Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Satel Integra 128 - Zasilanie expanderów/manipulatorów

sowson 24 Feb 2020 15:45 399 6
Optex
 • #1
  sowson
  Level 11  
  Zwracam się po raz kolejny o opinię:

  Chodzi o podpięcie zasilania wybranych urządzeń pod konkretne wyjście, powiedzmy OUT4. Urządzenia to: manipulator INT-TSI, moduł ETHM-1 Plus, expander wyjść przekaźnikowych oraz jedna klawiatura z czytnikiem kart zbliżeniowych.

  Celem takiego zabiegu jest aby po dłuższej awarii prądu (powiedzmy po godzinie - dwóch), odciąć niektóre urządzenia które nie wypływają bezpośrednio na zdolność pracy systemu (czyli wszystkie czujki itp. pracują dalej) a dość znacznie jednak drenują akumulator. Jedyną komunikacją z centralą będzie wówczas zasilany na stałe moduł BasicGSM (od Ropam) oraz druga klawiatura przy drzwiach wejściowych. Zaniki napięcia u mnie to średnio raz na miesiąc (krótkie, kilka minut) oraz powiedzmy jedno dłuższe w roku (kilka godzin, nie wykluczone kilkanaście godzin). Akumulator 18 Ah, powinien wystarczyć na ok. 10 - 12 h (z wszystkimi urządzeniami włączonymi).

  Pytanie:
  - czy można podpiąć zasilanie expanderów/manipulatora pod wspólne OUT4 (zamiast oryginalnie +KPD lub +EX1..2)?
  - czy takie wyłączanie napięcia może spowodować jakieś nieprzewidziane i negatywne konsekwencje? (moduł GSM będzie mógł również włączyć wyjście OUT4 w razie takiej potrzeby).
  - czy takie rozwiązanie się w ogóle stosuje czasem?

  Jak zwykle czekam na Wasze opinie!
  Pozdrawiam!
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  alster1
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  Wszystkie urządzenia wpływają na zdolność pracy systemu, po utracie komunikacji z odciętymi modułami centrala wywoła alarm sabotażowy "brak obecności modułów"
  Bilans prądowy, czyli dobranie zasilaczy i akumulatorów ma być taki żeby wszystkie elementy systemu pracowały prawidłowo przez zadany czas.
 • Optex
 • #3
  sowson
  Level 11  
  Ano, fakt... z tym alarmem sabotażowym to nie pomyślałem... !!!
  Ale nie zgodzę się z Tobą w kwestii:
  alster1 wrote:
  Wszystkie urzšdzenia wpływajš na zdolnoœć pracy systemu

  bo po kiego (...) mi np. moduł ETHM-1 kiedy router do internetu nie działa bo jest też na prąd?
  albo na co mi sterowanie expanderem przekaźników do sterowania rolet i oświetleniem podczas awarii prądu?
  inne przykłady mogę mnożyć... :) Oczywiście bez urazy!

  Wobec tego, czy da się wyłączyć sabotaż braku ekspanderów?
 • #4
  alster1
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  Urazy nie żywię:)
  W mojej prywatnej instalacji router, switch, rejestrator kamer, oświetlenie zrealizowane na zasadzie czujek Aqua Luna i sporo innych urządzeń mają zasilanie buforowe z akumulatora 120Ah, także ETHM1 jak najbardziej mi się przydaje.
  Co do reszty to ekspander wyjść przekaźnikowych, INT-TSI, czy klawiatura strefowa są jak najbardziej elementami systemu alarmowego i jest to dla mnie normalna sytuacja że mają pracować po zaniku prądu.
  Rozmawiamy o "systemie alarmowym" którego głównym zadaniem jest strzec i chronić, jeżeli w Twojej konfiguracji część systemu jest nie istotna to trzeba było wejść np w Fibaro, lub inne systemy sterujące roletami, oświetleniem itp. a które mogą się bez konsekwencji wyłączyć w razie zaniku prądu.

  Dodano po 1 [minuty]:

  sowson wrote:
  Wobec tego, czy da się wyłączyć sabotaż braku ekspanderów?


  Nie da się, nawet podmiana ekspandera na drugi taki sam wywoła alarm sabotażowy.
 • #5
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Najprostsze i jednocześnie prawidłowe rozwiązanie to dokupienie APS-412 wraz z jeszcze jednym akumulatorem i podłączenie go do jednego z ekspanderów.
  Moduł INT-GSM da zapasowe łącze do internetu zasilane z akumulatora. Zamiast tego można kupić UPS pod ruter, urządzenia LAN i komputer.

  Dodano po 58 [sekundy]:

  alster1 wrote:

  W mojej prywatnej instalacji router, switch, rejestrator kamer, oświetlenie zrealizowane na zasadzie czujek Aqua Luna i sporo innych urządzeń mają zasilanie buforowe z akumulatora 120Ah

  Jaki zasilacz buforowy używasz z tak dużym akumulatorem?
 • #6
  alster1
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  Jan_Werbinski wrote:
  Jaki zasilacz buforowy używasz z tak dużym akumulatorem?


  Może źle się wyraziłem w poście powyżej, używam zasilacza awaryjnego Sinus Pro z firmy Volt Polska.
 • #7
  sowson
  Level 11  
  alster1 wrote:
  i sporo innych urządzeń mają zasilanie buforowe z akumulatora 120Ah, także ETHM1 jak najbardziej mi się przydaje.

  Pewnie i tak, ale ani instalacja jest nie przygotowana na taki scenariusz, ani w zasadzie potrzeby nie ma zbytniej bo raz na rok przez parę godzin bez internetu dam radę :) ETHM1 do podglądania co w chacie piszczy ok, jako główny moduł powiadomień - tylko GSM (prędzej będzie telefon z zasięgu GSM niż konfiguracja ETHM połączony z Routerem, Router z ISP, akurat działający internet, sprawne zasilanie, telefon w zasięgu internetu (a nie wszędzie jest z tym kolorowo - a np. w Serbii czy Albanii to lepiej w ogóle wyłączyć, a niby to dalej Europa...!))
  alster1 wrote:
  jeżeli w Twojej konfiguracji część systemu jest nie istotna to trzeba było wejść np w Fibaro, lub inne systemy sterujące roletami, oświetleniem itp. a które mogą się bez konsekwencji wyłączyć w razie zaniku prądu.

  To są zamierzenia które dopiero wynikły teraz, na dotarciu, niejako przy okazji. Dodatkowych inwestycji do stanu obecnego nie przewiduję już. Sytuację zastałem gdy alarmowiec dał dyla i nie dokończył systemu i musiałem wszystko zacząć sam od zera (dosłownie od resetu wszystkiego do ust. fabr.) i teraz tylko się zastanawiam co jeszcze można wycisnąć z konfiguracji sprzętowej którą posiadam...
  Jan_Werbinski wrote:
  Najprostsze i jednocześnie prawidłowe rozwiązanie to dokupienie APS-412 wraz z jeszcze jednym akumulatorem i podłączenie go do jednego z ekspanderów.
  Moduł INT-GSM da zapasowe łącze do internetu zasilane z akumulatora. Zamiast tego można kupić UPS pod ruter, urządzenia LAN i komputer.

  Jak wspomniałem dodatkowych inwestycji nie planuję. System działa jak miał działać z założenia. Jedynie jak wspomniałem się zastanawiam czy da się wycisnąć coś więcej przez jedynie odpowiednią konfigurację tego co mam.

  Temat z mojego punktu widzenia wyjaśniony - czyli pomysł upadł.
  Dziękuję za interesujące informacje - jak zwykle z wielu nie zdawałem sobie sprawy (jako amator jednego projektu jakich koło nowego domu jest z tysiąc...).
  Pozdrawiam!