Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ford/Fokus/MK2 - Jak podłączyć kamerkę cofania?

26 Nov 2019 14:03 1203 24
  • Level 4  
    Witam. Na wstępnie pozdrawiam wszystkich.
    Mój problem polega na tym ze kupilem kamerke cofania w ramce tablicy oraz zestaw reciver i transmiter do tego(widoczne na zdjęciu). Nie ma zielonego pojęcia jak to podłączyć.Moje radio to radio 2 din android.Czy ktoś mógłby punkt po punkcie wyjasnic mi jak to podłączyc. Zaznacze ze w radiu mam jakis brązowy kabel back.
  • Level 41  
    Czy radio ma wejście na kamerę? Transmiter to nadajnik, więc musisz go podłączyć do kamery w ramce. Odbiornik podłączasz do radia. Generalnie to jest proste jak budowa cepa, schody się zaczną przy układaniu kabli pod tapicerką.
  • Level 4  
    Chodzi mi o to jak podłączyć do radia odbiornik . Bo jak podłącze + do + i - do - i wełnę chinch do radia to nie działa a jak zmostkuje z brązowym kablem back to dziala cały czas .
  • Level 41  
    Czy przy nadajniku podłączyłeś jakiś kabel do żarówki wstecznego? Tak to zazwyczaj działa, w momencie wrzucenia wstecznego radio automatycznie się przełącza na kamere. Masz instrukcję od tego sprzętu?
  • Level 4  
    Na próbę czy to wogle działa dałem prąd z zapalniczki. Transmiter dziala diody w kamerce się świecą. Natomiast duzy problem mam z podłączeniem w radiu. Tak jak pisałem wcześniej. Jesli podłącze odbiornik plus do plusa i minus do minusa to nic sie nie dzieje,radio sobie gra. Natomiast jak zewre brazowy kabel z radia do plusa to załącza mi sie kamera . Działa non stop,a gdy wypne z zapalniczki to radio zostaje w trybie kamery bez obrazu--nie wraca do ekranu radia.
  • Level 42  
    Michal1981mm wrote:
    Natomiast jak zewre brazowy kabel z radia do plusa to załącza mi sie kamera

Brązowy kabelek z radia powinien był być podłączony do przewodu idącego do żarówki cofania.
    Pozostałe podłączenia bez zmian, tj. zasilanie i video.

Można zrobić prosty test przy użyciu gniazda zapalniczki, jak kolega opisał powyżej - kamerka powinna być cały czas podłączona.
    Tylko kolega nie łączy na stałe "brązowego" kabelka z radia do (+), tylko dotknie nim do owego (+) zasilania - będzie to symulacja włączenia żarówki cofania.
    Proszę wtedy sprawdzić działanie radia/kamery.
    Bez obawy, nie kopnie :)))
  • Level 4  
    Czyli ten z radia brazowy nie musi byc nigdzie podlaczony. Znalazlem teraz opis w necie ze niby wystarczy transmiter podłączyc do lampy cofania + i -, a odbiornik do radia + i - i chinch a ma wszystko dzialac. A mi nie dziala takie polaczenie. Jedynie jakas kombinacja z tym brazowym. Tylko ten brazowy wychodzi z radia i nigdzie nie jest podłoczony
  • Helpful post
    Level 42  
    Michal1981mm wrote:
    Czyli ten z radia brazowy nie musi byc nigdzie podlaczony.

Skąd kolega wysnuł taki wniosek?
    Przecież napisałem
    Polon_us wrote:
    Tylko kolega nie łączy na stałe "brązowego" kabelka z radia do (+), tylko dotknie nim do owego (+) zasilania - będzie to symulacja włączenia żarówki cofania.

To tylko test.
    Jeżeli wypadnie poprawnie, to brązowy przewód powinien był być podłączony do żarówki cofania.
  • Level 4  
    badboy84 wrote:
    Czy przy nadajniku podłączyłeś jakiś kabel do żarówki wstecznego? Tak to zazwyczaj działa, w momencie wrzucenia wstecznego radio automatycznie się przełącza na kamere. Masz instrukcję od tego sprzętu?

Tak wyglada radio.
  • Level 4  
    Polon_us wrote:
    Michal1981mm wrote:
    Czyli ten z radia brazowy nie musi byc nigdzie podlaczony.

Skąd kolega wysnuł taki wniosek?
    Przecież napisałem
    Polon_us wrote:

To tylko test.
    Jeżeli wypadnie poprawnie, to brązowy przewód powinien był być podłączony do żarówki cofania.

To szkoda bo po co te bezprzewodowe rzeczy jak i tak trzeba kable ciągnąc. Miało być bez koniecznosci przeciągania kabli.Co dalej nie rozwiauje to problemu ze jak brazowy podlacze to kamerka na ekranie dziala ale gdy puszcze brozowy to ginie tylko obraz ale tryb kamery dalej jest wlaczony. Nie wraca do pozycji radia.
  • Level 42  
    No cóż, trudni mo to ocenić, nie znając modelu ani kamery, jak również radia.
    A zdjęcie które kolega zamieścił jest niewiele większe od znaczka pocztowego, także nic z niego nie wynika.
  • Level 4  
    Polon_us wrote:
    No cóż, trudni mo to ocenić, nie znając modelu ani kamery, jak również radia.
    A zdjęcie które kolega zamieścił jest niewiele większe od znaczka pocztowego, także nic z niego nie wynika.

Przepraszam ze po angielsku.Taki opis byl na stronie
  • Helpful post
    Level 41  
    Zarówno odbiornik i nadajnik ma dodatkowy kabel poza + i -, wygląda to jak sterowanie do radia.

Czy jesteś w stanie zmusić radio żeby przełączyło się na kamerę? Wygląda że tak po podłączeniu brązowego kabla do plusa, po odłączeniu tego kabla radio powinno wrócić samoczynnie do tego co wykonywało wcześniej. Jeżeli się tak nie dzieje to wskazuje na problem w ustawieniach radia albo w samym radiu.

powyżej zamieściłeś opis tylko odbiornika i nadajnika, poprosimy jeszcze jakiś opis/model radia.
  • Level 42  
    badboy84 wrote:
    Wygląda że tak po podłączeniu brązowego kabla do plusa, po odłączeniu tego kabla radio powinno wrócić samoczynnie do tego co wykonywało wcześniej.

Proszę zwrócić uwagę na działania autora tematu:
    Michal1981mm wrote:
    Natomiast jak zewre brazowy kabel z radia do plusa to załącza mi sie kamera . Działa non stop,a gdy wypne z zapalniczki to radio zostaje w trybie kamery bez obrazu--nie wraca do ekranu radia.

Postąpił dokładnie odwrotnie - wyłączył zasilanie kamery, a brązowy (przełączający tryb działania radia) na stałe do (+).
    Nic dziwnego, że nie chce działać.

@Michal1988mm - przejrzałem tą instrukcję. Ma ona tylko sens wtedy, kiedy radio automatycznie wykrywa sygnał video. W tym przypadku, tak sie nie dzieje. I nic na to się nie poradzi. Brązowy przewód musi być użyty. NIech kolega przeprowadzi test o którym pisałem powyżej i doniesie rezultaty. Może coś się wymyśli.
    Takie jest moje zdanie.
  • Level 4  
    Witam. A więc tak. Po próbach i błędach wygląda to tak. Żeby działało reciver musi być podłączony pod plus i minus przy radiu i chinch do video in. Transmiter plus do światła wstecznego a masa gdziekolwiek. A brązowy kabel od radia również musi być podłączony pod światło wsteczne . Jest to kabel o nazwie back i jest to kabel sygnałowy. On jak dostanie plus od wstecznego załącza tryb kamery cofania a jak plus zginie wraca do opcji radia. Więc to takie bezprzewodowe. :-)

Chyba że macie jakiś inny pomysł żeby to lepiej podłączyć?.

I gdzie najlepiej podpiąć ten brązowy? Do skrzynki bezpieczników ,czy trzeba prowadzić aż do wstecznego?
  • Level 42  
    Michal1981mm wrote:
    A brązowy kabel od radia również musi być podłączony pod światło wsteczne . Jest to kabel o nazwie back i jest to kabel sygnałowy. On jak dostanie plus od wstecznego załącza tryb kamery cofania a jak plus zginie wraca do opcji radia.

Aż mi się ciśnie na klawiaturę ... " A nie ...." :)
    Michal1981mm wrote:
    I gdzie najlepiej podpiąć ten brązowy? Do skrzynki bezpieczników ,czy trzeba prowadzić aż do wstecznego?

Z punktu elektrycznego to nie ma znaczenia. Gdzie łatwiej.
    Michal1981mm wrote:
    Chyba że macie jakiś inny pomysł żeby to lepiej podłączyć?.

Jeżeli koledze zależy na "automatyce", to można również rozważyć podłączenie się pod włącznik świateł cofania, który znajduje się pod drążkiem skrzyni biegów. W pozycji biegu wstecznego jest on włączany. Można sprawdzić, jaki jest dostęp do niego - na ile łatwo jest dostać się do tego włącznika. Ewentualnie można prześledzić, jak prowadzony jest przewód od owego włącznika do tylnich żarówek i wpiąć się w ten przewód brązowym przewodem z radia gdzieś po drodze. Zwykle przewód idzie pod deskę rozdzielczą do jakieś "kostki" i dopiero z tamtąd do żarówki z tyłu samochodu.

Jeżeli koledze nie zależy na "automatyce", to mozna rozważyć ręczne włączanie owej kamery. Zaopatrzyć się w jakiś zgrabny przełącznik, zainstalować na desce rozdzielczej i ręcznie włączać tę kamerę. Do przełącznika kolega doprowadza brązowy przewód z radia, a z drugiej strony przełącznika (+) zasilania.

Powodzenia :)
  • Helpful post
    Level 22  
    W skrzynce bezpieczników, nad nogami pasażera jest przewód idący do światła cofania. Blisko do radia🙂.
  • Helpful post
    Level 8  
    A nie lepiej jest podłączyć się bezpośrednio pod lampa moim zdaniem łatwiej i szybciej. W momencie włączania wstecznego od razu załącza kamerę.
  • Helpful post
    Level 8  
    Podpenij brązowy pod lampe i bedzie wszystko ok
  • Level 8  
    Słuchaj włącz wsteczny na zapłonie i zobacz na którym przewodzie masz + w tedy podlaczasz pod ten przewód i po problemie.

Dodano po 3 [minuty]:

Zrób lepszej jakości zdjęcia radia będzie łatwiej.

Dodano po 3 [minuty]:

Montowalem taka kamerka w fokusa 1.8 kombi mi to zajęło tylko 30 minut

Dodano po 1 [minuty]:

Z skad jesteś kolego ? Jak sobie nie poradzisz z tym to chętnie pomogę przez wideo rozmowe jeżeli z daleka jesteś. Jak z bliskich okolic to podjedziesz i ogarnę Ci to
  • Level 4  
    Witam. Jestem z Ełku. Dziś wieczorem będę się za to brał zobaczymy jak pójdzie. Dzięki za chęci. Jak coś daj może namiar do siebie jak możesz.
  • Level 8  
    Jasne daj e-mail napiszę Ci namiar do siebie
  • Level 4  
    michal.makowski32(malpa)gmail.com
  • Level 1  
    mam dokładnie tak samo forda focusa mk2 1,6 tdci. mam takie pytanie. Nie wiem czy tutaj już był taki temat czy nie. Otóż. od czasu do czasu, zapala mi sie komunikat coś jak nieprawidłowe sterowanie układem silnika. jak stanę na poboczu, wyłączę auto, a potem załącze to kontrolka silnika znika. Trafiło mi się tak dwa razy w dośc dużych odstępach. I moje pytanie, miał ktoś tak ?
  • Level 4  
    Witam. Dzięki wszystkim za pomoc. Podłączone i dziala