Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Sharp SJ-SC700V-SL - Awaria grzałki no frost

17 Lut 2020 13:54 189 5
  • Poziom 10  
    Grzałka w tej lodówce jest w rurce szklanej. Pewnego dnia lodówka wywaliła bezpiecznik w skrzynce. Grzałka była pęknięta i została wymieniona na nową oryginalną. Po miesiącu znowu wywaliło prąd, tym razem spaliło bezpiecznik na płycie F4. Zgasło oświetlenie led w lodówce. Na forum wyczytałem, który to bezpiecznik. Wlutowany nowy i led świeci, ale po pewnym czasie znowu ciepło w chłodziarce. Znowu rozebrałem zamrażalnik i znowu lód na parowniku, ale tym razem grzałka jest w całości.

Czy grzałka i bezpiecznik termiczny mogę sprawdzić miernikiem? Ze schematu wynika, ze jest to pin 5 i 10 na złączu 10 pin. Chodzi mi o to, jak sprawdzić czy bezpiecznik jest ok. Niby rodzaj styku NC. Czy dobrze myslę, jeśli pod pin 5 i 10 podepnę miernik na ciągłość połączenia, to przy sprawnym bezpieczniku i grzałce, miernik powinien piszczeć?
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 26  
    Bezpiecznik sprwdzisz tak jak piszesz miernikiem, tylko wcześniej wypnij wtyczkę, żeby ci nie zakłamywało po obwodzie ze sterownika. Pozdrawiam
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 38  
    dymkowski napisał:

Czy grzałka i bezpiecznik termiczny mogę sprawdzić miernikiem?

Zarówno grzałkę jak i bezpiecznik sprawdzisz omomierzem - multimetr z zakresem [Ω]. Bezpiecznik sprawny wskaże w okolicach 1 Ω, natomiast grzałka sprawna wskaże około kilkuset Ω - zależy to od mocy grzałki. Natomiast niesprawny bezpiecznik i niesprawna grzałka wskaże opór nieskończenie duży.
  • Poziom 10  
    A jak wypnę kostkę z płyty i podepnę miernik pod piny kostki 5 i 10?
    Grzałka to drut, bezpiecznik też, więc powinno być przejście? (Pisk)
  • Poziom 38  
    dymkowski napisał:
    A jak wypnę kostkę z płyty i podepnę miernik pod piny kostki 5 i 10?
    Grzałka to drut, bezpiecznik też, więc powinno być przejście? (Pisk)

Tak, przy czym przy grzałce może już nie zapiszczeć, gdyż zależy to od progu rezystancji na jaką zaprojektowany jest multimetr, a nie wiem dokładnie jaki opór winna mieć twoja grzałka. Jednak z pewnością wskazany zostanie opór grzałki w omach.
  • Poziom 10  
    ^ToM^ napisał:
    Zarówno grzałkę jak i bezpiecznik sprawdzisz omomierzem - multimetr z zakresem [Ω]. Bezpiecznik sprawny wskaże w okolicach 1 Ω, natomiast grzałka sprawna wskaże około kilkuset Ω - zależy to od mocy grzałki. Natomiast niesprawny bezpiecznik i niesprawna grzałka wskaże opór nieskończenie duży.
    A razem spięte? Bo wiesz, żeby się dostać do tych elementów, jest trochę zabawy i rozmrażania.
    ^ToM^ napisał:
    Tak, przy czym przy grzałce może już nie zapiszczeć, gdyż zależy to od progu rezystancji na jaką zaprojektowany jest multimetr, a nie wiem dokładnie jaki opór winna mieć twoja grzałka. Jednak z pewnością wskazany zostanie opór grzałki w omach.

Wysłałem Ci na PW jaka to grzałka i może coś wywnioskujesz. W każdym razie miernik nie piszczy na pinach kostki...