Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

9210 - problem

21 Sep 2005 11:08 909 5
  • Level 14  
    Witam mam taki dosyc spory problem.

Telefon nokia 9210 sluzyl mi ponad 3 lata az jakis miesiac temu padl i nie wiem dlaczego.

Zaczelo sie od tego ze miesiac przed calkowitym padnieciem upadl mi na beton i troche zawias pekl. Rozebralem tel i posklejalem obudowe.
    Wyszystko bylo dobrze az do wyjazdu pod namioty.
    W nocy byla temperatura okolo 9'C i jak zawsze troche wilgocia zalatuje.

Wstalem rano i telefon nie odpowiadal na zewnetrzna klawiature ( tylko przycisk wylacz dzialal). Caly wewnetrzny palm chodzil i nic mu nie dolegalo. Wyciagnalem baterie i wlozylem ( myslalem ze cos sie powiesil ) Po wlaczeniu dalej klawiatura nie chodzila. Dalem sobie spokuj. Po 2 godzinach uslyszalem ze tel sie wlacza i wylacza sam od siebie ( troche dziwny obiaw ) tak sie wlaczal ze nie trzeba bylo padawac kodu PIN.
    Stwierdzilem ze to niezbyt normalne zachowanie. Po wyciagnieciu baterii i wlozeniu jej spowrotem tel umarl :( Juz nigdy zywego go nie zobaczylem. Chcialbym teraz go ozywic tylko nie wiem od czego zaczac.
    Po podpieciu ladowarki nie rusza go!!!
    Styki sa dobre bo napiecie na plyte dochodzi!!!
    Nie zalezy mi tak bardzo na tym tel wiec chce sam go naprawic :)

Nie wiem moze cos flash sie rozprogramowal albo cos innego ( poprostu jestem zielony )

Prosze o pomoc osob ktore wiedza co moze byc z tym telefonem.

Pozdrawiam!!!
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    Level 17  
    Prawdopodobnie zaczęły śniedzieć styki na płytce głównej telefonu, i zrobiły się zwarcia. Jak uda Ci się rozebrać telefon(w tym nie pomoge, bo nigdy go nie rozbierałem) to: wzrokowo sprawdź czy nie ma zielonego nalotu (a pewnie będzie), zobacz też czy nie ma części przyczernionych (albo tęcza wpadająca w czerń) - będzie to oznaczało, że się coś zagrzało.

Jeśli masz tylko zielony nalot to weź miękki pędzelek, namocz go w denaturacie i dokładnie wymyj całą płytę. Jak skończysz to szybko i dokładnie osusz suszarką do włosów. Jak będą części "przypalone" to zabieg ma mniejsze szanse pomóc.

Pamiętaj, że robisz to na własne ryzyko.
    (ps. sprawdź też baterię :D)
  • Helpful post
    Level 28  
    T-82 nie wziołśpod uwage że tel. wcześniej upadł

więc najierw niech wykąpie płyte całąw spirytusie(jest czysty bez zabrudzeń) a potem dokładnie wygrzeje wszystkie układy BGA
  • Level 14  
    Jest tak:

Nie mam zadnych nalotow!!!!! Telefon nigdy sie nie moczyl ( owa wilgoc to wtstepowala tylko w powietrzu )

Wiem ze wszystko robie na wlasne ryzyko :) Mam juz nowy telefon wiec na tym moge poeksperymentowac.

Nie widze zadnych uszkodzen mechanicznych tylko jeden kondensator przyczarnialy ( maly ceramik okolo 100pF)po wymianie nic nie rusza. W spirytusie go wykapie ( niech sie napije troche )

Dziekuje koledzy i prosze o nastepne sugestje!!!

Jeszce pytanie do wygrzewania bo nie mam HOT-a - czym innym moge wygrzac BGA i do jakiej temperatury na maxa???

Pozdrawiam
  • Helpful post
    Level 28  
    ja na począku podlewałem fluxem i wygrzewałem zwykłą opalarką do drewna i dawało rade trzeba tylko uważać na układy BGA klejone bo jak je przegrzejesz to kulki uciekają (a tak na marginesie to wgrywałeś nowego softa?? Bo to niekoniecznie musi być uszkodzenie programowe, a sprawdzałeś taśmy???????)
  • Level 14  
    Tasmy na 100% d0bre sprawdzalem kilka razy. Softa nie wgrywalem bo nie mem kabla ale pewnie zrobie!!! Jak mozesz to podeslij mi schemacik pewnego kabla i oprogramowanie jakim mam to zrobic. Ja sie do tej pory tylko naprawa simensow zajmowalem!!!

A tak wogole to soft mogl pasc tak sam od siebie?? Nic nie robilem z tel (oprogramowanie )w ciagu pol roku.

Dzieki za pomoc:)