Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio samochodowe JVC KD-R411 EU. Pięć resetów i zgon.

23 Maj 2020 17:50 156 2
  • Poziom 2  
    Proszę o pomoc w naprawie radia JVC KD-R411 EU.
    Książka serwisowa: Link wewnętrzny do forum elektrody Strona 37.

Opis usterki:
    (Zachowanie identyczne pod zasilaczem warsztatowym 14.4V 5A DC jak i pod kostką w samochodzie)
    Po włączeniu zasilania podświetlają się wszystkie segmenty wyświetlacza, następne gasną po kilku sekundach. Ten cykl powtarzany jest pięć razy, po czym podświetlenie gaśnie na stałe. Naciśnięcie przycisku reset na płycie głównej radia powtarza powyższy cykl. Ten sam skutek powoduje wyłączenie i włączenie zasilacza.

Po odpięciu panelu wyświetlacza zachowanie jest podobne: Po włączeniu urządzenia płynie prąd 200mA, mija kilka sekund spada do około 5mA, następnie wzrasta do 200mA itd.

Co zostało zrobione:
    Zacząłem od zbadania układu TB2926CHQ, ponieważ cyna na nogach 6) i 20) była widocznie przypalona.
    Nota katalogowa: TB2926CHQ-...oshiba.pdf Download (292.62 kB)
    Wymontowałem ten układ i uruchomiłem w obwodzie zastępczym. Wszystko działało bez zarzutu. Wszystkie 4 głośniki grają, standby i mute działa jak trzeba. Noga 25) wisiała niepodpięta podczas testu.

Podejrzewałem też stabilizator R2S25400DS-E. Zmierzyłem napięcia na nogach i otrzymałem takie wyniki:
    3) 4.36V
    4) 5.76V
    6) 5.16V
    8) 14.35V
    Na pozostałych nogach napięcia bliskie 0V.

Nie znalazłem noty katalogowej pod tą nazwą, jednak z pomocą przyszła opcja "szukaj" na elektrodzie. Dzięki temu dowiedziałem się, że układ występuje pod symbolem handlowym HA13164AH.
    Nota katalogowa: HA13164...pdf Download (171.16 kB)
    Wymontowałem ten układ i uruchomiłem w obwodzie zastępczym. Wynik w postaci napięć na poszczególnych nogach:
    1) 13.4V 6) 5.35V 11) 4.43V
    2) 13.4V 7) 4.38V 12) 8.18V
    3) 4.33V 8) 14.13V 13) 1.39V
    4) 5.92V 9) 14.5V 14) 9.94V
    5) 5.35V 10) 9.35V 15) 0V

Napięcia są stabilne, nie ma żadnych skoków ani chwilowych spadków. Założyłem więc, że układ jest sprawny i wlutowałem go na miejsce.
    Nogi 7) oraz 11) tego układu to sterowanie, dlatego też podobne napięcia do tych z układu zastępczego pojawiaja się tylko w chwilach, gdy płynie prąd 200mA (czyli podczas tych resetów). Później na obu nogach jest ciągle 0V.

Ścieżki od tych nóg wiodą bezpośrednio do układu MN101EF16KXW na nogi 90) oraz 93) i 95). Oczywiście po cyklu resetów jest tam ciągle 0V. Szukając noty katalowej znalazłem jedynie lakoniczny trzystronicowy dokument ze schematem podłączenia niniejszego układu.
    Schemat połączenia: MN101E..pdf Download (332.54 kB)
    Zgodnie z tym schematem sprawdziłem napięcia na nogach, które wyglądały mi na zasilanie:
    17) 3.3V
    18) 1.81V
    37) 1.8V
    89) 5.1V
    100) 5.1V

Możliwe, że układ ten występuje też pod inną nazwą handlową jak w przypadku układu regulatora, o którym pisałem wcześniej. Niestety nie posiadam dokładniejszego opisu tego scalaka, więc nie umiem stwierdzić jakie inputy powodują pojawienie się napięcia 5V na nogach 90, 93 i 95. Nie jestem w stanie postawić diagnozy czy sam układ jest wadliwy, czy po prostu otrzymuje on nieprawidłowe sygnały na wejściach.

Próbowałem jeszcze na oślep znaleźć może jakieś przebicie na kondensatorach dookoła tego układu, jak też innych scalaków na płycie. Jedynie kondensator C7, obok układu TEF6606T/V5-X piszczał. Niestety muszę go wykluczyć z podejrzeń bo z noty katalogowej wynika, że jest on połączony z uzwojeniem transformatora.

Brak mi pomysłów co jeszcze można zrobić. Proszę o sugestie. Wymiana w ciemno układu MN101EF16KXW nie wchodzi w grę. Gdyby jednak okazało się, że symbol ten stanowi alias dla nazwy pod którą można znaleźć więcej informacji, to będę wdzięczny za podanie tej nazwy.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Miałem podobne objawy w JVC KD-X200. Wydaje się, że te radia są bardzo podatne na usterki w odsprzęganiu zasilania. Sprawdź kondensatory, także (a może przede wszystkim) SMD. Spróbuj też zrobić reset serwisowy, u mnie zadziałał mimo że procedura jest od innych modeli (radio miało zapisane błędy). Zakładam, że nie masz zwarć na wyjściach.
  • Poziom 2  
    Czytałem o tych błędach “Chk Wiring then reset unit” i o tym, że reset serwisowy pomagał ale nie sądziłem że w moim przypadku też ma szanse zadziałać. Tak więc dzięki za wskazówkę.

W weekend będę miał więcej czasu, żeby rzucić na to okiem i spróbować tej procedury.

Co do kondensatorów, to sprawdzałem czy nie są zwarte do masy. Nie bawiłem się w wylut i mierzenie, czy trzymają wartości.
    Zwarć na wyjściach nie ma, chyba że mi coś umknęło. Dla pewności sprawdzę jeszcze raz.

Do niedzieli powinienem napisać jak postępy.

-------------------------------------------------
    Edit:

Sprawdziłem jeszcze raz czy nie mam zwarć na wyjściach. Dodatkowo sprawdziłem czy nie mam zwarć na wszystkich układach scalonych, tranzystorach i diodach porównując wyniki z service manualem. Wszystko było tak jak trzeba.

Następnie, zgodnie z instrukcją resetowania odpiąłem przewody zasilające, nacisnąłem jednocześnie przyciski [menu] i [strzałka w górę] i podłączyłem przewody zasilające, ciągle trzymając te przyciski. Wedle instrukcji na wyświetlaczu powinna pojawić się informacja "DC ERR" lub "Chk wiring". Niestety nie pojawia się żaden napis. Wyświetlacz działa jak opisywałem ostatnio. Podświetlają się wszystkie jego segmenty oraz przyciski na panelu. Po kilku sekundach gasną i tak 5 razy. Oczywiście panel wyświetlacza nie reaguje też na żadne inne przyciski ani pokrętło.

Instrukcja resetowania nie dotyczyła dokładnie mojego modelu, ale nie znalazłem niczego, co by pasowało bardziej do mojego radia.