Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Raspberry 4B 4GB - problemy z uruchomieniem po zakupie

etet 22 Jul 2020 21:07 744 14
    etet
    Level 14  
    Witam. Pacjent to Raspberry PI 4B 4GB, kupiony jako używany i niby sprawdzony przed sprzedażą. Nie było jednak do niego jakichkolwiek akcesoriów. Oprogramowanie to Raspberry Pi OS (z oficjalnej strony) w wersji lite i full. Wrzucałem go na różne karty (4GB, 16GB) za pomocą kilku różnych aplikacji (np Rufus, Unetbootin). Przy braku karty mam krótkie 4 mignięcia, i to z tego co widzę jest zachowaniem poprawnym. Przy włożonej karcie czerwona dioda ciągle świeci a zielona poświeci chwilę, zgaśnie i na koniec jedno krótkie mignięcie. I takiego objawu nie znalazłem nigdzie (no może oprócz jednego wątku ale tam autor nie napisał jak to w końcu naprawił, a nikt inny nie potrafił powiedzieć w czym problem). Jedyne do czego udało mi się dojść to opcja 'hdmi_ignore_edid:1=0xa5000080', która poprawia sytuację o tyle, że zaczyna się bootowanie linuksa (widać 4 malinki i leci uruchamianie kolejnych serwisów) ale zawsze w pewnym momencie obraz mignie i koniec, czarno a po chwili standby na ekranie. Próbowałem naprawdę wszystkich opisów, konfiguracji podawanych jako 'tak u mnie działa bardzo dobrze', wymuszania kilkunastu trybów video, oczywiście próbowałem hdmi 0 i 1 (a także równocześnie na 2 kablach). Mam telewizor i monitor, kupiłem już kilka kabli zarówno hdmi (w tym hdmi-hdmi oraz hdmi-dvi) jak i usb. I niestety w najlepszym wypadku jest efekt jak opisałem, a i tego często nie ma. Próbowałem też bez monitora, licząc, że sprzęt pojawi się jako urządzenie sieciowe. I nic.

Do tej pory miałem Raspberry 1, 0 a także chyba jakieś 2. I każde ruszało od strzału. W tej sytuacji byłbym skłonny pomyśleć, że widocznie dostałem uszkodzone. Ale jednak w internecie można znaleźć dużo problemów i są niby działające rozwiązania. W związku z tym ciągle mam nadzieje, że jest jednak jakaś sztuczka, problem oprogramowania czy coś.

Czy ma ktoś pomysł co mogę jeszcze sprawdzić zanim oddam do utylizacji? Bo za kolejne kable kupione na zasadzie "bo może te 3 co mam są uszkodzone" wydałem już tyle co za samo urządzenie.
    Do you have a problem with Raspberry? Ask question. Visit our forum Raspberry.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    User removed account
    Level 1  
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    User removed account
    Level 1  
    etet
    Level 14  
    Tu niestety nie ma nic. Choć sprawdziłem wszystkie konfigi i wychodzi, że powinno być. Jeszcze próbuje przełączyć to na inny port ale nie wiem na razie jak.

Uruchomiłem jakies benchmarki cpu i test sieci. To akurat działa. Ubuntu 20 bez graficznego gui też (choć czasami się resetuje przy starcie więc może jednak nie bardzo).
    babat
    Level 21  
    Spróbuj użyć innego systemu np. Libreelc dedykowanego do 4 którego sam używam i działa bezbłędnie.
    keton
    Level 11  
    etet wrote:
    czasami się resetuje przy starcie
    . I to jest odpowiedź na Twój problem. RPI 4 wymaga większego amperażu zasilacza, 2.5A minimum. Jak dostanie za mało będzie się restartować albo gliczować. Widać jak ma podłączone HDMI to uruchamia się coś więcej niż bez np. GPU i przekraczasz limit. Spróbój z oryginalnym zasilaczem dedykowanym do tego modelu. Oryginalny zasilacz od Rpi 3 jest za słaby i się resetuje.
    etet
    Level 14  
    keton wrote:
    etet wrote:
    czasami się resetuje przy starcie
    . I to jest odpowiedź na Twój problem. RPI 4 wymaga większego amperażu zasilacza, 2.5A minimum. Jak dostanie za mało będzie się restartować albo gliczować. Widać jak ma podłączone HDMI to uruchamia się coś więcej niż bez np. GPU i przekraczasz limit. Spróbój z oryginalnym zasilaczem dedykowanym do tego modelu. Oryginalny zasilacz od Rpi 3 jest za słaby i się resetuje.

Problem w tym, że ja nie mam oryginalnego zasilacza, i nie bardzo mam chcę kupować kolejnego elektrośmiecia tylko do testu. Mam za to dosyć solidny zasilacz laboratoryjny, który z palcem w nosie powinien wystarczyć. Początkowo przy testach mi cały czas świeciła żółta błyskawica (zbyt niskie napięcie) i faktycznie okazało się, że miałem dziwnie duży spadek na przewodach. Ale teraz sprawdzam na pinach i te 5V jest.

Nawiasem mowiąc zastanawiam się czemu tego nie można zasilić innym kablem niż USB. Przecież to jest urządzenie, które nadaje się (jeśli akurat przypadkowo działa) do wbudowania w coś. I takie wtyczki usb w środku mają sterczeć?
    keton
    Level 11  
    Moje doświadczenie jest takie że jak RPi się restartuje nagle bez dobrego powodu to zwykle wina niewydolnego zasilania. Kolejne doświadczenie jest takie że wszystko poza oryginalną ładowarką do RPi4 czego próbowałem kończyło się restartami. W tym zawiera się kilka zasilaczy które świetnie współpracują z RPi 3B. Google podpowiada również że orygnalny zasilacz daje 5.1V nie 5.0 może tu jest problem?
    etet
    Level 14  
    Jeśli chodzi o restarty to faktycznie to był problem z zasilaniem. Ale oryginalnego i tak nie kupię bo to na porządnym zasilaczu laboratoryjnym MUSI DZIAŁAĆ. Tylko to i tak na 99,9% nie jest główny problem. W końcu spróbowałem w konfigu wyłączyć 'dtoverlay=vc4-fkms-v3d' i coś poszło. Jest obraz, ethernet, nawet ta komunikacja po serialu wróciła. Ale z wszystkich opisów wynika, że i z tą opcją powinno działać. Grzebałem jeszcze kilka godzin w różnych ustawieniach i do niczego więcej nie doszedłem. W raspi-config są opcje dotyczące OpenGL

You can now choose between

GL (Full KMS) Desktop Drivers
    GL (Fake KMS) Desktop Driver
    Legacy - Non-GL Driver

I tylko ta ostatnia niestety działa. Inne w tej chwili powodują "signal error" na monitorze.

Ogólnie mam to co mi było potrzebne ale niesmak pozostanie. Strasznie problematyczne urządzenie.
    User removed account
    Level 1  
    keton
    Level 11  
    etet wrote:
    dtoverlay=vc4-fkms-v3d'

To nie masz oficjalnego obrazu tylko jakiś wynalazek. Raspbian nie włącza overlays sam.
    etet
    Level 14  
    keton wrote:
    etet wrote:
    dtoverlay=vc4-fkms-v3d'

To nie masz oficjalnego obrazu tylko jakiś wynalazek. Raspbian nie włącza overlays sam.

A założymy się?

To chyba oficjalne https://www.raspberrypi.org/downloads/raspberry-pi-os/

Natomiast teraz używam konkretnie wersji 64 bit

https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?t=275370

Dodano po 25 [minuty]:

baseemitercollector wrote:
    Dziwne R PI zawsze chodzilo od pierwszego razu. Na pewno masz najnowsza wersje OS? Gdyby to byl problem z designem is OSem to tan problem bylby czesto poruszany w internecie.

Akurat problemy z designem miewają taki "utajony" charakter. Nawet chyba coś tam z tym usb do zasilania było? Ale ja w sumie nie wiem do teraz czy mój akurat nie jest uszkodzony. Musiałbym chyba mieć drugi żeby porównać. A trochę różnych problem ludzie opisują w internecie, więc to nie tak, że tylko mi nie od razu ruszyło.
    etet
    Level 14  
    Urządzenie pochodziło dosyć długo bez problemów a kolejny raz się nie uruchomiło. Teraz nie sygnalizuje nawet braku karty. Leci do śmietnika, gdzie jego miejsce.

Dodano po 11 [godziny] 41 [minuty]:

Chyba, że ktoś ten sprzęt chce. Może to jakaś kompletna pierdoła.