Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

EBS-6 PREMIUM - szukam schematu do elektryzatora EBS-6 PREMIUM

pm93 23 Apr 2020 23:52 2025 10
    pm93
    Level 7  
    Witam,
    szukam schematu do elektryzatora EBS-6 PREMIUM producent zuph sprzętu elektronicznego Wacław Marcinkowski
    Pozdrawiam
    marucha79
    Level 14  
    Też się użerałem z tym ustrojstwem. W instrukcji miałem coś takiego jak w załącznikach, ale to nie do końca odpowiada temu co na płytce. Np. u mnie siedzi trafo z pięcioma wyprowadzeniami i jedno z wyprowadzeń steruje tranzystorem, a na schemacie jego baza "wisi w powietrzu".
    pm93
    Level 7  
    dzięki za pomoc :-)
    Z tego co widzę co o u mnie taka sama sytuacja. Wartości rezystorów oraz oznaczanie tranzystorów też są nie zgadzają.
    Pozdrawiam
    marucha79
    Level 14  
    U mnie problemem było sterowanie diakiem, niby prosty układ, raptem kilka elementów, ale przy ich podmienianiu zaczęły się odrywać ścieżki od laminatu i w końcu już niczego nie mogłem być pewnym jeśli chodzi o połączenia przy tranzystorach. Ostatecznie pominąłem ten układ i wstawiłem timer na dwóch ne555. Przekombinowane, ale od tygodnia dział ok.
    zajac15
    Level 10  
    Panowie czy macie schemat kompletny od tego pastucha EBS-6 PREMIUM włącznie z transformatorami TR1 i TR2 ile zwoi jaki przekrój drutu ile uzwojeń nawiniętych.
    Nie wiadomo gdzie bazy z T2 i T3 mają być podłączone, oraz co to za element oznaczony nr 2 na zasilaniu.

pm93
    Level 7  
    Ten element 2 to potencjometr
    marucha79
    Level 14  
    Ja dałem po stronie wysokonapięciowej TS 50/T1. Wydaje się wystarczająco mocny, przy zbliżeniu trawy jest wyraźny przeskok iskry. Jednak chodzi u mnie dopiero od tygodnia, więc trudno ocenić trwałość. No i dokonałem małej modyfikacji, czyli zamiast kondensatora 4uF dałem 6uF. Ta przetwornica wydaje się mieć spory zapas, bo przez jakiś czas płytka chodziła i mnie z transformatorami z innego pastucha i tam ładowała kondensator 14uF. Przyłączam się do prośby o identyfikację transformatora niskonapięciowego, bo chciałbym wykonać drugi, zapasowy układ.
    bew2
    Level 17  
    Witajcie,
    Mam ten sam elektryzator i problem z bardzo słaba iskrą.
    Elektryk z polecenia wymienił trafo ale nic to nie zmieniło. Tzn. Oryginalne trafo nadal jest wewnątrz obudowy, ale odlutowane.
    Z oryginalnego trafo wychodzą 4 przewody, trudno ocenić które to pierwotne, a które wtórne, bo jest zalane żywicą.
    Chciałbym wrócić do oryginału i szukać przyczyny. Podejrzewam kondensator 4uF/450V.

Wobec tego mam prośbę, czy możecie zrobić zdjęcie wnętrza urządzenia, abym podłączył sobie według tego stare trafo?
    gumisie
    Level 43  
    bew2 wrote:
    Z oryginalnego trafo wychodzą 4 przewody, trudno ocenić które to pierwotne, a które wtórne, bo jest zalane żywicą.
    Sprawdź omomierzem.
    bew2
    Level 17  
    Dzięki za podpowiedź,
    Chyba oryginalne trafo jednak nie żyje, bo na jednych przewodach ma 0,5ohm, a na drugich nieskończoność na każdym zakresie.
    Nowe trafo ma 0,8ohm i 200 ohm.

Może stare trafo jest faktycznie uwalone, a nowe za słabe?
    Za słabe, czyli iskra jest, ale ledwo widoczna.
    Poniżej fotka co ktoś tam namodził.

EBS-6 PREMIUM - szukam schematu do elektryzatora EBS-6 PREMIUM20200522_0..749.jpg Download (4.25 MB)

Edit
    Podłączyłem na próbę trafo z mikrofali, teraz iskra jest 4-5mm czyli raczej prawidłowo ;)
    Wychodzi na to, że to śmieszne zielone trafko jest nieodpowiednie.
    Problem, że nie mogę znaleźć odpowiedniego trafa (a szukałem powyżej wspomnianego ts50/t1).
    Może ktoś podowie gdzie można zakupić?
    marucha79
    Level 14  
    Jeśli jeszcze nie znalazłeś to wygląda na to, że jest do kupienia w inter-chip. Ti-81 lub Ti-82 też powinny być ok, chociaż tych sam nie stosowałem. Swoją drogą jest spory problem z dostępnością tych transformatorów, a jest to dość awaryjny element - chyba znaleźliśmy niszę rynkową ;)
    Żeby się upewnić co do starego trafa możesz zrobić tak jak ja, czyli wyjąć trafo wraz z otaczającą go żywicą z pojemnika i poobserwować podczas pracy w ciemności. Ja w takich warunkach wyraźnie widziałem przebicie. A ten TS u mnie ciągle działa ok, pomiar wskaźnikiem o skali do 6000V wykazał maksymalne mierzone napięcie.

Moderated By Dzimi:

Temat zamykam- Autor dostał informację, a posty kierują się w stronę napraw i modyfikacji , a to już nie ta tematyka działu.
    Zapraszam więc do założenia nowego teamtu w odpowiednim dziale.:) :D