Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo z51-70 80k6 - Spadki użycia karty graficznej,

24 Mar 2020 15:26 279 17
  • Poziom 8  
    Witam, mam następujący problem:
    podczas grania nawet w gry o najmniejszych wymaganiach(karcianki, dota) co jakiś czas spadają fps do jakichś 5-10. Trwa to jakies 30 sekund. Po tym czasie wszystko waca do normy tylko po to, żeby po kiku minutach znowu się powtórzyć. Sprawdziłem programem i okazało się że karta nie nagrzewa się jakoś bardzo bo do 70 stopni, jednak użycie karty spada momentami do nawet 0%.
    Edit- próbuję przejechać gpu za pomocą occt, jednak nie dobija nawet do minuty, wyłącza sie laptop.(teperatura pokazywana na occtnie większa niż 70)

DxDiag DxDiag.txt Download (114.72 kB)

OCCT cpu Lenovo z51-70 80k6 - Spadki użycia karty graficznej,20200324-1...PUOCCT.png Download (199.88 kB)
    Załączniki:
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Fiilet napisał:
    jednak użycie karty spada momentami do nawet 0%.
    Edit- próbuję przejechać gpu za pomocą occt, jednak nie dobija nawet do minuty, wyłącza sie laptop.

Skoro spada do 0% to popędzanie GPU może nie być właściwym kierunkiem - karta nic nie robi bo komputer ma inne zającia w tym czasie.
    Ile jest RAM w tej maszynie i jak ustawiony plik wymiany?
  • Poziom 43  
    Zamieść 3-cią zakładkę CPU-Z.
    Sprawdzałeś co będzie jak podmienisz ster. GPU prze DDU na zupełnie inny?
  • Poziom 8  
    Cytat:
    Zamieść 3-cią zakładkę CPU-Z.
    O tą zakładkę chodzi? Nie, nie bawiłem się ddu. Możliwe żeby to była wina sterowników, jeśli robiłem format jakieś 5 razy i nic nie pomagało?
  • Poziom 43  
    BIOS masz 2.00, u lenovo jest 2.02.
    Zalecam update i sprawdzenie, czy objaw ustąpił.
  • Poziom 8  
    Cytat:
    Zalecam update i sprawdzenie, czy objaw ustąpił.

Niestety, nie ustąpił.
  • Poziom 43  
    Fiilet napisał:
    Możliwe żeby to była wina sterowników, jeśli robiłem format jakieś 5 razy i nic nie pomagało?

Niemożliwe. Chyba, że używasz wciąż ten sam wadliwy sterownik.
    W dodatku skoro laptop się wyłącza pod OCCT, wszystko wskazuje, że trzeba wykonać konserwację chłodzenia.
    Wiem, że wskazania sensorów są niskie około 70stC, ale działa jakieś zabezpieczenie sprzętowe.
    Zamieść HWinfo - sensors (pełne) ze spadków FSP w grze - może coś tam będzie widać.
  • Poziom 8  
    Cytat:
    Zamieść HWinfo - sensors (pełne) ze spadków FSP w grze

Problem w tym , że hwinfo widzi tylko procesor i grafike intela(zintegrowana). Nie widzi dedykowanej grafiki Radeon.
    edit- już ogarnąłem, za jakiś czas wrzuce loga.

Dodano po 16 [minuty]:

Cytat:
    Zamieść HWinfo - sensors (pełne) ze spadków FSP w grze

Proszę
  • Poziom 43  
    A mogę prosić w formie screena, bo siedze na linuxie... ? ;)
  • Poziom 8  
    To co wrzuciłem jest świeżo po wystąpieniu problemu, zaraz po wyłączeni gry.
  • Poziom 43  
    Nic nie zobaczę. A na pewno nie spadków taktowania GPU, bo na screenie mam tylko max i min.
    W logu CSV mam jakieś bzdury, dlaczego tak?:
    Lenovo z51-70 80k6 - Spadki użycia karty graficznej,
  • Poziom 8  
    W jakim sensie bzdury? Taki log się generuje.
  • Poziom 43  
    To słabo. Nie może być GPU clock = 0.0 Może spróbuj jeszcze raz wygenerować CSV przed spadkiem i na spadku (30sekund?).
    Tak, czy inaczej - zalecam konserwację laptopa - z powodu wyłączania się pod OCCT.
  • Poziom 8  
    Cytat:
    zalecam konserwację laptopa - z powodu wyłączania się pod OCCT.

był konserwowany niedawno.

Dodano po 6 [minuty]:

Teraz zrobiłem jeszcze raz tego loga.