Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urządzenia elektryczne a urządzenia elektroniczne - jaka jest różnica?

ghost666 26 Mar 2020 00:03 102 0
 • #1
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Urządzenia elektryczne a urządzenia elektroniczne - jaka jest różnica?
  W społeczności inżynierskiej i technicznej, terminy "elektryczny" i "elektroniczny" są często ze sobą splecione, ale też używane wymiennie. Zazwyczaj ze względu na słabe zrozumienie subtelnych, ale znaczących różnic między tymi dwoma działami. Zrozumienie różnicy pomiędzy nimi jest ważne nie tylko dlatego, że oba terminy mają różne znaczenia, ale również ze względu na tendencję do abstrakcyjnego lub skrótowego i bardzo konkretnego języka podczas rozmowy technicznej. Nieporozumienie lub błędna komunikacja z inżynierem może oznaczać różnicę między budowaniem elektrycznego tostera a elektronicznego tostera.

  W 1893 roku Alan MacMaster z Edynburgu w Szkocji, wynalazł pierwszy elektryczny toster. Elementy grzewcze w tosterze zamieniają energię elektryczną w ciepło, dzięki czemu możesz przypiec sobie pieczywo. Na tym polega różnica między urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi - manipulowanie energią w technologii.

  Urządzenia elektryczne pobierają energię w postaci prądu elektrycznego - przepływu elektronów w przewodniku - a następnie przekształcają ją w prosty sposób w inną formę energii - najczęściej w światło, ciepło lub ruch. Urządzenie elektryczne to takie, które bezpośrednio wykorzystuje energię elektryczną do wykonania jakiegoś zadania.

  Urządzenia elektroniczne robią natomiast znacznie więcej. Zamiast po prostu przekształcać energię elektryczną w światło, ciepło lub ruch, urządzenia elektroniczne są zaprojektowane do manipulowania prądem elektrycznym w sposób, który sprawia, że przepływ prądu elektrycznego niesie ze sobą oprócz energii, także jakieś informacje.

  Wróćmy do wcześniejszego przykładu elektronicznego tostera. Wykorzystuje on te same elementy grzejne, sprężyny i stojaki na chleb, co toster elektryczny, ale może zawierać wiele bardziej złożonych elementów, takich jak wyświetlacz elektroniczny, który pokazuje na przykład postęp opiekania lub elektroniczny termostat który stara się utrzymać wnętrze urządzenia we właściwej, niezmiennej temperaturze temperaturze. Elektronika odnosi się do technologii, która działa poprzez bardziej zaawansowane kontrolowanie ruchu elektronów - w sposób wykraczający poza proste właściwości elektrodynamiczne, takie jak napięcie i prąd.

  Zazwyczaj, jeśli coś wykorzystuje energię elektryczną jedynie jako energię, jest to urządzenie elektryczne. Jeśli wykorzystuje energię elektryczną jako medium do manipulacji informacjami, prawie na pewno jest urządzeniem elektronicznym. Urządzenia elektryczne i elektroniczne składają się z różnych, lecz bardzo często pokrywających się ze sobą grup elementów. Dodatkowo, pamiętajmy, że wszystkie urządzenia elektroniczne są również urządzeniami elektrycznymi, ale nie odwrotnie.

  Źródło: https://www.electronicproducts.com/Misc/Electrical_Devices_vs_Electronic_Devices_What_s_the_difference.aspx#