Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zastosowanie grubego węża w siłowniku hydraulicznym.

Kacpermateusz7 24 Nov 2019 16:47 768 11
 • #1
  Kacpermateusz7
  Level 5  
  Drodzy koledzy. Przychodzę do was z zapytaniem dotyczącym hydrauliki siłowej. Posiadam siłownik hydrauliczny o nacisku 50 ton. W środku siłownika głównego znajduje się mniejszy tłok, czyli skrótowo jest tłok w tłoku. Jest to tak zbudowany, gdyż siłownik pracuje na 2 biegach, szybki/wolny. Do siłownika jest podłączonych 5 węży, z czego 1 jest większy niż pozostałe. Wszystkie małe węże są podłączone pod rozdzielacz 3 sekcyjny a rozdzielacz jest podłączony do pompy, która jest w zbiorniku. Gruby waż leci od siłownika do zbiornika. Zbiornik jest praktycznie w 90% zalany olejem. Moje pytanie brzmi czy gruby wąż służy do szybkiego spuszczania oleju z siłownika, czy do dolewania oleju do siłownika, a następnie przy powrocie siłownika spuszczania go do zbiornika. Za każdą odpowiedź będę bardzo wdzięczny. Poniżej przesyłam zdjęcia siłownika, sekcji oraz węży.

  Zastosowanie grubego węża w siłowniku hydraulicznym. Zastosowanie grubego węża w siłowniku hydraulicznym. Zastosowanie grubego węża w siłowniku hydraulicznym. Zastosowanie grubego węża w siłowniku hydraulicznym. Zastosowanie grubego węża w siłowniku hydraulicznym.  Dodano po 12 [minuty]:

  Przesyłam wam jeszcze zdjęcia jak wygląda duży tłok.

  Zastosowanie grubego węża w siłowniku hydraulicznym. Zastosowanie grubego węża w siłowniku hydraulicznym.
 • Helpful post
  #2
  zembol
  Level 24  
  W jakiej pozycji pracuje siłownik, gdzie znajduje się zbiornik.Rozumiem ze schematu brak ?.
  Generalnie jeśli ten waż o największej średnicy połączony jest bezpośrednio ze zbiornikiem to raczej jest to kanał do szybkiego zrzutu oleju ( szybszej prac), jest jeszcze opcja stosowana w prasach przy naprawdę dużymi siłownikami i ciężkimi suwakami ze taki przewód (a praktycznie rura o średnicy czasami 0.5 m) służy do wstępnego napełniania siłownika olejem.
 • #3
  Kacpermateusz7
  Level 5  
  Przesyłam filmik z pracy tego tłoka w brykieciarce. Jeszcze zdarza mi się, że tłok wracając do tyłu raz idzie szybko, a raz wolno. Gdy idzie wolno ciśnienie wzrasta do ponad 100 bar. Na końcu tłoka znajduje się taki grzybek ze sprężyną w kostce, do której jest podłączony wąż mały. Ona ma za zadanie otworzyć ten grzybek pod wpływem ciśnienia i zrzucić olej z siłownika grubym wężem do zbiornika przy powrocie.
 • #4
  Kacpermateusz7
  Level 5  
  Siłownik pracuje w pozycji poziomej. Zbiornik znajduje się ok. 1m od siłownika a wąż gruby ma długość ok. 1,2m Żadnego schematu niestety nie posiadam.
 • #5
  vindevil
  Level 26  
  Dokładnie tak jest jak wyżej. Gruby wąż służy do zalewania siłownika o dużym przekroju . Chudszy wąż ( nie wiem który ) steruje siłownikiem szybkiego ruchu . Na pewno są dwa węże sterownicze małego siłownika . A zasada pracy tych układów jest taka: małym cylindrem tłoczony olej powoduje jego szybkie dosunięcie do miejsca w którym nastąpi zamknięcie zaworu dzwonowego ( grzybka ) , wówczas następuje dobicie ciśnienia na tłoku o dużej powierzchni wymuszając dużą siłę na tłoczysku. Sterowanie może odbywać się przez automatykę lub hydraulikę.
 • #6
  Kacpermateusz7
  Level 5  
  W tej chwili zamontowany jest czujnik ciśnienia, który uruchamia dobijanie małego tłoka. Wszystko działa na krańcówkach i elektro cewkach. Tylko mam taki problem że czasami tłok idzie do tyłu szybko a czasem zdarzy się że idzie wolno i ciśnienie wychodzi po za 100 bar. Wszystko podłączone jest pod rozdzielacz hydrauliczny z elektro cewkami 24V prądu stałego. Być może przyczyną jest ten grzybek, który być może się zacina.
 • Helpful post
  #7
  vindevil
  Level 26  
  Jak najbardziej ,ale w pierwszej kolejności sprawdziłbym sam zawór.
 • #8
  Kacpermateusz7
  Level 5  
  Mówisz o czujniku ciśnienia???
 • Helpful post
  #9
  vindevil
  Level 26  
  Rozumiem z twojego opisu , ze jest problem z otwieraniem zaworu szybkiego ruchu. Albo jest on mechanicznie zacięty , albo suwak zaworu sterujący nim się przycina.
  A jaka jest opcja aby do oleju dostały się wióry z drewna?
 • #10
  Kacpermateusz7
  Level 5  
  Nie ma żadnej opcji gdyż zbiornik był wyczyszczony i zalany świeżym olejem. Zbiornik jest szczelny więc nic tam nie ma. W tym zawoże wymieniane były oringi. Być może to jest problemem że się zacina.
 • Helpful post
  #11
  vindevil
  Level 26  
  Wtyczka , cewka , suwak na zaworze sterującym sprawna ? Spotkałem się z sytuacją , że w zaworze pękł , odłamał się kawałek iglicy. Niby wszystko wyglądało ok. a zamek nie działał. Nie wiem jak wygląda to u was , bo co konstruktor to nowe pomysły , ale analiza sterowania tu tylko pomorze.
  Tyle mogłem pomóc , bo na odległość to ciężko...
 • #12
  Kacpermateusz7
  Level 5  
  Problem rozwiązany. Okazał się, że elektor cewki są przeznaczone do pracy z napięciem 24 V. Zasilacz nie podawał 24V, lecz 21 V, 18 V co sprawiało, że cewki nie otwierały sekcji do końca co było przyczyną wzrostu ciśnienia przy powrocie oleju do zbiornika. Dziękuje wszystkim za wszelką pomoc. Pozdrawiam.