Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosta instalacja wideodomofonu - jak prawidłowo poprowadzić kable w ogrodzeniu

09 Wrz 2019 20:51 153 1
  • Poziom 11  
    Cześć,

Jestem na etapie wykonywania ogrodzenia i zmagam się z tematem odpowiedniego zaplanowania poprowadzenia przewodów od domu do ogrodzenia i pomiędzy poszczególnymi elementami tj. widoedomofonem, elektrozaczepem furtki, napędem bramy, itp.
    Wideodomofon jaki posiadam i jaki zostanie zamontowany do Legrand 369220. Odległość pomiędzy rozdzielnicą elektryczną w domu a ogrodzeniem to ok. 9m. Wideodomofon w standardzie posiada zasilacz sieciowy ale planuje zastąpić go zasilaczem DIN w rozdzielnicy elektrycznej (odpowiednie przewody mam dociągniete pod panel wewnętrzny). Wideodomofon wg. instrukcji wymaga tylko 2 żył do podłączenia go z panelem zewnętrznym. Odejścia na elektrozaczep i sterowanie otwieraniem bramy realizowane są z panela zewnętrznego (nie wiem czy tak jest zawsze, dlatego o tym piszę).
    Zaplanowane podłączenia wyglądają następująco:
    - Panel wewnętrzny z zewnętrznym chcę połączyć za pomocą wymaganych 2 żył z kabla XzTKMXpw 5x2x0,5. Na przyszłość zostanie 8 wolnych żył co zakładam że powinno wystarczyć,
    - Dodatkowo od panela wewnętrznego pod panel zewnętrzny chciałem wyciągnąć skrętke UTP ziemną więc na przyszłość miałbym nadmiarowo 8 żył w zapasie w osobnym przewodzie. Kabel ten przechodzić będzie przez rozdzielnicę elektryczną w domu.
    - Od rozdzielnicy elektrycznej w budynku do jednego ze słupków bramowych w okolice planowanego siłownika napędu bramy kabel zasilający, ziemny 3x1,5mm2. Ten same kabel będzie oczywiście przerzucony do drugiego słupka pod przeciwległy siłownik napędu bramy.
    Ze względu na pewne ograniczenia, kable zasilające jak i kable sygnałowe będą musiały być umieszczone równolegle w pojedynczym arocie. Zdaje sobie sprawę, że nie jest to idealne rozwiązanie względu na ewentualne zakłócenia od kabla alektrycznego. Nie mam jednak specjalnie wyboru w tym zakresie.

W kwestii okablowania samej bramy:
    - od panela zewnętrznego wideodomofonu chciałbym rzucić kabel do elektrozaczepu furtki - nie wiem jaki więc liczę na waszą pomoc.
    - skrętką UTP, żelowaną chcę od panela zewnętrznego wideodomofonu przejść pod siłownik napędu bramy aby zapewnić możliwość jej otwierania z poziomu wideodomofonu,
    - tę samą skrętkę chcę wykorzystać do okablowania fotokomórek i ich wyprowadzenia wyciągnąć w okolice napędu bramy, na ten sam słupek co pozostałe kable (zasilający 3x1,5mm2 i ten od panela zewnętrznego a przeznaczony do otwierania bramy).
    - Nie planuje montowania lampki sygnalizacyjnej oraz zewnętrznej anteny.

Wszystkie kable chcę ułożyć w arocie o średnicy wewnętrznej 40mm. Arot wychodzący z domu chcę po drodze umieścić w studzience kablowej z której będą odchodzić kolejne aroty na słupki ogrodzenia. Chcę w tej studzience trzymać niewielkie zapasy każdego z kabli.

Rzeczy które jako amatora mnie martwią to:
    - czy do mojego widoedomofonu będę potrzebować jakiegoś dodatkowego zasilacza do elektrozaczepu furtki czy też jego dzialanie będzie zapewniać zasilacz na szynie DIN w szafce elektrycznej?
    - czy równoległe prowadzenie przewodów elektrycznych i sygnałowych w jednym arocie może istotnie wpłynąć na działanie któregoś z urządzeń?
    - czy tak poprowadzone kable zapewnią w przyszlości ewentualną wymianę wideodomofonu?
    - na jakiej wysokości wyprowadzać kable ze słupków pod siłowniki napędów bramy dwuskrzydłowej?
    - czy pomiędzy siłownikami bramy prowadzić przewód 3x1,5 czy lepiej 4x1,5mm2?. Z tego co widziałem sporo siłowników wykorzystuje 4 przewody.

Każda pomoc w temacie będzie mile widziana.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 2  
    Pozwól że odpowiem po kolei
    - czy do mojego wideodomofonu będę potrzebować jakiegoś dodatkowego zasilacza do elektrozaczepu furtki czy też jego działanie będzie zapewniać zasilacz na szynie DIN w szafce elektrycznej?

Z tego co wyczytałem z schematu zasilanie do Elektro zaczepu idzie od wideodomofonu zewnętrznego, więc jeśli odpowiednio zasilisz wideofon to zasilanie pójdzie od niego

czy równoległe prowadzenie przewodów elektrycznych i sygnałowych w jednym aorcie może istotnie wpłynąć na działanie któregoś z urządzeń?

- na jakiej wysokości wyprowadzać kable ze słupków pod siłowniki napędów bramy dwuskrzydłowej?
    a na jakiej wysokości planujesz mieć siłowniki?

Jeśli kabel jest ekranowany i nie puścisz w sąsiedztwie nie wiem mocy 3kW to możesz być spokojny nie będzie mieć wpływu choć zaleca się aby była przerwa między elektryką a sygnałowym

- czy tak poprowadzone kable zapewnią w przyszlości ewentualną wymianę wideodomofonu?
    jeśli zadbasz o przejście w aortach to z wymianą nie będzie problemu