Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator od AWM-250 problem

23 Wrz 2005 16:10 1925 3
  • Poziom 14  
    No właśnie mam problem. Uszkodził się programator w w/w pralce Whirlpool'a. Popaliły się ścieżki no i zabrałem się do naprawy. Jest tam triak BTB15 600BCE. Czym steruje ten triak?
    Czy można go zastąpić BTB16 600CW?

No i jeszcze jeden problem. Na płytce programatora znajduje sie kilka tranzystorów MPS2112. Jeden się spalił. :( Dowiedziałem się że to jest tranzystor PNP 50V 100mA h21e=60. Producent On Semiconductor. I że można go zastąpić każdym tranzystorem PNP o podobnych parametrach (np. BC557) Czy to prawada?
    Podobno MPS2112 ma w porównaniu z BC557 wbudowane dwa rezystory po 22kohm każdy w obwodzie bazy.
    Czy ktoś ma na zbyciu MPS2112?
    Albo proszę o poradę w związku z zastąpieniem tego tranzystora.
    Chodzi mi o to jak dolutować te dwa rezystory do obwodu bazy BC557 tak żeby działał jak MPS2112.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 27  
    :arrow: fgfg
    Odpowiedziałem Ci tutaj.
    Jak Ci się uda to się pochwal.
  • Poziom 14  
    Przyczyna wypalenia??
    Głupota użytkownika (to na szczęście nie moja pralka ;))
    Tak na serio to wilgoć skraplająca się na płytce w okolicach wysokiego napięcia. No i wiecie co wtedy...

Mam jeszcze pytanie Czy tego triaka BTB15 600BCE można zastąpić BTB16 600CW?

One z tego co wiem różnią się czułością - prądem załączenia. Ciekaw jestem czy układ jest na tyle elastyczny i wysteruje triaka BTB16 600CW.