Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MB A-klasa W169 109KM CDI 2011 - Nieznane oznaczenie na wyświetlaczu?

17 Sty 2020 19:50 471 8
  • Poziom 13  
    Na dolnym wyświetlaczu pojawia się dodatkowa literka "P" w kwadracie a czasami obok niej pojawia się strzałka.
    Przeszukałem instrukcję obsługi ale ani słowa o tym nic nie ma co to oznacza?
    Nie oznacza to pozycji skrzyni biegów bo ta wskazana jest nieco niżej poprzez podświetlenie wybranego przełożenia.

Ktoś podpowie?

MB A-klasa W169 109KM CDI 2011 - Nieznane oznaczenie na wyświetlaczu? MB A-klasa W169 109KM CDI 2011 - Nieznane oznaczenie na wyświetlaczu?
  • Poziom 13  
    W podanym linku opisują W177 model a ja mam W169.
    Nie mniej chyba to może wykrywać - poprzez czujniki parkowania - wolne miejsce parkingowe ?
    Jak to działa? Mierzy długość wolnego miejsca i jeśli jest dłuższa niż auto to oznajmia strzałką?
    A jak dezaktywować tę funkcję?
  • Poziom 19  
    Tak - wiem że inny model ale opis pasuje także do twego modelu.
    Tak jak piszesz - zapewne czujnik uaktywnia się poniżej jakiejś prędkości (~30km/h) i dokonuje pomiaru dziury.
    Jeżeli odstęp jest większy niż zadana długość potrzebna do wykonania manewru, to system to sygnalizuje.
  • Spec od Mercedesów
    Tylko że A-klasa 169 nie miała takiej funkcji - nawet w opcji. Koniec produkcji tego modelu był w 2012 i nikt wtedy jeszcze nawet nie myślał o seryjnej produkcji systemów aktywnego parkowania.
  • Poziom 13  
    Gerri napisał:
    Tylko że A-klasa 169 nie miała takiej funkcji - nawet w opcji. Koniec produkcji tego modelu był w 2012 i nikt wtedy jeszcze nawet nie myślał o seryjnej produkcji systemów aktywnego parkowania.

Zatem pytanie co to za funkcja - ani słowa o niej nie ma w instrukcji (instrukcja jaka mam to z 2005 roku, późniejszej nie znalazłem).

Z drugiej strony patrzę na specyfikacje wyposażenia po rozkodowaniu VIN i mam coś takiego:

"235 ACTIVE PARK ASSIST"

Zatem sam już nie wiem ?
  • Spec od Mercedesów
    Wyslij mi ten VIN
  • Poziom 13  
    Detecting parking spaces

Active Parking Assist is switched on automatically when driving forwards. The system is operational at speeds of up to approximately 35 km/h. While in operation, the system independently locates and measures parking spaces on both sides of the vehicle. When driving at speeds below 35 km/h, you will see the parking symbol as a status indicator in the instrument cluster. Active Parking Assist only displays parking spaces on the front-passenger side as standard. Parking spaces on the driver's side are displayed as soon as the turn signal on the driver's side is activated. If you wish to park in a space on the driver's side, the indicator on the driver's side must remain on. This must remain switched on until you acknowledge the use of Active Parking Assist by pressing the MB A-klasa W169 109KM CDI 2011 - Nieznane oznaczenie na wyświetlaczu? button on the multifunction steering wheel.

When a parking space has been detected, an arrow towards the right or the left also appears.
    MB A-klasa W169 109KM CDI 2011 - Nieznane oznaczenie na wyświetlaczu?
    Detected parking space (example)
    1 Detected parking space on the left
    2 Parking symbol
    3 Detected parking space on the right

Active Parking Assist will only detect parking spaces:
    that are parallel to the direction of travel
    that are at least 1.5 m wide
    that are at least 1.3 m longer than your vehicle
    A parking space is displayed while you are driving past it, and until you are approximately 15 m away from it.

Parking
    Stop the vehicle when the parking space symbol shows the desired parking space in the instrument cluster.
    Vehicles with manual transmission: shift to reverse gear.
    Vehicles with AUTOTRONIC: shift the transmission to position R.
    The Park Assist Activate? Check vehicle surroundings. Yes: No: message appears in the multifunction display.
    To cancel the procedure: press the MB A-klasa W169 109KM CDI 2011 - Nieznane oznaczenie na wyświetlaczu? button on the multifunction steering wheel or pull away.
    or
    To park using Active Parking Assist: press the MB A-klasa W169 109KM CDI 2011 - Nieznane oznaczenie na wyświetlaczu? button on the multifunction steering wheel.
    The Park Assist active Please accelerate and brake the vehicle yourself message appears in the multifunction display.
    Let go of the multifunction steering wheel.
    Back up the vehicle, being ready to brake at all times. When reversing, do not exceed a speed of approximately 10 km/h; otherwise, Active Parking Assist will be deactivated.
    Stop as soon as PARKTRONIC sounds the continuous warning tone, if not before.
    Manoeuvring may be required in tight parking spaces.
    Vehicles with manual transmission: the Park Assist active Please shift to a forward gear message appears in the multifunction display.
    Vehicles with AUTOTRONIC: the Park Assist active Please shift to D message appears in the multifunction display.
    Vehicles with manual transmission: when the vehicle is stationary, shift to first gear.
    Vehicles with AUTOTRONIC: shift the transmission to position D while the vehicle is stationary.
    Active Parking Assist immediately steers in the other direction.
    The Park Assist active Please accelerate and brake the vehicle yourself message appears in the multifunction display.
    Drive forwards and be ready to brake at all times.
    Stop as soon as PARKTRONIC sounds the continuous warning tone, if not before.
    Vehicles with manual transmission: the Park Assist active Please shift into reverse gear message appears in the multifunction display.
    Vehicles with AUTOTRONIC: the Park Assist active Please shift to R message appears in the multifunction display.
    Further gear changes/transmission changes may be necessary.
    As soon as the parking procedure is complete, the Parking assistance finished Please take over message appears. Active Parking Assist is now deactivated. PARKTRONIC is still available.

Cancelling Active Parking Assist
    You can cancel Active Parking Assist at any time.
    Stop the movement of the multifunction steering wheel or steer yourself.
    Active Parking Assist will be cancelled at once. The Park Assist cancelled message appears in the multifunction display.
    or
    Press the PARKTRONIC button on the centre console.
    PARKTRONIC is switched off and Active Parking Assist is immediately cancelled. The Park Assist cancelled message appears in the multifunction display.

Active Parking Assist is cancelled automatically if:
    a gear is changed/the transmission is shifted too early.
    parking using Active Parking Assist is no longer possible.
    you are driving faster than 10 km/h.
    a wheel spins, ESP® intervenes or fails. The MB A-klasa W169 109KM CDI 2011 - Nieznane oznaczenie na wyświetlaczu? warning lamp lights up in the instrument cluster.
    A warning tone sounds. The parking space symbol disappears and the multifunction display shows the Park Assist cancelled message.
    When Active Parking Assist is cancelled, you must steer again yourself.

Pełny opis tutaj http://www4.mercedes-benz.com/manual-cars/ba/cars/169/en/manual_base.shtml

Czyli jeśli dobrze rozumiem auto samo zaparkuje tzn. samo będzie skręcać w miejsce znalezione przez system?
  • Spec od Mercedesów
    Gerri napisał:
    Wyslij mi ten VIN

Jak to się mówi "rutyna gubi człowieka" ;)
    Auto ma rzeczywiście kod 235. Ten system działa w oparciu o boczne czujniki systemu Parktronic.
    Co prawda nigdzie w literaturze serwisowej nie znalazłem informacji, że dotyczy to modelu 169, no ale wszystko na to wskazuje, że jednak masz ten system zamontowany. Najprościej chyba będzie po prostu to wypróbować.