Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] PC + Win10 - Zanikający dźwięk.

24 Mar 2020 21:26 177 18
  • Poziom 14  
    Witam.

Mam takie pytanie, bo zaczyna mnie już to lekko męczyć :)

Mam problem na swoim komputerze z zanikającym dźwiękiem na youtube i np. grze GTA V. Polega to na tym, że w czasie oglądania nagle nastaje cisza i po paru min. wraca do normy i za jakiś czas znowu to samo.

Wyczaiłem, że kiedy w czasie tego zaniknięcia zacznę bawić się głośnością w sensie góra - dół dźwięk się od razu pojawia.

Posiadam kartę muzyczną zewnętrzną Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 Pro.

Nie wiem, czy jest to wina systemu Windows 10, bo jak sięgam pamięcią z Win 8 nie miałem czegoś takiego.
  • Poziom 10  
    Spróbuj zrobić aktualizacje sterowników w pierwszej kolejności
  • Poziom 14  
    Krzychu1993 napisał:
    Spróbuj zrobić aktualizacje sterowników w pierwszej kolejności

Dużego wyboru nie mam, bo do Win10 jest tylko wer. z listopada 2019 :)
    - sterowniki wgrane

Aktualizacje z Win10 również na bieżąco robione.

Patrzyłem również na jakiś programach, co szukają sterowników do uaktualnienia i pogrywałem wszystkie brakujące pliki z bibliotek itp.
  • Poziom 43  
    Sprawdź kartę na innym PC. Tam masz cyfrową regulację głośności gałką na karcie?
  • Poziom 14  
    safbot1st napisał:
    Sprawdź kartę na innym PC. Tam masz cyfrową regulację głośności gałką na karcie?

Dokładnie jest taka regulacja:

PC + Win10 - Zanikający dźwięk.

W pierwszej kwestii myślałem, że jest gdzieś nastawione, aby sprzęt z USB dawało na czuwanie po pewnym czasie, ale nic tu nie wymyśliłem.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Pytałem, czy w innym PC, ta karta, działa prawidłowo?
  • Poziom 14  
    safbot1st napisał:
    Pytałem, czy w innym PC, ta karta, działa prawidłowo?

Mogę sprawdzić przez podłączenie do laptopa.
    - jedyne porównanie to inny system jak napisałem wyżej tzn. przy Win8 nie miałem takich akcji
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Sprawdź koniecznie na innym PC. Jesteś pewien - od razu po zmianie OS tak Ci się zrobiło?
  • Poziom 14  
    safbot1st napisał:
    Sprawdź koniecznie na innym PC. Jesteś pewien - od razu po zmianie OS tak Ci się zrobiło?

Z tego, co pamiętam to tak.
    Szukałem nawet po jakimś czasie i widziałem, że niektórzy mają problemy z dźwiękiem na Win10, ale u mnie jest to na innej zasadzie, bo jakość itd. jest ok, a jedynie, że łapie zaniki.

Patrząc np. też na gry to w sumie nie miałem problemów z wieloma grami i jedynie, co mi wpada do głowy to tylko (jak dobrze pamiętam) robi mi się tak z dźwiękiem przy GTA V. Druga sprawa w czasie oglądania filmów, słuchania muzyki z playera itd. nie mam czegoś takiego.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Spróbuj jeszcze wyłączyć oszczędzanie energii na portach USB. Jest to do zrobienia w menedżerze urządzeń. Windows 10 ma taką opcję i w niektórych przypadkach bardziej przeszkadza niż pomaga. Windows po prostu stwierdza, że nie używasz portu i Ci go wyłącza. U mnie ta opcja pomogła przy walce z podłączeniem Oculusa może i u Ciebie pomoże
  • Poziom 14  
    Panowie.

Mam jeszcze takie pytanie.
    Posiadam taką kartę muzyczną:

PC + Win10 - Zanikający dźwięk.

Z racji, że przez kartę graficzną jaką mam na płycie nie mogłem wsadzić Asus'a DG do portu, bo o grafikę zawadza.

Pytanie: - jest jakaś przedłużka do takiego złącza?
    - do PCI-E znalazłem, ale jakoś nie mogę odszukać takiej przedłużki
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    gothic77 napisał:

To się zwie "Riser PCI". Ale czy wejdzie pod kartę?
    Na 100% nie zmieści się ta karta obok graficznej?
  • Poziom 14  
    safbot1st napisał:
    gothic77 napisał:

To się zwie "Riser PCI". Ale czy wejdzie pod kartę?
    Na 100% nie zmieści się ta karta obok graficznej?

Człowiek jak nie ma w głowie tak... zmieniałem jakiś czas temu płytę oraz grafikę, a cały czas miałem w głowie, że jest beznadziejnie w sensie miejsca, a jednak nie :)

Na obecnej płycie mam możliwość wepchania karty muzycznej na sam dół, czego nie miałem na starej płycie :) Tak to jest jak człowiek nie zagląda do środka od momentu kupna :)

W temacie opisywanej karty i problemów z zanikaniem dźwięku.

Zrobiłem taki myk, że wypiąłem kabel USB od karty i wpiąłem.

Na dany moment nie zaobserwowałem takich anomalii przy oglądaniu youtube, ale nadal są problemy z zanikaniem przy grze GTA V.
    - pamiętam, że przy przesyłaniu dźwięku do kolumn przez BT też był problem z tą grą
    - magia :)

Jutro zrobię sobie test ze starą kartą muzyczną ASUS DG i zobaczę jak się sprawa ma. Oczywiście po przetestowaniu napiszę jakie rezultaty :)

EDIT:
    Ok udało mi się w miarę szybko wymienić na Asus Xonar DG i powiem tak... nie ma żadnych problemów.
    Dźwięki bez zanikania, czy to youtube, czy GTA V. Na dany moment nie ma sensu kombinować, bo dźwięk jest ok.

Dzięki Panowie za podpowiedzi itp,
    Pozdrawiam i zdrowia.
  • Poziom 14  
    Zmiana na inną kartę muzyczną.
    - działa bez zastrzeżeń :)
  • Poziom 14  
    Witam ponownie :)

Panowie okazało się, że po dniu, dwóch testowania nowej karty muzycznej problem nadal występuje.

Zastanowiła mnie jedna rzecz, bo kiedy na youtube dźwięk wygasał i za każdym razem, kiedy robiłem na głośniej był taki delikatny strzał w głośniki i przypominało to przejście z czuwania na aktywność.

Napisałem maila do Creative.
    Głośniki to Creative 2.1 Sound BlasterX Kratos S3.

Przytoczę słowa z maila:

Szanowny Kliencie,

Dziękujemy za skontaktowanie się z Creative Labs.

Odnośnie Pana pytania dotyczącego trybu oszczędzania energii w głośnikach Sound BlasterX Kratos S3 chcieliśmy poinformować, że zgodnie z unijną dyrektywą ErP głośnik Creative przechodzi w tryb gotowości, jeśli nie wykryje sygnału audio w określonym czasie. Ten głośnik używa stałego poziomu sygnału progowego, aby umożliwić funkcje automatycznego zarządzania włączaniem. To znaczy, że jeśli w znacznym stopniu obniży się poziom głośności w podłączonym urządzeniu, głośnik może interpretować to jako ciszę i przejść w tryb gotowości. Funkcja ta nie jest wadą produktu, lecz zamierzoną funkcją zapewniająca zgodność z przepisami ErP.

Aby uniknąć sytuacji, w której głośnik przechodzi w stan oszczędzania energii, proszę zwiększyć głośność podłączonego odtwarzacza MP3 lub innego urządzenia, a następnie skorzystać z regulacji głośności na Pana głośniku, aby określić jak głośno (bądź cicho) ma być odtwarzany dźwięk.

Głośnik SBX Kratos S3 przechodzi w tryb czuwania (dioda LED zasilania wyłączona) po 15 minutach braku /obniżonego sygnału audio.

Koniec :)

Zacytuję tutaj kluczowe słowa:
    cyt."Aby uniknąć sytuacji, w której głośnik przechodzi w stan oszczędzania energii, proszę zwiększyć głośność podłączonego odtwarzacza..."

Rzeczywiście tak było, że jak tylko skręcałem na PC dźwięk, aby ciszej grało to z miejsca głupiał dźwięk.
  • Poziom 43  
    Czyli w teorii powinieneś z PC "wypuścić" sygnał na odpowiednio wysokim poziomie i tyle?
  • Poziom 14  
    safbot1st napisał:
    Czyli w teorii powinieneś z PC "wypuścić" sygnał na odpowiednio wysokim poziomie i tyle?

Na to wychodzi, że tak.

PC jak miałem w granicy głośność 20, 15% to działy się takie rzeczy.
    - najlepszym rozwiązaniem to przy 40, 50% głośności PC ściszyć na głośnikach, aby nie schodzić w czasie przyciszania na PC poniżej jakiejś wartości, która wprowadza głośniki w tryb czuwania

Śmieszna sprawa :)
  • Poziom 43  
    Ja lubię sygnał z PC mieć 96-98%. Nigdy 100%.
  • Poziom 14  
    Jak się okazało to nie problem tkwił w karcie muzycznej, a samych głośnikach, które przy zbyt małej głośności na PC przechodziły w tryb czuwania.

Pozdrawiam i zdrowia.