Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Moc przyłączeniowa,kable, sprężara 15kw.

grewan 03 Aug 2019 10:20 2133 7
    grewan
    Level 11  
    Kompresor w garażu, planujemy zmienić na 15Kw dane z instrukcji-przekrój kabla przyłączeniowego 5 x 6, dobór zabezpieczenia zwarciowego 50 A ,Prąd silnika (400V)-26.2, po rozpływie*Y / ∆ -16,7.
    Mam w tej chwili przydzieloną moc 11Kw ,kable do garażu 4x 6 miedziane, 25 metrów długości od licznika ziemią, zabezpieczenie przedlicznikowe 25 A.
    Sprężarka jest bez falownika, pytanie do Was o jaką moc przyłączeniową należy wnioskować, dobór odpowiedniego przekroju przewodów.?
  • Helpful post
    Mobali
    Level 39  
    Na początek warto udać się do ZE i dopytać, czy przydział większej mocy będzie możliwy. Z uzyskaniem dużego przydziału mocy czasem mogą być problemy, bo w wielu miejscach stan techniczny sieci niskiego napięcia jest zły, a linie przesyłowe działają na skraju ich możliwości. Na miejscu najlepiej ustalić rozsądne minimum, bo zwiększenie mocy wiąże się z kosztami zarówno ponoszonymi jednorazowo, jak też okresowo (w rachunku). Z poniższych tabel wywnioskuj, ile właściwie potrzebujesz. Temat był poruszany między innymi w tym wątku: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2448963.html
    grewan
    Level 11  
    Już byłem problemów nie będzie i w ramach zwiększenia zmienią kable od słupa do chałupy, dali mi podobna tabelę ,zalecili aby elektryk ocenił stan i zapotrzebowanie kw. Dzwoniłem do jednego który twierdzi że jak kompresor 15kw to proponuje przyłącze 16-18kw ,ale mi coś nie pasuje gdyż 50A jest pod kompresor zalecane a przy 16 kw przed licznikiem 25a według tabeli.
  • Helpful post
    gag70
    Level 24  
    Jeżeli zabezpieczenie 50A to kabel 10mm2 a nie sześć i moc 25kW. Jeżeli ten kompresor jest w środku stycznikowy, to
    zakladamy zabezpieczenie typu wyłącznik silnikowy i nastawiamy prąd nominalny, wtedy15kW wystarczy. Te bezpieczniki 50A na kilometr pachną inwerterem w sprężarce. Wtedy radą na zmieszczenie się z mocą jest zastosowanie dławika na zasilaniu sprężarki żeby zlikwidować szpile prądu z prostownika i baterii kondensatorów, które dają te wymagane 50A zabezpieczenia zamiast trzydziestu paru.

Zapomniałem na śmierć o najważniejszym.

Przydział mocy energetyka liczy z cos fi równe jeden (obciążenie trójfazowe, móc x 1,5 = prąd).

Sprężarka to obciążenie indukcyjne, prąd w przybliżeniu moc x2.
    Ty potrzebujesz trzydzieści parę amper, które po podzieleniu przez półtorej daje moc jaką winien podać zakład energetyczny.
    Bezpieczniki 50A to dla zakładu energetycznego moc dyspozycyjna ~34kW
    grewan
    Level 11  
    Kable do garażu już jak mam kopać to zmienię na16mm2,nie wiem czy ma inwerter ale znalazłem instrukcję.

Moc przyłączeniowa,kable, sprężara 15kw.
    gag70
    Level 24  
    Z powyższej instrukcji można ostrożnie wnioskować, że są styczniki, a nie ma falownika. To co piszą o kablach i bezpiecznikach jest niezgodne z przepisami i można / należy zrobić po swojemu, zgodnie ze sztuką.

Wyłącznik silnikowy np typu GV, na zakres obejmujący podany w instrukcji prąd In silnika x 1,05 powinien załatwić temat. Wtedy kabel 6mm2 jest całkiem OK przy długościach nie przekraczających ~kilkudziesięciu metrow, a potrzebny przydział mocy od energetyki to 20kW (dadzą bezpieczniki 32A, stopniowanie marne ale będzie).
    User removed account
    Level 1  
    grewan
    Level 11  
    rbmk1000 wrote:
    U mnie śrubowa ze startem gwiazda/trójkąt 15kW chodzi na C32A. Prąd rzeczywisty przy 10bar około 29-30A. Może chodzić 24h/doba i C32 nie wyzwoli...

grewan wrote:
    nie wiem czy ma inwerter
    To jak ta sprężarka będzie serwisowana jak nic o niej nie wiesz ?

Jaki Masz przydział mocy,zabezpieczenie przedlicznikowe. Kompresor jest używany za dwa tygodnie do mnie dotrze, także jest czas na instrukcję.

Dodano po 23 [minuty]:

gag70 wrote:
    Z powyższej instrukcji można ostrożnie wnioskować, że są styczniki, a nie ma falownika. To co piszą o kablach i bezpiecznikach jest niezgodne z przepisami i można / należy zrobić po swojemu, zgodnie ze sztuką.

Wyłącznik silnikowy np typu GV, na zakres obejmujący podany w instrukcji prąd In silnika x 1,05 powinien załatwić temat. Wtedy kabel 6mm2 jest całkiem OK przy długościach nie przekraczających ~kilkudziesięciu metrow, a potrzebny przydział mocy od energetyki to 20kW (dadzą bezpieczniki 32A, stopniowanie marne ale będzie).

Elektrownia ma zmienić gratis w ramach zwiększenia mocy przewody od słupa do stojaka na ścianie -myślę że na miedziane ,stojak -skrzynka przedlicznikowa mam chyba aluminium -elektryk ma to sprawdzić jak zajdzie potrzeba to wymienimy.
    Kable w ziemi 27 metrów: licznik-garaż mogę zmienić na grubsze np 16mm2 na przyszłość może się przydać.Pozostała by kwestia przydziału mocy którą można zwiększyć.