Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zastosowanie grubego węża w siłowniku hydraulicznym.

24 Lis 2019 16:47 480 11
  • Poziom 5  
    Drodzy koledzy. Przychodzę do was z zapytaniem dotyczącym hydrauliki siłowej. Posiadam siłownik hydrauliczny o nacisku 50 ton. W środku siłownika głównego znajduje się mniejszy tłok, czyli skrótowo jest tłok w tłoku. Jest to tak zbudowany, gdyż siłownik pracuje na 2 biegach, szybki/wolny. Do siłownika jest podłączonych 5 węży, z czego 1 jest większy niż pozostałe. Wszystkie małe węże są podłączone pod rozdzielacz 3 sekcyjny a rozdzielacz jest podłączony do pompy, która jest w zbiorniku. Gruby waż leci od siłownika do zbiornika. Zbiornik jest praktycznie w 90% zalany olejem. Moje pytanie brzmi czy gruby wąż służy do szybkiego spuszczania oleju z siłownika, czy do dolewania oleju do siłownika, a następnie przy powrocie siłownika spuszczania go do zbiornika. Za każdą odpowiedź będę bardzo wdzięczny. Poniżej przesyłam zdjęcia siłownika, sekcji oraz węży.

Zastosowanie grubego węża w siłowniku hydraulicznym. Zastosowanie grubego węża w siłowniku hydraulicznym. Zastosowanie grubego węża w siłowniku hydraulicznym. Zastosowanie grubego węża w siłowniku hydraulicznym. Zastosowanie grubego węża w siłowniku hydraulicznym.

Dodano po 12 [minuty]:

Przesyłam wam jeszcze zdjęcia jak wygląda duży tłok.

Zastosowanie grubego węża w siłowniku hydraulicznym. Zastosowanie grubego węża w siłowniku hydraulicznym.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    W jakiej pozycji pracuje siłownik, gdzie znajduje się zbiornik.Rozumiem ze schematu brak ?.
    Generalnie jeśli ten waż o największej średnicy połączony jest bezpośrednio ze zbiornikiem to raczej jest to kanał do szybkiego zrzutu oleju ( szybszej prac), jest jeszcze opcja stosowana w prasach przy naprawdę dużymi siłownikami i ciężkimi suwakami ze taki przewód (a praktycznie rura o średnicy czasami 0.5 m) służy do wstępnego napełniania siłownika olejem.
  • Poziom 5  
    Przesyłam filmik z pracy tego tłoka w brykieciarce. Jeszcze zdarza mi się, że tłok wracając do tyłu raz idzie szybko, a raz wolno. Gdy idzie wolno ciśnienie wzrasta do ponad 100 bar. Na końcu tłoka znajduje się taki grzybek ze sprężyną w kostce, do której jest podłączony wąż mały. Ona ma za zadanie otworzyć ten grzybek pod wpływem ciśnienia i zrzucić olej z siłownika grubym wężem do zbiornika przy powrocie.
  • Poziom 5  
    Siłownik pracuje w pozycji poziomej. Zbiornik znajduje się ok. 1m od siłownika a wąż gruby ma długość ok. 1,2m Żadnego schematu niestety nie posiadam.
  • Poziom 25  
    Dokładnie tak jest jak wyżej. Gruby wąż służy do zalewania siłownika o dużym przekroju . Chudszy wąż ( nie wiem który ) steruje siłownikiem szybkiego ruchu . Na pewno są dwa węże sterownicze małego siłownika . A zasada pracy tych układów jest taka: małym cylindrem tłoczony olej powoduje jego szybkie dosunięcie do miejsca w którym nastąpi zamknięcie zaworu dzwonowego ( grzybka ) , wówczas następuje dobicie ciśnienia na tłoku o dużej powierzchni wymuszając dużą siłę na tłoczysku. Sterowanie może odbywać się przez automatykę lub hydraulikę.
  • Poziom 5  
    W tej chwili zamontowany jest czujnik ciśnienia, który uruchamia dobijanie małego tłoka. Wszystko działa na krańcówkach i elektro cewkach. Tylko mam taki problem że czasami tłok idzie do tyłu szybko a czasem zdarzy się że idzie wolno i ciśnienie wychodzi po za 100 bar. Wszystko podłączone jest pod rozdzielacz hydrauliczny z elektro cewkami 24V prądu stałego. Być może przyczyną jest ten grzybek, który być może się zacina.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Jak najbardziej ,ale w pierwszej kolejności sprawdziłbym sam zawór.
  • Poziom 5  
    Mówisz o czujniku ciśnienia???
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Rozumiem z twojego opisu , ze jest problem z otwieraniem zaworu szybkiego ruchu. Albo jest on mechanicznie zacięty , albo suwak zaworu sterujący nim się przycina.
    A jaka jest opcja aby do oleju dostały się wióry z drewna?
  • Poziom 5  
    Nie ma żadnej opcji gdyż zbiornik był wyczyszczony i zalany świeżym olejem. Zbiornik jest szczelny więc nic tam nie ma. W tym zawoże wymieniane były oringi. Być może to jest problemem że się zacina.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Wtyczka , cewka , suwak na zaworze sterującym sprawna ? Spotkałem się z sytuacją , że w zaworze pękł , odłamał się kawałek iglicy. Niby wszystko wyglądało ok. a zamek nie działał. Nie wiem jak wygląda to u was , bo co konstruktor to nowe pomysły , ale analiza sterowania tu tylko pomorze.
    Tyle mogłem pomóc , bo na odległość to ciężko...
  • Poziom 5  
    Problem rozwiązany. Okazał się, że elektor cewki są przeznaczone do pracy z napięciem 24 V. Zasilacz nie podawał 24V, lecz 21 V, 18 V co sprawiało, że cewki nie otwierały sekcji do końca co było przyczyną wzrostu ciśnienia przy powrocie oleju do zbiornika. Dziękuje wszystkim za wszelką pomoc. Pozdrawiam.