Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telewizorek Silelis 405D - zbyt mała jasność kineskopu

23 Lut 2020 17:01 456 5
 • Poziom 12  
  Witam.
  Wpadł w moje ręce radziecki telewizorek Silelis 405D ok. 5,5cala w dość dobrym stanie ogólnym.
  Niestety po włączeniu pracował ok. pół minuty, wydając przy tym specyficzny odgłos niezbyt głośnego skwierczenia/piszczenia po czym wybił bezpiecznik. W tym czasie na ekranie i w głośniku pojawił się szum. Zmierzyłem płynący prąd i wynosi on ok. 2,5A (przy bezpieczniku fabrycznym 1,25A, ale max. prąd może być większy, ze względu na ograniczoną moc zasilacza). Ogółem kineskop wykazuje jakąś współpracę, układ audio również. Oczywiście nie trzymam go zbyt długo w tym stanie, bo nie chcę, popalić go do końca.
  Rozebrałem obudowę i odchyliłem boczne płytki z elektroniką. W samym środku, skąd dochodzą niepokojące dźwięki jest cokół kineskopu, trafopowielacz i kondensatory. Kondensatory zmierzyłem i nie wykazują zwarcia.
  Syczenie dochodzi ze złącza anody na kineskopie. Po może 5 sekundach następuje trzask i widać przeskok iskry. Na dłużej nie uruchamiałem.
  Dodatkowo spotkał się ktoś z opracowaniami w j. polskim lub angielskim tj. instrukcja serwisowa? Jedyne co znalazłem to schemat.
  Pozdrawiam

  Edit:
  Wyczyściłem kineskop wokół anody - syk pojawia się tylko przy włączaniu, natomiast po kilku sekundach strzela głośno iskrami. Nadal płynie duży prąd (zwarciowy?) 2,5-3A i podczas pracy transformator wydaje cykliczne piski. Na ekranie pojawia się kilka białych pasów.
  Czy jest możliwość napromieniowania się takim małym kineskopem promieniami rentgenowskimi np. z powodu zbyt dużego napięcia anodowego? Nie mierzyłem go - nie mam do tego sprzętu.

  Telewizorek Silelis 405D - zbyt mała jasność kineskopu Telewizorek Silelis 405D - zbyt mała jasność kineskopu Telewizorek Silelis 405D - zbyt mała jasność kineskopu
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • HelukabelHelukabel
 • Pomocny post
  Specjalista - urządzenia lampowe
  W pierwszej kolejności ci należy umiejscawiać miejsce powstania zwarcia, które obciąża zasilacz. Kolejno odłącz od każdej PCB kabel zasilania. Zacznij z PCB WN i modułu odchylenia. Analizując opisywany przez ciebie problem, prawdopodobnie, że uszkodzenie znajduje się właśnie na tej PCB Jeśli prąd obciążenia zmaleje i napięcie na wyjściu stabilizatora będzie odpowiadało nominalnemu zawiadom. Po tym zawiadomię ci późniejsze sposoby poszukiwania uszkodzenia. Jeśli chodzi o promieniowanie rentgenowskie, wyrzuć myśli z głowy. Telewizorek Silelis 405D - zbyt mała jasność kineskopu
 • HelukabelHelukabel
 • Poziom 12  
  Dzięki za odpowiedź :)
  Przerwałem zasilanie w tym punkcie, a dokładniej ze względu na wygodę za cewką LL1. Pobierany prąd spadł do 170mA, napięcie na złączu wynosi prawidłowe 10,6V. W tym momencie będę próbował pomierzyć elementy zaznaczone na zielono, w poszukiwaniu zwarć.
  Pozdrawiam Telewizorek Silelis 405D - zbyt mała jasność kineskopu

  Edit:
  W celu sprawdzenia tranzystora VT12 [KT805], wylutowałem go - pomiędzy bazą, a emiterem jest uzwojenie wtórne transformatora T2, o rezystancji tylko 1,6 oma co uniemożliwiało pomiar. Okazał się sprawny. Przy okazji podpiąłem z powrotem zasilanie do płytki (bez tego tranzystora) i nadal nie ma zwarcia. Tak więc dedukuję, że problem leży gdzieś za tym tranzystorem.
  Jeśli okaże się, że padł transformator albo powielacz napięcia naprawa raczej nie będzie opłacalna. Choć gdyby tak było, nie miałbym wysokiego napięcia na kineskopie. Tak mi się przynajmniej wydaje - może się mylę.

  Posiadam multimetry V640, mógłbym dokupić do nich sondy WN do pomiarów, ale to nie jest tania rzecz na jedną naprawę.

  Edit 2:
  Wyżej wymieniony tranzystor po zamontowaniu i włączeniu zaczął się mocno grzać. Sprawdziłem - był wlutowany poprawnie. Kineskop w tym momencie nie iskrzy, na ekranie pojawiają się paski. Wymieniłem go na inny egzemplarz z demontażu. Nie grzeje się już, ale układ transformatora czy powielacza (w plastikowej obudowie na płytce) popiskuje. Wysokie, przerywane "pii pii pii". Co ciekawe, wcześniej omówiony zbyt duży prąd, teraz nie płynie ciągle, lecz tylko w czasie pisków. Piski mają częstotliwość, na oko, 1,5 Herca.
  Oczywiście telewizor uruchamiam jedynie na maksymalnie kilka sekund.
  Istnieje możliwość zwarcia kineskopu? Nie wiem w jaki sposób to sprawdzić.

  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Specjalista - urządzenia lampowe
  Zamień kondensator elektrolityczny C34 na nowoczesny-470uF 25V. Kondensatory tego typu często tracą pojemność . Biorąc pod uwagę wiek telewizora, optymalnie byłoby wymienić wszystkie elektrolity , ale lepiej wymienić je w razie potrzeby i upewnić się, że kondensator całkowicie stracił pojemność. Utrata pojemności o 20-30 procent nie zawsze zakłóci działanie obwodu. Aby przetestować powielacz, wystarczy odlutować go od transformatora, a aby przetestować kineskop, należy odłączyć od niego kabel wysokiego napięcia. W przybliżeniu, wartość wysokiego napięcia można oszacować za pomocą śrubokręta z skutecznie izolowanym uchwytem . Gdy śrubokręt zbliża się do wyprowadzenia transformatora, do którego przylutowany kabel powielacza, pojawi się iskra, której długość wynosi 8-12mm, a gdy śrubokręt zbliża się do wyjścia powielacza ( kabel do kineskopu), długość iskry będzie znacznie większa. Przy wszystkich manipulacjach w poszukiwaniu problemu szczególną uwagę na własne bezpieczeństwo !!!
 • Poziom 12  
  Wymieniłem ten kondensator i działa. Ekran świeci, coś tam reaguje na regulacje jasności, wysokości itp.
  Więcej nie powiem, bo spóźnię się do pracy, nie mam już czasu na testy :D
  Dzięki wielkie za dotychczasową pomoc.
  Będę pisał dalej co i jak.

  Edit:
  Telewizor podczas pracy pobiera ok. 0,5A (przy obecnie odłączonym głośniku).
  Podłączyłem do niego przez gniazdo antenowe sygnał z magnetowidu i na ekranie pojawia się obraz. Wymagałby pewnie pewnych regulacji, ale ważniejszym problemem jest to, że pomimo kontrastu i jasności ustawionych na maksimum, obraz jest bardzo słabo widoczny. Na zdjęciu ciężko to uchwycić.
  Wymieniać dalej pozostałe elektrolity, może coś się poprawi? Ewentualnie, które elementy odpowiadają za jasność? Jakie są szanse, że kineskop jest już zużyty?
  Pozdrawiam
  Telewizorek Silelis 405D - zbyt mała jasność kineskopu Telewizorek Silelis 405D - zbyt mała jasność kineskopu

  Edit 2:
  Wymieniłem prawie wszystkie elektrolity - nie zauważyłem poprawy. W całkowitej ciemności obraz jest widoczny, ale wystarczy niewielkie światło dzienne lub sztuczne i na ekranie nie widać nic.
  Testowałem śrubokrętem napięcie na wyjściu transformatora, przed powielaczem. Iskrzy dopiero gdy śrubokręt go dotnie. Nie ma mowy o iskrze z odległości 8-12 mm.

  Edit 3:
  Zamówiłem sondę WN - jak przyjdzie, zrobię pomiary i zamieszczę wyniki.
  Przy okazji zamieszczam ponownie schematy tego telewizorka. Niby w obu przypadkach model ten sam, ale różnią się szczegółami.
  Telewizorek Silelis 405D - zbyt mała jasność kineskopu Telewizorek Silelis 405D - zbyt mała jasność kineskopu Telewizorek Silelis 405D - zbyt mała jasność kineskopu Telewizorek Silelis 405D - zbyt mała jasność kineskopu Telewizorek Silelis 405D - zbyt mała jasność kineskopu

  Mierzone napięcia z grubsza się zgadzają. Zawyżone wartości zauważyłem na drugiej płytce 50V zamiast 40V napięcia katody oraz max. 72V zamiast max. 60V na wyjściu do potencjometru jasności - tutaj mam ustawione potencjometrem na płytce na maksimum, bo im większe napięcie tym większa jasność. I pomimo napięcia większego niż nominalne jasność i tak jest słaba.
  Punkty a1 i b1 to żarzenie kineskopu? Pomiędzy a1 i b1 mam tylko 1,6V (15,3kHz) zmiennego. To chyba za mało?
  Wejście kineskopu oznaczone jako 2 (na płytce punkt lutowniczy 13) można ustawić pomiędzy 450, a 654V (wg schematu 430-630, czyli się zgadza). Oryginalnie potencjometr był mniej więcej pośrodku i tak też go zostawiłem na wartości 553V.
  Telewizorek Silelis 405D - zbyt mała jasność kineskopu
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Sprawdź napięcie na wyjściu stabilizatora i w razie potrzeby ustaw optymalnie -10.5 V, w przeciwnym razie wszystkie inne napięcia zostaną zawyżone.. Jak zmienia się kontrast i jasność obrazu podczas obracania regulatorów od min. do max?. Wymierzyj emisję katody kineskopu, metoda wymiaru na zdjęciu. Telewizorek Silelis 405D - zbyt mała jasność kineskopu