logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Drzwi w obiekcie użyteczności publiczen - zamykanie o określonej porze

pawlo_1 23 Lut 2020 15:33 1332 8
  • #1 18488779
    pawlo_1
    Poziom 17  
    Posty: 454
    Pomógł: 2
    Ocena: 60
    Witam,
    Jak wygląda realizacja zamykania/otwierania drzwi w obiekcie użyteczności publicznej o określonych porach? Jedyne co mi się udało dowiedzieć to to że stosuję się najczęściej elektrozamek rewersyjny przystosowany do działania ciągłego. Natomiast co do zasilania takiego zamka to chyba należało by zastosować zasilacz buforowy. Jak się ma takie rozwiązanie pod względem przepisów p.poż gdy wyjścia te są wyjściami ewakuacyjnymi?
  • #2 18489051
    gkwiatkowski
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Posty: 4669
    Pomógł: 649
    Ocena: 1225
    A o co dokładnie chodzi?
    Drzwi można blokować i otwierać przy pomocy zamka z kluczem, kłódki z łańcuchem, skobelka, elektrozaczepu, zwory elektromagnetycznej I zapewne kilku innych sposobów. Niektóre są tanie, ale wymagają obsługi przez człowieka, inne są drogie, ale ich obsługa może być automatyczna.
    Co do przepisów ppoż. to temat rzeka. Drzwi na drodze ewakuacyjnej muszą dać się otworzyć "od środka". Może to być klamka od środka, lub przycisk ewakuacji odcinający fizycznie zasilanie do elektrozaczepu rewersyjnego lub zwory. Jeśli w obiekcie jest system sygnalizacji pożaru, to system ten powinien mieć przekaźniki odcinające zasilanie do elektrozaczepu rewersyjnego lub zwory.
    Sprawa się komplikuje jeśli drzwi na drodze ewakuacyjnej są też drzwiami pomiędzy strefami pożarowymi w budynku. Wtedy drzwi muszą być odblokowane, ale jednocześnie muszą pozostać zamknięte nawet w przypadku dużych przrciagów, czyli zamknięte na klamkę. Przy zworze jest prosto, ale elektrozaczep rewersyjny musi być wstawiony w innym miejscu niż standardowy zamek podklamkowy.
  • #3 18492311
    Serwis_LX

    Poziom 23  
    Posty: 390
    Pomógł: 75
    Ocena: 186
    Przepisy p.poż wymagają zastosowania zamka rewersyjnego/zwory w takim miejscu (uż. publicznej), by w razie zaniku zasilania bądź alarmu drzwi nie były zablokowane bez możliwości ich otwarcia bez prądu (co w swojej "upierdliwości" ma oczywiście sens i jest krytyczne, dla bezpieczeństwa - patrz przypadek galerii handlowej/kina w Kemerowie w Rosji).
    Nie wiem, czy zwykły domofon by się tu sprawdził - Laskomex bynajmniej - nie ma tu racji bytu, bo nie można ustawić automatycznych "pór"/"okresów", kiedy zamki mają być otwarte a kiedy zamknięte.

    Trochę w sumie niewiele szczegółów podałeś - co to za obiekt, ile i jakie tam będą drzwi, przejścia, czy twoje pytanie dotyczy tylko drzwi zewnętrznych czy także w.w przez kol. gkwiatkowskiego stref? Czy chcesz tam umieścić domofon, system rejestracji czasu pracy, cały alarm czy może masz już jakiś alarm i pytasz o zaczepy/zwory?

    Tu raczej jakiś system alarmowy np. coś Satela? Ale na tym się nie znam, poczekaj na odpowiedź któregoś z kolegów zajmujących się alarmami.
    Konto firmowe:
    Laskomex
    Dąbrowskiego 249, Łódź, 93-231 | Strona WWW: http://www.laskomex.com.pl/
  • #4 18493476
    pawlo_1
    Poziom 17  
    Posty: 454
    Pomógł: 2
    Ocena: 60
    Witam, jest to obiekt w którym znajdują się biura i kilka lokali usługowych ( fryzjer, jakiś sklep). Do obiektu prowadzą główne drzwi, po przekroczeniu których znajdujemy się w dużym Holu który przechodzi w korytarz. Właściciel wymyślił sobie aby wykonać automatyczne otwieranie/zamykanie o określonych porach ( np. 6.00 -otwarcie , 20.00 - zamknięcie), ponieważ zdarzały siię sytuacje że nikt nie zamknął na noc. Dlatego szukam rozwiązania. Wydaje mi się ze chyba najodpowiedniejszy będzie zamek rewersyjny zasilany z zasilacza buforowego sterowany programatorem czasowym. Z wejściem z zewnątrz gdy drzwi będą zablokowane tez nie ma problemu bo obok znajdują się mniejsze drzwi sterowane domofonem/kodem. Wiec jeśli ktoś z najemców będzie chciał wejść to sobie otworzy kodem.
    Nurtuje mnie tylko kwestia że to główne wyjście ewakuacyjne. Ale w sumie jeśli ktoś by zamknął te drzwi z klucza to i tak podczas ewakuacji trzeba by było je otworzyć kluczem. Przecież zamek w godzinach otwarcia obiektu będzie utrzymywał drzwi "otwarte".
  • #5 18493520
    Mscichu
    Poziom 18  
    Posty: 210
    Pomógł: 22
    Ocena: 28
    Będziesz musiał zastosować przycisk awaryjny (szukaj w google "awaryjne otwieranie drzwi przycisk"). Dasz ten przycisk na zasilanie zwory i spełniasz wymagania p.poż. (po wciśnięciu odłączy zasilanie).
  • #6 18493564
    gkwiatkowski
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Posty: 4669
    Pomógł: 649
    Ocena: 1225
    pawlo_1 napisał:
    Witam, jest to obiekt w którym znajdują się biura i kilka lokali usługowych ( fryzjer, jakiś sklep). Do obiektu prowadzą główne drzwi, po przekroczeniu których znajdujemy się w dużym Holu który przechodzi w korytarz. Właściciel wymyślił sobie aby wykonać automatyczne otwieranie/zamykanie o określonych porach ( np. 6.00 -otwarcie , 20.00 - zamknięcie), ponieważ zdarzały siię sytuacje że nikt nie zamknął na noc. Dlatego szukam rozwiązania. Wydaje mi się ze chyba najodpowiedniejszy będzie zamek rewersyjny zasilany z zasilacza buforowego sterowany programatorem czasowym. Z wejściem z zewnątrz gdy drzwi będą zablokowane tez nie ma problemu bo obok znajdują się mniejsze drzwi sterowane domofonem/kodem. Wiec jeśli ktoś z najemców będzie chciał wejść to sobie otworzy kodem.
    Nurtuje mnie tylko kwestia że to główne wyjście ewakuacyjne. Ale w sumie jeśli ktoś by zamknął te drzwi z klucza to i tak podczas ewakuacji trzeba by było je otworzyć kluczem. Przecież zamek w godzinach otwarcia obiektu będzie utrzymywał drzwi "otwarte".


    Jeśli te drzwi od środka mają klamkę, to przy elektrozaczepie wyjście ewakuacyjne będzie działać. Przy zworze musisz dać przycisk ewakuacji (najlepiej z klapką zabezpieczającą), tak jak napisał kolega Mscichu.
    https://www.eltrox.pl/przycisk-ewakuacyjny-re...7hXMSmPDKDZ11r82HfCiYOzO84lF939gaAtfJEALw_wcB

    Dobrze byłoby też dać powiadomienie SMS podłączone do drugiej pary styków przycisku ewakuacji i do kontaktronu w drzwiach, żeby było wiadome czy "dowcipniś" nie nacisnął ewakuacji i nie zostawił odblokowanych drzwi na noc.
  • #7 18493643
    suworow
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 8802
    Pomógł: 650
    Ocena: 1276
    Serwis_LX napisał:
    Tu raczej jakiś system alarmowy np. coś Satela? Ale na tym się nie znam, poczekaj na odpowiedź któregoś z kolegów zajmujących się alarmami.

    Kontroler przejścia z zegarem czasu rzeczywistego czyli np roger PRT 312 a nie 311
    .
    pawlo_1 napisał:
    Nurtuje mnie tylko kwestia że to główne wyjście ewakuacyjne.

    I bardzo dobrze, że kolegę nurtuje bo to bardzo ważna kwestia. Gdyby tylko wszyscy tak do tego podchodzili. Niestety wielokrotnie spotyka się w różnych obiektach np przedszkolach, że ktoś zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, daje zwykły zaczep i przycisk.
  • #8 18493722
    ta_tar
    Poziom 41  
    Posty: 6460
    Pomógł: 695
    Ocena: 2038
    gkwiatkowski napisał:
    nie nacisnął ewakuacji i nie zostawił odblokowanych drzwi na noc.
    Można zastosować wyłącznik p.poż (zbicie szybki) i zrobić układ odcinający zasilanie. Ostatnio coś podobnego montowałem ze zworą magnetyczną i zegarem sterującym, a przed drzwiami zamek szyfrowy.

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono kwestie związane z automatycznym otwieraniem i zamykaniem drzwi w obiektach użyteczności publicznej, szczególnie w kontekście przepisów przeciwpożarowych. Użytkownicy sugerują zastosowanie elektrozamków rewersyjnych oraz zwor elektromagnetycznych, które muszą być zasilane z buforowego zasilacza, aby zapewnić możliwość otwarcia drzwi w przypadku zaniku zasilania. Wskazano na konieczność umieszczenia przycisku awaryjnego, który odłączy zasilanie zamka w sytuacji kryzysowej. Podkreślono również, że drzwi ewakuacyjne muszą być otwierane od wewnątrz, a w przypadku ich zamknięcia kluczem, powinny być dostępne dla ewakuacji. Proponowane rozwiązania obejmują systemy alarmowe oraz kontrolery z zegarem czasu rzeczywistego.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA