Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Kondensatory - co zawiera elektrolit

25 Mar 2020 21:49 171 7
  • Poziom 3  
    Witam. Mam pytanie, co zawiera elektrolit kondensatora ? I czy wyleje, to jest szkodliwy dla zdrowia ? Jeżeli zły dział, to przepraszam, ale jestem tu nowy i to moj dopiero drugi post.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    W kondensatorach nie ma elektrolitu, tylko olej izolacyjny. Nie jest on pewnie obojętny dla zdrowia, ale też taka ilość, jaka znajduje się w jednym kondensatorze nie jest rażąco niebezieczna
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Jest elektrolit w kondensatorach elektrolitycznych, stąd taka nazwa, a olej owszem, kiedyś w tak zwanych olejakach, ale to już stare dzieje. Dzisiaj olej może w kondensatorach do zadań specjalnych, ale nie powszechnie. Co do szkodliwości elektrolitu, to nie słyszałem, ale gdy wyleje to trzeba go usunąć, bo może powodować zwarcia.
  • Poziom 39  
    jerzyf napisał:
    Jest elektrolit w kondensatorach elektrolitycznych, stąd taka nazwa, a olej owszem, kiedyś w tak zwanych olejakach, ale to już stare dzieje. Dzisiaj olej może w kondensatorach do zadań specjalnych, ale nie powszechnie. Co do szkodliwości elektrolitu, to nie słyszałem, ale gdy wyleje to trzeba go usunąć, bo może powodować zwarcia.

Mylisz kolego pojęcie, jeżeli elektrolit powoduje zwarcie to dlaczego ma zastosowanie w akumulatorach samochodowych. "Olejaki" to nazwa wyłączników których styki robocze były zanurzone w oleju transformatorowym.
  • Poziom 23  
    Olejaki są to kondensatory papierowo-olejowe, dziś już prawie nie używane. A co do elektrolitycznych, jeśli twierdzisz, że elektrolit z nich jest używany w akumulatorach, to ja Ci napiszę odpuść sobie, nie brnij dalej w ten temat, bo będzie śmiesznie, a jeśli masz wątpliwości to zadaj parę pytań "Wujkowi Google" i wszystko będzie jasne !.
  • Poziom 39  
    jerzyf napisał:
    Olejaki są to kondensatory papierowo-olejowe, dziś już prawie nie używane. A co do elektrolitycznych, jeśli twierdzisz, że elektrolit z nich jest używany w akumulatorach, to ja Ci napiszę odpuść sobie, nie brnij dalej w ten temat, bo będzie śmiesznie, a jeśli masz wątpliwości to zadaj parę pytań "Wujkowi Google" i wszystko będzie jasne !.

Co się tyczy słowa "Olejaki" ma zastosowanie wszelakie np. "Grzejniki olejowe" i wyłączniki olejowe.
    Nie twierdze że "elektrolit" z kondensatorów ma zastosowanie w akumulatorach.
    "Wujek Google" nie jest wykładnią, jest jeszcze literatura.
    Nie ja założyłem ten temat.
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Ze względu na rodzaj napełniania elektrolitem kondensatory elektrolityczne można podzielić na: ciekły, suchy, tlenkowo-półprzewodnikowy i tlenkowo-metalowy. Istnieje nie malo składow elektrolitu . Od ich właściwości zależą parametry kondensatorów-napięcie robocze, stabilność przy zmianie temperatury, rezystancja wewnętrzna itp. Na przykład skład jednego z ciekłych elektrolitów - wodny roztwór Bornego amonu, kwasu borowego i glikolu etylenowego. Na tych stronach publikacji dotyczących konstrukcji kondensatorów elektrolitycznych i ich parametrów. http://www.elna.co.jp/en/capacitor/alumi/principle.html http://www.elna.co.jp/en/capacitor/alumi/manufacture.html http://www.elna.co.jp/en/capacitor/alumi/catalog/pdf/typelist_al_e_p6-8.pdf
  • Poziom 3  
    Kolega aksakal wyjasnil wszystko. Podziękowania.