Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki router do UPC 300Mbps.

07 Lis 2019 20:20 252 10
  • Poziom 5  
    Witam,

Jestem załamany pracą Connect Boxa od UPC i mam już go serdecznie dość.

Mam zamiar przełączyć go w tryb modemu i dołożyć swój własny router. Zależy mi na dobrym 5GHz (serwisy streamingowe pseudo :) 4K itp.)

Przepustowość jak w temacie 300Mbps
    Około 30 urządzeń podpiętych do sieci, większość staram się po LAN.
    Mieszkanie 65metrów

Budżet do 500zł (wolałbym jednak mniej...)

Wstępnie zastanawiam się nad Asus AC65P ale pewnie są firmy, które oferują sprzęt dobry bez dopłaty za design i graficzny interfejs...

Liczę na Waszą pomoc i pozdrawiam ;)
  • Specjalista Sieci, Internet
    Jeżeli chodzi Ci głównie o zasięg sieci Wifi, to kup porządny AP, a nie router.
  • Poziom 5  
    Zasięg jest ok, stabilność połączenia i "czas dogadywania się urządzeń" z Routerem UPC to dramat, nic mi nie da chyba AP z takim "źródłem".
    Oczywiście na połączeniu przewodem są takie problemy, bo jeżeli tylko na połączeniu WiFi, to AP zda egzamin.
    Jak na połączeniu przewodowym coś nie działa, to najpierw trzeba dojść do porządku z CB, bo może się okazać, że kupisz nowe urządzenie a problem pozostanie (np uszkodzony zasilacz i niestabilne napięcie).
  • Poziom 5  
    Na połączeniu Ethernet problemów nie ma, kłopoty są tylko na WiFi. Mam rozumieć że doprowadzam przewód do AP, a on tworzy WiFi (jednocześnie wyłączam WiFi w routerze UPC) ?

Jaki w takim razie byłby dobry ? :) Dodam że chciałbym mieć tam możliwość podłączenia dysku twardego.
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Tak. Doprowadzasz przewód do AP, a w CB wyłączasz radio.
    Trzeba jednak sprawdzić, czy problemy z WiFi nie są powodowane przez sąsiednie sieci. W tym celu zainstaluj w telefonie oprogramowanie WiFi Analyzer i sprawdź, czy inne sieci nie nadają na tym samym kanale co CB (zarówno w paśmie 2,4 jak i 5GHz). Sprawdź też zasięg w paśmie 5GHz.
    Jako AP polecam Unifi UAP AC Pro/Lite. Nie wiem do czego ma być ten dysk, ale zazwyczaj to się nie sprawdza (dysk po USB do mydelniczki), wydajność jest marna i mało formatów plików jest obsługiwane - drobne pliki tekstowe zapiszesz, ale filmu komfortowo nie obejrzysz.
  • Poziom 5  
    Kanały są ok, nie jest tłoczno i próbowałem wielu kombinacji na przestrzeni miesięcy.

Różnica LITE/PRO dotyczy tylko anten 2x2 lub 3x3 ? Bez odbiorników 3x3 nie poczuję raczej różnicy dopłacając do PRO prawda?

EDIT : Doczytałem, tylko wersja PRO ma USB. W związku z tym pytanie czy w budżecie 500zł znajdzie się jakiś rozsądny AP z USB ? Wybacz że męczę ale chciałbym to wybrać rozsądnie.

Co do dysku w założeniu miałby to być dysk sieciowy na dokumenty właśnie ewentualnie muzykę.
  • Poziom 43  
    Netgear R6220, nowy albo z Allegro za około 100 zł. Można wgrać OpenWRT.
    Żaden Unifi nie posiada złącz USB. W wersji pro jest dodatkowy port Ethernet. Żeby wykorzystać możliwości MIMO 3x3 potrzebujesz też takiej anteny.
    Osobiście kupiłbym wersję Lite dla sprawnie działającego WiFi, natomiast jako serwer plików dodatkowo jakiś tani NAS za 250zeta, ewentualnie przestawkę do TV z androidem i obsługą Linuxa w jail. Wtedy masz dostęp do Internetu bezproblemowy oraz elastyczność w kwestii dysku.

@ostap1
    Z tymi Tendami, to już niejeden na forum płakał. Na papierze to cuda i bajery a w praktyce ...
  • Poziom 5  
    Ok, pojawiło się Unifi w wersji Lite, wszystkie problemy zniknęły, komunikacja po WiFi w końcu jest na odpowiednim poziomie. Jedynie dla potomnych zaznaczę że zasięg generowany przez to AP to katastrofa, musiałem dokonać małej rzeźby w domu aby ustawić go w centralnym punkcie. Podsumowując, dziękuję za pomoc, jest dobrze ;).

Odnośnie NAS-a, czytałem o tym tylko trochę i teraz pytanie co lepiej zrobić, Raspberry Pi + dyski po USB, czy kupić jakiegoś gotowca ( w tej cenie to chyba tylko DLink) i wsadzić tam duże 3.5" dyski ?

Jak wygląda kwestia poboru prądu, robi taki mini komputer faktyczną różnicę ?