Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka moc silnika - Brak tabliczki znamionowej

16 Sty 2020 14:28 411 19
  • Poziom 9  
    Jaka moc silnika - Brak tabliczki znamionowej Jaka moc silnika - Brak tabliczki znamionowej

Witam. Potrzebuje pomocy w rozszyfrowaniu jaka ma moc silnika.
    Wałek: 42 mm
    Obroty: Około 1000 mierzone tachometrem
    Średnica: 30
    Szerokość bez dekli: 31
    Szerokość bez walka: 46
    Długość walka:12
    Sprzedawca twierdził ze chyba to jest 7,5kw. Chce go użyć do kompresora i nie wiem czy instalacja da radę. Jak narazie działa bez koła pasowego i sprężarki podłączony w trojkat światło lekko mruga przy starcie. Dodam ze posiadam silnik 5,5 kw do krajzegi i z instalacja nic sie nie działo 😉
    Z tego co wyliczyłem musiał bym mieć koło pasowe na silniku 350. Nie wiem czy nie za duże?
  • Poziom 12  
    A gdyby porównać wielkość tego silnika do tego o mocy 5,5kW to jakby to wyglądało? I jeszcze proszę podać ilość obrotów (5,5kw)
  • Poziom 41  
    Może być 7.5kW ale masz może jeszcze jego wagę?
  • Poziom 9  
    Dobrze nie pamietam końcówki ale 5,5 ma na pewno 1400. 5.5 jakoś dałem radę podnieść i przenieść. Obstawiam ze z 50 kg. Ten większy wrzucaliśmy na przyczepkę w 2 to poczułem ze może mieć ponad 60. Jak wrócę do domu to spróbuje go wrzucić na wagę tylko ze wózek jeszcze swoje wazy
  • Poziom 1  
  • Poziom 9  
    3000ksi napisał:
    maly930411 napisał:
    Witam. Potrzebuje pomocy w rozszyfrowaniu jaka ma moc silnika.
    7.5kW brzmi realnie. Po za tym na silniku jest widoczna tabliczka znamionowa...........

W którym miejscu? Pod przełącznikiem jest chyba na nią miejsce ale niestety jej tam nie ma
  • Poziom 22  
    maly930411 napisał:
    Sprzedawca twierdził ze chyba to jest 7,5kw

To może być prawda, w polskim wydaniu byłby to silnik SZJe 44b i z takim porównuj.
  • Moderator Elektrotechnika
    Jeśli jesteś pewny tej średnicy wałka i obrotów to może być tylko 7,5 lub 11 kW. Ponieważ inne wymiary które podałeś są absolutnie nie przydatne.
    maly930411 napisał:
    Jak wrócę do domu to spróbuje go wrzucić na wagę tylko ze wózek jeszcze swoje wazy

Na wagę to się kupuje zboże , na silniku zawsze pisze waga lecz tej samej mocy silnik może mieć różną wagę. Ale tak dla ciekawości to podam że silniki takie firmy Cantoni ważą odpowiednio 5,5 kW 72 kg i 11 kW 89kg.
    Podaj wymiar B na tym rysunku.
    Jaka moc silnika - Brak tabliczki znamionowej
  • Poziom 9  
    5.5 kW 60 kg
    Ten większy 120 kg z wózkiem. Wózek gdzieś około 15 kg.
    Kolega podpowiedział SZJe 44b, znalazłem post gdzie jest napisane ze można go podłączyć tylko w gwiazdę. Tutaj tez jest podłączony tylko ,, na raz” ma tylko zmianę kierunku obrotów.
    Jaka moc silnika - Brak tabliczki znamionowej Jaka moc silnika - Brak tabliczki znamionowej
  • Poziom 34  
    maly930411 napisał:
    Obroty: Około 1000 mierzone tachometrem

GK napisał:
    w polskim wydaniu byłby to silnik SZJe 44b i z takim porównuj.

Jeśli obroty tego silnika zostały dobrze zmierzone to nie można go porównywać z silnikiem SZJe 44b, bo jest to silnik 4-biegunowy, a tytułowy silnik o 1000 obr/min jest silnikiem 6-biegunowym. Tak więc przy tych samych gabarytach, jego moc będzie mniejsza.
  • Poziom 22  
    maly930411 napisał:
    Tutaj tez jest podłączony tylko ,, na raz” ma tylko zmianę kierunku obrotów.

Silniki o mocach 5,5 kW i więcej powinno się załączać przynajmniej przez przełącznik gwiazda-trójkąt.
    Teraz kiedy zrobiłeś zdjęcie porównujące ten silnik z silnikiem 5,5 kW, to stwierdzam, że i nie jest to odpowiednik SZJe 44b (bo on jest tylko dłuższy od 5,5kW, a ma tą samą średnicę stojana i wałka).
    Co do obrotów to się nie wypowiem, bo nie wiem czy pomiar został przeprowadzony prawidłowo...

Jeżeli miało by to być 960, a nie 1450RPM i "mierząc go wagą", to może to być odpowiednik polskich
    SZJe 56a, 5,5kW. waży 97kg
    SZJe 56b, 7,5kW, waży 115kg
  • Poziom 9  
    Wymiary:
    B-21
    A-25
    Obroty tak jak mówiłem około. Tachometr made in china wiec cudów sie nie spodziewałem. Mierzyłem na silnikach 5,5 i 0,5 Kw i trochę zawyżał obroty według tego co było na tabliczce znamionowej.
  • Pomocny post
    Moderator Elektrotechnika
    maly930411 napisał:
    Wymiary:
    B-21
    A-25

Czyli 7,5 kW
    Przestańcie ważyć te silniki widzicie że ta sama moc a waga inna .
  • Poziom 9  
    Krzysztof Reszka napisał:
    maly930411 napisał:
    Wymiary:
    B-21
    A-25

Czyli 7,5 kW
    Przestańcie ważyć te silniki widzicie że ta sama moc a waga inna .

Można wiedzieć dlaczego rozstaw śrub jest tak ważny? Skąd wiadomo że to 7,5 kW. Nie jestem elektrykiem a na przyszłość będę wiedział jak szukać.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Silniki ze względu na ich budowę, podzielone są na kilka wielkości mechanicznych, do których to przyporządkowane są pewne wymiary, takie jak wznios osi wału, średnica wału czy właśnie rozstaw otworów do ich mocowania. Tak dla przykładu silnik SZJe 56a, gdzie cyfra 5 oznacza wielkość mechaniczną, a cyfra 6 ilość biegunów. Należało by dodać, że w obrębie jednej wielkości mechanicznej znajdują się silniki o różnych mocach, im większa ilość biegunów, a więc mniejsza prędkość obrotowa, tym mniejsza moc silnika.
  • Poziom 9  
    Poprawka. Spieszyłem się i źle zważyłem silnik. Dla wyjaśnienia jednak z wózkiem waży 140 kg.
    maly930411 napisał:
    Można wiedzieć dlaczego rozstaw śrub jest tak ważny? Z kad wiadomo ze to 7,5 Kw. Nie jestem elektrykiem a na przyszłość będę wiedział jak szukać

Katalogi producentów są tą wiedzą.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    maly930411 napisał:
    Z kad wiadomo ze to 7,5 Kw. Nie jestem elektrykiem a na przyszłość będę wiedział jak szukać

Wymiary gabarytowe oraz jego waga to potwierdzają. Większa pewność miałbyś po zmierzeniu prądu pobieranego przez silnik, ale to już musi zrobić elektryk z odpowiednim miernikiem.
    http://pobox.mech.pk.edu.pl/~hsa/SilnikiElektryczne.pdf
    Tu masz dane silników serii SZJe
  • Poziom 9  
    Bardzo dziękuje wszystkim za podpowiedzi 😉
    Temat zamykamy.