Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Electrolux EWT 135510 W - niepożądany przedmiot w pralce

14 Sie 2019 17:39 450 28
  • Poziom 10  
    Electrolux EWT 135510 W - niepożądany przedmiot w pralce
    Witam.
    Wpadł mi płaski grzebień pomiędzy bęben, a jego kołnierz. Bęben się obraca, jednak podczas wirowania słychać, że owy przedmiot podskakuje w środku. W jaki sposób mogę wyjąć grzebień? Jak najłatwiej dostać się do zawartości tego "kołnierza"?
  • Specjalista AGD
    Ten kołnierz zostaw w spokoju. Grzebień będzie już na dnie zbiornika. Trzeba wyjąć grzałkę i przez jej otwór odłowić grzebień.
  • Poziom 31  
    Jak się otworzy bęben to na dole jest taki ciężarek, trzeba go zdjąć czyli przekręcić bęben o pół obrotu poluzować mocowanie wrócić bębnem aby go otworzyć i grzebień powinien dać się wyjąć przez otwór na dole bębna.
  • Specjalista AGD
    nomudrek napisał:
    grzebień powinien dać się wyjąć przez otwór na dole bębna.
    W Whirlpoolu tak, ale w Electroluxie nie ma dostępu przez przewał ze względu na konstrukcję bębna.
  • Poziom 10  
    mrice napisał:
    Ten kołnierz zostaw w spokoju. Grzebień będzie już na dnie zbiornika. Trzeba wyjąć grzałkę i przez jej otwór odłowić grzebień.

Widziałem filmik na YT. Reasumując- z lewej strony wyjąć grzałkę i szukać grzebienia. Zastanawia mnie czy uszczelka grzałki nie będzie po demontażu podciekać?
  • Specjalista AGD
    Czasami ze wzgledu na uszczelke trzeba ją wymienić, ale to okaże się po wyjęciu. Częściej jest problem z ponownym włożeniem, niż wyciekiem.
  • Poziom 10  
    A gdzie mogę kupić uszczelkę? Pralka ma z 7-8 lat, więc na pewno trochę kamienia będzie na grzałce..
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    /matthew/ napisał:
    A gdzie mogę kupić uszczelkę?

Jest to integralna część grzałki.
  • Poziom 10  
    Czyli w najgorszym razie czeka mnie kupno nowej grzałki. Jakieś jeszcze mogę napotkać problemy? Zakładam że pisząc o problemie przy wkładaniu miałeś na myśli kamień?
  • Moderator AGD
    /matthew/ napisał:
    Zakładam że pisząc o problemie przy wkładaniu miałeś na myśli kamień?

Po prostu uszczelka jest już odkształcona i trudno ją wcisnąć oraz często po takim zabiegu cieknie.

/matthew/ napisał:
    Pralka ma z 7-8 lat

Tym bardziej przed rozpoczęciem zabawy radzę kupić nową grzałkę (koszt niewielki) i po wyjęciu tego nieszczęsnego grzebienia zamontować nową grzałkę.
  • Poziom 10  
    A gdzie poza serwisem mogę kupić grzałkę? Widzę, że jeden sklep internetowy sprzedaje Link i tutaj pytanie czy grzałki są dość uniwersalne (zakładając dobór mocy) czy musi być pod konkretny model pralki?
  • Poziom 36  
    Najprościej było by podejść z oryginalną grzałką do pobliskiego sklepu z częściami do AGD i tam powinni dobrać pasujący zamiennik. Dedykowana grzałka do Twojego modelu to wydatek w okolicach 200 zł więc nie jest to mała suma. Tobie wystarczy, że zakupisz samą grzałkę bez czujnika temperatury bo wystarczy przełożyć go z oryginalnej grzałki. Grzałkę należy dobrać pod kątem tego by była przeznaczona do zbiornika z tworzywa sztucznego(uszczelka), by miała wbudowany bezpiecznik termiczny i by jej długość była bardzo zbliżona do oryginalnej.
    Zdemontuj grzałkę i zmierz jej długość a wtedy będziesz już wiedział czego szukać.
    Na przykład tutaj jest spory wybór: https://egrzalki.pl/pl/c/GRZALKI-DO-PRALEK/79
    Moc zamiennika grzałki nie musi być identyczna z oryginałem.
  • Poziom 10  
    Znalałem tutaj za 79,90zł. Na egrzalki.pl wysłałem też zapytanie. Znalazłem też Link w cenie ~21zł z tego co widzę bez czujnika, po cenie zakładam też że to zamiennik. Kusi mnie też żeby wyjąć grzałkę i uszczelnić silikonem wysokotemperaturowym. Ma ktoś jakieś doświadczenie z takim drobnym druciarstwem? Warto pchać się w zamiennik za 21zł czy lepiej dołożyć do oryginału co najmniej 4x droższego?
  • Moderator AGD
    /matthew/ napisał:
    Kusi mnie też żeby wyjąć grzałkę i uszczelnić silikonem wysokotemperaturowym.

To już lepiej kup tą za 21 zł i nie rób dziadostwa bo skończy się zakupem nowej pralki.

Ps. niejednokrotnie trafiają do mnie do naprawy pralki gzie na początku (tak jak u Ciebie) była błaha awaria lecz ktoś przekombinował i potem płacz że trzeba płacić.
  • Poziom 10  
    Rozumiem, teraz pytanie czy za 21 czy lepiej dołożyć do oryginalnej? Ma ktoś doświedczenie z zamiennikami?
  • Poziom 36  
    Pamiętaj, że jeśli kupisz zbyt długą grzałkę to nie będzie pasować ponieważ w zbiorniku jest uchwyt w którym musi być zamocowana z kolei jeśli grzałka będzie zbyt krótka tot może podczas prania ocierać o bęben bo nie będzie zamocowana w uchwycie.
    Tutaj masz grzałki dedykowane do Twojego modelu: https://north.pl/karta/grzalka-do-pralki-electrolux-ewt135510w,UAD-50-C2MM-2PW.html po wpisaniu numeru PNC pokażą Ci się grzałki strikte do Twojego Electrolux.
    Te za 21 zł mogą być częściami używanymi lub bardzo kiepskim produktem z Chin i stąd ta cena, ale nie musisz rezygnować z tego zakupu pod warunkiem, że te podane 230mm długości grzałki przez sprzedawcę będzie zgodne z oryginałem.
  • Poziom 10  
    Wcześniej strona tego sklepu nie działała. Wysłałem zapytanie do sklepu czy zamiennik za 42,90zł ma dokładnie te same wymiary co oryginał. Zakładam że o żywotność nie powinienem się obawiać?
  • Poziom 30  
    Nie da się jej (pralki) obrócić do góry dnem i wyjąć "przedmiot" tą samą drogą którą tam "wlazł"?

Moderowany przez ROBSON33:

Proszę nie pisać głupot, następną taką twórczą wypowiedź odpowiednio nagrodzę jako SZKODLIWĄ PORADĘ.

• Poziom 10  
    Przechylenie nic nie daje, a doslownie do gory nogami to nie bardzo mam jak. No i domyslam się ze jeszcze sporo wody z niej wycieknie przy takim obrocie
  • Poziom 36  
    Nie słuchaj tych głupot i nie przewracaj pralki do góry dnem bo uszkodzisz urządzenie!
  • Poziom 42  
    Ech, za chwilę mu każecie zespół piorący wymieniać... Przez grzebień.
    Grzałkę wyjmij, uszczelkę i jej gniazdo dokładnie oczyść z nalotu. Po wyjęciu grzebienia uszczelkę podgrzej solidnie suszarką a gniazdo przesmaruj cienką warstwą zwykłego butaprenu. Zmontuj na mokry klej i po godzinie możesz prać.
  • Specjalista AGD
    /matthew/ napisał:
    Rozumiem, teraz pytanie czy za 21 czy lepiej dołożyć do oryginalnej? Ma ktoś doświedczenie z zamiennikami?

Z grzałką jak z żarówką, jedna pośmiga długie lata, inna może po roku wyjść. Czy ori czy zamiennik może być tak samo.
    Druga rzecz, jesli grzałka nie była nigdy wyjmowana i wkładana ponownie to nie spinal bym się od razu na jej wymiane, chyba, że chcesz co do zasady. W górnoładowanych electroluxach często to pierwsym wyjęciu idzie grzałkę włożyć ponownie i ją uszczelnić.
    I daruj sobie krauterstwo z klejami, jeśli będzie rzeczywiście problem, zakup zamiennik i załóż. Jak juz wyżej było wspomniane, w lokalnym sklepie powinni Ci zamiennik dobrać bez problemu.
  • Poziom 10  
    Wyjąłem grzałkę i grzebień. Zarówno grzałka jak i uszczelka wyglądały ładnie. Wsadziłem ponownie. Teraz robię testowe pranie
  • Poziom 36  
    A przy okazji demontażu grzałki zmierzył kolega długość oryginalnej?
    Jak sam kolega wspomniał pralka ma 7-8 lat i przyjdzie dzień gdy wymiana grzałki będzie konieczna.
  • Specjalista AGD
    Kenworth 18 napisał:
    Jak sam kolega wspomniał pralka ma 7-8 lat i przyjdzie dzień gdy wymiana grzałki będzie konieczna.

Niekoniecznie.
  • Poziom 10  
    Zmierzyłem, ale teraz jak wiem jak się do tego zabrać i gdzie kupić to nie problem. Sama grzałka nie wyglądała źle, wyczyściłem ją i oby działała szczelnie jak najdłużej. Dziękuję za pomoc.
  • Poziom 16  
    Jednak czy nie prościej przez te " dziurki" pozahaczać spinacze (oczywiście tak żeby nie wypadły) zrobić z nich cos na kształt haczyków (im więcej tym większa szansa wyłowienia grzebienia) i delikatnie obracać bębnem. Jak się odłowi grzebień to nic nie będzie trzeba rozbierać i Ja bym tak pokombinował.
  • Poziom 42  
    I tak grzałka przeszkodzi. Małe przedmioty lądują zazwyczaj pod nią
  • Poziom 10  
    Grzebień przyblokował się w takiej pozycji że wyjęcie go przez otwór grzałki też wymagało trochę "gimnastyki"