kolejną kwestią jest rodzaj muzyki, jaką słuchasz. Są wzmacniacze grające bardzo dobrze łomot, ale zupełnie nie radzące sobie z subtelną muzyką. Jednym słowem, poza wyjątkami, w zasadzie nie ma wzmacniaczy obiektywnie złych czy doskonałych. Są tylko takie, które komuś odpowiadają i takie, które dla kogoś są raczej nie do przyjęcia.
  • Helpful post
    indianin11
    Level 23  
    andrew54 wrote:
    PMA 520 AE to najmłodszy wzmacniacz ze wszystkich, słuchałem go i niemam zastrzeżeń

Miałem PMA 720 AE (czyli wyższy model serii) i najlepszą rzeczą była jego odsprzedaż. Brzmienie jakie reprezentuje ten wzmacniacz jest ogólnie do niczego. Słaba dynamika, pusty kartonowy, słabo kontrolowany bas oraz brak muzykalności. W bezpośrednim porównaniu ze starszym PMA 925 R wypadł bardzo słabiutko. Z 520-stką byłoby zapewne jeszcze gorzej. Z w|w linków wybrałbym 720 (bez AE) lub 860-dynamiczne granie z dobrym basem ( 720 trochę cieplejszy). Oczywiście jeżeli są w dobrym stanie technicznym na oryginalnych częściach.
  • Helpful post
    fenek 1975
    Level 14  
    Mam Denon PMA 520AE w połączeniu z podstawkowymi Magnat Quantum 673 i zgrał się z nimi doskonale. Wcześniej w miejscu Denona miałem NAD C315 Bee. To dopiero była porażka. NAD z Magnatami grał nieznośnymi kłującymi wysokimi tonami. Nie skreślał bym tego Denona.
    Mobali
    Level 39  
    fenek 1975 wrote:
    Nie skreślał bym tego Denona.
    Skreślać nie ma sensu, ale... Bardzo ciężko zgrać ten wzmacniacz z kolumnami, a jeszcze trudniej wypracować takie ustawienie całości, żeby zagrało naprawdę dobrze. Przynajmniej takie są moje odczucia. Do dobrych efektów można dojść prostszą ścieżką ;-)
    blazkowicz
    Level 11  
    Dziękuję za wszystkie porady/opinie. Postaram się poczytać i wytypować kilka modeli.
    blazkowicz
    Level 11  
    @
    Po przeczytaniu jednej szczególnej opinii w internecie (porównania PMA 860 do AX 500 przy muzyce elektronicznej i ambiencie) skupiam sie na PMA 860.
    Proszę o pomoc w dopasowaniu/znalezieniu kolumn do ww. wzmacniacza?

Wytypowałem kilka wzmacniaczy - jakaś sugestia od którego zacząć z moimi preferencjami muzycznymi? Który mogę skreślić bo jest gorszy (np ax530 gorszy od 500).
    Niestety, informacji w internecie o starych modelach Denona jak na lekarstwo ..

1. Denon PMA 860
    - https://www.olx.pl/oferta/denon-pma-860-idealny-stan-CID99-IDAFuKx.html#4b77014ab1;promoted
    - https://www.olx.pl/oferta/denon-pma-860-mocny-amplituner-CID99-IDACsia.html#4b77014ab1

2. Denon PMA 720
    - https://www.olx.pl/oferta/wzmacniacz-denon-pma-720-CID99-IDADM4d.html#7add8ece96
    - https://www.olx.pl/oferta/wzmacniacz-denon-pma-720-CID99-IDzHimp.html#75c8370ccb

3. Yamaha AX 500
    - https://www.olx.pl/oferta/yamaha-stereo-amplituner-ax-500-CID99-IDAyTOm.html#f860d05a0d

4. Yamaha AX 530
    - https://www.olx.pl/oferta/wzmacniacz-yamaha-a...00-ax-540-a-520-CID99-IDzQ4HE.html#f860d05a0d

5. Pioneer A10
    - https://www.olx.pl/oferta/wzmacniacz-yamacha-ax-496-stereo-CID99-IDzsIo4.html#380fd3bc50
    - https://www.olx.pl/oferta/wzmacniacz-pioneer-a-10-ideal-CID99-IDAsECZ.html#f226b7d8d1
    - https://www.olx.pl/oferta/wzmacniacz-stereo-p...er-a-10-k-hi-fi-CID99-IDACkAg.html#f226b7d8d1
  • Helpful post
    Mobali
    Level 39  
    O Denonie już było powyżej, ja nie przepadam za tym brzmieniem. Pioneer A10 może być, jeśli masz do niego kolumny - dla jednych jest bardzo neutralny, a dla innych wręcz... nudny. Wybór pomiędzy Yamahą jest łatwiejszy i bardziej oczywisty - AX500 to zdecydowanie lepszy sprzęt od AX530, szczególnie jeśli lubisz twarde granie z dobrze kontrolowanym basem i mocną górą.
    blazkowicz
    Level 11  
    Lubię cieplejszy, pełniejszy/głębszy dźwięk z solidnym głębokim wypełniającym basem, dlatego zdecydowałem się na PMA 860.
    AX 500 z tego co czytam obawiam się że mógłby być za bardzo "żyletkowy" - bardziej do rocka niż do elektronicznej/ambientu..?

Jedynie ten minus że ciężko go spasować z kolumnami jak wspomniałeś...
  • Helpful post
    indianin11
    Level 23  
    blazkowicz wrote:
    Lubię cieplejszy, pełniejszy/głębszy dźwięk

O pma 860 można by dużo napisać, ale na pewno nie to że jest ciepły. Nie zrozum mnie źle - to kawał dobrego i mocnego skurczybyka, lecz jak cała seria x60 jest nieco suchy w przekazie. Cieplejszy na pewno będzie pma 720 (przynajmniej tak było u mnie). Zwróć jeszcze uwagę na Pioneery serii Reference np. 656, 676. Dociążenia i basu raczej nie zabraknie, choć jest on bardziej misiowaty (ale co kto lubi).
    blazkowicz
    Level 11  
    Nie ułatwiacie wyboru.. ; )
    Ax 500 wydaje się ok, ale obawiam się z tego co czytam że do moich preferencji i rodzaju muzyki może mieć mało pełnego, wypełniającego basu - bardziej suchy i twardy, a zbyt dużo góry (świetny do rocka?).
    Co do PMA 860 to chyba trochę więcej tego basu i pełniejszy, głębszy. Ale rozumiem, że PMA 720 wypada lepiej od 860 ? A kolumny łatwiej dopasować ?

Ogólnie zamówię z allegro, jeśli nie spełni oczekiwań to 14dni na zwrot ; )
    indianin11
    Level 23  
    blazkowicz wrote:
    Ale rozumiem, że PMA 720 wypada lepiej od 860 ?

Dla jednego będzie lepszy, dla drugiego gorszy. Na pewno jest inny. Najlepiej posłuchać - bez tego kupowanie to loteria.
    Mobali
    Level 39  
    indianin11 wrote:
    O pma 860 można by dużo napisać, ale na pewno nie to że jest ciepły.
    Dokładnie! U kumpla ów Denon ma nawet ma ksywę "suchar" ;-)
    indianin11 wrote:
    Najlepiej posłuchać - bez tego kupowanie to loteria.
    Kolejna cenna uwaga - nikt na Elektrodzie nie wybierze lepiej, niż Ty sam. A więc słuchać, słuchać, słuchać i... samodzielnie wybierać to, co komu najbardziej do gustu przypadnie ;-)
    blazkowicz
    Level 11  
    Dzięki Panowie za porady i cierpliwość ; )
    Na pewno najlepiej byłoby przesłuchać wszystkie, ale niestety krucho u mnie z czasem żeby szukać i jeździć (wtedy bym nie musiał pytać na forum). A dwa - musiałbym przesłuchiwać na tych samych kolumnach aby mieć porównanie (a chwilowo nie mam żadnych).
    Jak będę kupował sprzęt za kwotę z jednym 0 więcej na pewno dam sobie czasu na przesłuchiwanie, a teraz po przesiadce z unitry i altusów i tak na pewno z każdego będę zadowolony.

Yamaha AX 500 kusi, ale jak czytam o nim to zdaje mi się że do innego rodzaju muzyki niż słucham i może braknąć w nim "wypełnienia" basem, lubię muzykę rytmiczną w której "przestrzeń w tle" jest wypełniona niskim basem (ambient/post-rock), lub rytmiczną dynamiczną (elektroniczna, trance, synthwave).

PMA 860 tą suchością mnie trochę zniechęciliście, więc może to też nienajlepszy wybór.

Pioneer A-10 o tym że nudny, nijaki już przeczytałem wielokrotnie...
    Reference, lubię misiowaty efekt, ale tylko w poszczególnych muzykach (efekt tape'owy), ale raczej nie chcę wzmacniacza "zamulacza".

PMA 720 może zatem będzie najbardziej optymalnym wyborem..

Oczywiście jeśli ktoś z Was "czuje" czego mniej więcej szukam i kojarzy mu się wzmacniacz który powinien mi się przypodobać, to mogę dorzucić kilka stów więcej, po prostu biorąc "pierwszy wzmacniacz w ciemno bez pkt odniesienia" nie chcę wywalać dużej kasy.

I jeszcze taka kwestia - widzę Denony działają tylko na 8ohm? Czy stanowi to duży problem, dyskwalifikują dużo ciekawych kolumn ?
    Mobali
    Level 39  
    blazkowicz wrote:
    Yamaha AX 500 kusi, ale jak czytam o nim to zdaje mi się że do innego rodzaju muzyki niż słucham i może braknąć w nim "wypełnienia" basem,
    Nie sądzę, żeby w tym przypadku zabrakło basu. Oczywiście przy przyzwoitej kolumnie.
    blazkowicz wrote:
    PMA 860 tą suchością mnie trochę zniechęciliście, więc może to też nienajlepszy wybór
    Mimo wszystko posłuchaj. Skoro masz już wytypowane wstępnie trzy "piecyki", to zdecydowanie warto je porównać, nawet na tych samych kolumnach. Pewnie już po chwili będzie da Ciebie jasne, czy Pioneer jest zbyt "nudny", Yamamaha "bez wypełniającego basu", a Denon zbyt "suchy".
    blazkowicz wrote:
    Denony działają tylko na 8ohm? Czy stanowi to duży problem, dyskwalifikują dużo ciekawych kolumn ?
    Moim zdaniem - zdecydowanie tak. Możliwość podłączenia kolumn 6ohm czy 4ohm to cenna zaleta sprzętu!
    blazkowicz wrote:
    Jak będę kupował sprzęt za kwotę z jednym 0 więcej na pewno dam sobie czasu na przesłuchiwanie
    Jestem przekonany, że dobrze dobrany sprzęt w tym budżecie zagra bardzo przyzwoicie. I pewnie jak poświęcisz na to trochę czasu, to nie pożałujesz. Nie wiem, czy odczujesz tak szybko potrzebę jego wymiany na "coś" dziesięciokrotnie droższego. Bo nie zawsze drożej to znaczy lepiej! Szczególnie w tej dziedzinie. Słyszałem naprawdę wiele baaardzo drogich zestawów, które grały zwyczajnie źle lub co najmniej zbyt nieciekawie w stosunku do ceny zakupu.
    blazkowicz
    Level 11  
    Mam jeszcze pytanie nt. dopasowania kolumn - w czym jest problem z Denonami ?
    Bo z tego co patrzę na panele tylne Denona i Yamahy impedenacje są identyczne (A or B 4-16; A+B 8-16)?
    Mobali
    Level 39  
    Problem nie dotyczy impedancji, ale zestawienia całości pod kątem uzyskania najlepszego brzmienia. Po prostu do niektórych wzmacniaczy nieco trudniej znaleźć kolumny grające z nimi dobrze, przy innych jest to nieco łatwiejsze.
    indianin11
    Level 23  
    blazkowicz wrote:
    w czym jest problem z Denonami ?

W niczym. To takie same wzmacniacze jak inne, ze swoją "szkołą" brzmienia. Cała sprawa polega na odpowiednim sparowaniu z kolumnami żeby całość współgrała dźwiękowo, choć tu też wszystko zależy od upodobań słuchającego. 10 osób powie że Denon gra świetnie z STX Electrino, a jedenasty stwierdzi że brzmienie jest do kitu. I tym jedenastym możesz być TY. Moim znajomym podobał się dźwięk Denona pma 1080 z kolumnami Mission 34 a dla mnie było to za ciemne brzmienie (było to dość dawno ale pamiętam że basisko zwijało dywan).
    blazkowicz
    Level 11  
    A jeszcze pytanie o wzmacniacze Marantz PM65/62/43/53 - Czy któryś z tych wzmacniaczy można polecić z czystym sumieniem osobie o moich upodobaniach muzycznych?
    Nie ukrywam że pilot w zestawie jest sporym plusem... A pma i ax - brak
    indianin11
    Level 23  
    PMA 880, 1080, 980, 925-przykłady Denona na pilota.
    blazkowicz
    Level 11  
    indianin11 wrote:
    PMA 880, 1080, 980, 925-przykłady Denona na pilota.

A wiesz który z nich będzie nieco "cieplejszy" i z sensownym basem?
    Nie ukrywam że chciałbym trafić "za pierwszym razem"..

Jutro jest szansa że uda mi się przesłuchać 720ke to będę miał już jakieś porównanie
    blazkowicz
    Level 11  
    Niestety, ale naprawdę czasu mi brakuje nawet na zjedzenie pożądnego obiadu, nie mówiąc o jeżdzeniu i przesłuchiwaniu wzmaków... Ten chce kupić do domu głównie dla domowników, mi się jedynie czasem zdarzy posłuchac, ale wiadomo chciałbym możliwie najlepiej kupić. Najważniejsze aby grał on poprawnie..
    A jak się ma PMA 720 do 880R ? Który będzie "sensowniejszym" wyborem ? Będę niedaleko jednego i drugiego jutro i podskoczę przesłuchać i możliwe że od razu się zdecyduję. Obu niestety braknie mi czasu żeby sprawdzić..
    Mobali
    Level 39  
    blazkowicz wrote:
    Niestety, ale naprawdę czasu mi brakuje nawet na zjedzenie pożądnego obiadu, nie mówiąc o jeżdżeniu i przesłuchiwaniu wzmaków...
    Tak jak wielokrotnie było to podkreślane powyżej, żaden z analizowanych tu sprzętów nie jest obiektywnie zły i nie ma problemów. Jedyną zagadką jest to, czy Tobie przypadnie do gustu indywidualna charakterystyka brzemienia. A tego opisać i "wydyskutować" się nie da. Sądzę więc, że każdy ze wskazanych powyżej wzmacniaczy zagra poprawnie pod trzema warunkami:
    - z odpowiednimi kolumnami,
    - z odpowiednim ustawieniem zestawu,
    - z odpowiednimi warunkami akustycznymi w pomieszczeniu.
    Poza samym wzmacniaczem, pozostałe czynniki są równie istotne, a czasem wręcz decydujące. Oznacza to, że nawet najlepszy wzmacniacz zagra fatalnie, jeśli źle dobrane kolumny zostaną kiepsko ustawione, w pomieszczeniu z niekorzystnymi warunkami odsłuchowymi. Jest też odwrotnie - z mniej wybitnego, wręcz przeciętnego sprzętu można "wydusić" naprawdę wiele dzięki dobremu dopasowaniu i ustawieniu zestawu. Reasumując - naprawdę trzeba na to poświęcić nieco czasu i energii. Dlatego nikt rozsądny nie podpowie w ciemno co Tobie zagra dobrze, a co na pewno nie spełni Twoich oczekiwań.
    blazkowicz wrote:
    Ten chce kupić do domu głównie dla domowników, mi się jedynie czasem zdarzy posłuchać,
    Pewnie zostanę zaraz "zjedzony" przez resztę dyskutantów, ale... W tej sytuacji chyba nie ma sensu poświęcać aż takiej energii na teoretyczne dywagacje. Dlaczego? To napisałem powyżej. A więc stawiając na przypadek, poza wskazanymi wzmacniaczami, równie dobrym rozwiązaniem problemu może się okazać przyzwoity amplituner - najwygodniejsze rozwiązanie jeśli sprzęt ma służyć głównie dla domowników. No i w tym wypadku stawiałbym raczej na uniwersalność i wygodę (np. pilot!). Wbrew obiegowym opiniom, można znaleźć także takie amplitunery, które radzą sobie w stereo. Szczególnie jeśli ktoś chce wyłącznie posłuchać muzyki bez audiofilskich zapędów.