logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

TDA3500, TDA3510, TDA3520 - Dekoder PAL/SECAM RGB, płytka modułu F-P/S 2-04673/b

witek100 01 Sie 2020 21:01 1236 17
REKLAMA
  • #1 18849410
    witek100
    Poziom 11  
    Posty: 43
    Ocena: 2
    Witam.
    Poszukuję schematu do modułu dekodera PAL/SECAM na układach TDA3500, TDA3510 i TDA3520 jak w temacie i na załączonych zdjęciach. Najlepiej gdyby był to schemat całego TV. Czy ktoś potrafiłby wskazać typ TV i numer chassis, z którego pochodzi ten moduł? A może ktoś mógłby nawet podać link do takiego schematu?
    TDA3500, TDA3510, TDA3520 - Dekoder PAL/SECAM RGB, płytka modułu F-P/S 2-04673/b TDA3500, TDA3510, TDA3520 - Dekoder PAL/SECAM RGB, płytka modułu F-P/S 2-04673/b

    Z góry dziękuję za wszelką pomoc i pozdrawiam
    Witek
  • REKLAMA
  • #2 18850207
    ssss
    Poziom 38  
    Posty: 3368
    Pomógł: 470
    Ocena: 1793
    Wyglada mi to na stara sabe albo philips
    Daj zdjecie TV
  • REKLAMA
  • #3 18850254
    witek100
    Poziom 11  
    Posty: 43
    Ocena: 2
    W tym problem właśnie, że mam tylko ten moduł i dlatego nie wiem z jakiego TV pochodzi. A chcę zaadoptować go do innego TV i potrzebuję dokładniejszą rozpiskę złącza i układ na płytce kineskopu.
  • #4 18850255
    ssss
    Poziom 38  
    Posty: 3368
    Pomógł: 470
    Ocena: 1793
    A do czego on potrzebny
  • #5 18850260
    witek100
    Poziom 11  
    Posty: 43
    Ocena: 2
    Chcę zaadoptować go do TV Grundig P 37 - 040 a, CUC 5303 i potrzebuję dokładniejszą rozpiskę złącza i układ na płytce kineskopu.
  • #6 18850270
    ssss
    Poziom 38  
    Posty: 3368
    Pomógł: 470
    Ocena: 1793
    Przeciez grundig ma juz dekoder wiec po co zakladac dodatkowa plyte
  • #7 18850278
    witek100
    Poziom 11  
    Posty: 43
    Ocena: 2
    To ma być rozwiązanie alternatywne. Oryginalny padł i próbuję zstąpić go tym co mam. Komuś może się to wydawać nieracjonalne, ale to zazwyczaj jest kwestia indywidualna i każdy musi sam ocenić co dla niego jest racjonalne a co nie. Na razie próbuję ustalić stopień skomplikowania tej operacji. Do tego potrzebuję schemat TV od tego modułu.
  • REKLAMA
  • #8 18850281
    ssss
    Poziom 38  
    Posty: 3368
    Pomógł: 470
    Ocena: 1793
    A co sie dzieje z tym grundigiem
  • #9 18850292
    Wojtek M
    Poziom 39  
    Posty: 3690
    Pomógł: 520
    Ocena: 1121
    witek100 napisał:
    Oryginalny padł
    Napisz coś więcej. Obraz jest czarno - biały, tylko brak koloru??? Z jakiego źródła sygnału pracuje ten telewizor?
  • #10 18850317
    witek100
    Poziom 11  
    Posty: 43
    Ocena: 2
    Zamierzam to opisać w osobnym temacie bo niniejsze forum chyba nie jest przeznaczone dla takich tematów. Ale po krótce. Niechcący załączyłem TV przy odłączonej taśmie przy płytce kineskopu od dekodera. Wtyk był dość blisko i między płytką kineskopu a wtykiem powstał łuk. Oczywiście padły tranzystory wzmacniaczy RGB na płytce kineskopu, ale to nie wszystko. Padł też TDA3562A i chyba jeszcze parę innych elementów bo po wymianie tranzystorów i diody na PK oraz TDA3562A TV nie za bardzo działa. Reaguje tylko na kontrast i obraz pojawia się tylko przy maksymalnym ustawieniu, nie reaguje na regulację jasności i nasycenia, brak kolorów, obraz niebieski, sygnały RGB: niebieski najsilniejszy ale i tak na zbyt niskim poziome DC, czerwony i zielony bardzo słabe i też na zbyt niskim poziomie DC. SSC jest OK. Obraz generowany z procesora w OSD pojawia się z kolorami, więc sygnały te przechodzą przez układy regulacji kontrastu i jasności chyba prawidłowo. Napięcia regulacyjne kontr., jasn., nasycenie wychodzą prawidłowe z procesora ale na wejściu TDA nasycenie jest zdecydowanie zaniżone 0,2-0,4 V (bez TDA jest prawidłowe 2-4 V). Regulacja kontrastu 2,15-4,25 V, jasność 0,9-3,1 V więc chyba prawidłowe zakresy napięć mimo to brak reakcji na regulację jasności. Podejrzewam, że nowy TDA3562A jest też uszkodzony (prosto ze sklepu). Chyba, że ja go uszkodziłem ale tego nie mam jak sprawdzić. Zamierzam dokładniej opisać to z podaniem zakresów napięć, oscylogramów RGB, Y, chrominancji i wszystkich innych szczegółowych danych jakie posiadam ale to chyba nie powinno się pojawić na tym forum tylko np. na TV Serwis/Początkujący.
    Normalnie TV zasilam sygnałem z kablówki ale podczas testów podłączam obraz kolorowe pasy z komputera Commodore 64.
  • #11 18850556
    nomudrek
    Poziom 36  
    Posty: 2241
    Pomógł: 406
    Ocena: 470
    Dekoder był przeznaczony do montażu w telewizorach serii Neptun, wskazują na to podwójne gniazda do osadzenia na płycie telewizora. Dla telewizorów serii Helios, Syriusz, Siesta gniazdo było pojedyncze. W linku temat o dekoderze dla Heliosa ze zdjęciem.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3142928.html
    W linku schemat telewizora Unimor M448T gdzie widać opisane wyjścia dekodera.
    http://www.elektronikjk.com/telekomunikacja/telewizja/odbiorniki_telewizyjne/UNIMOR-M448T.pdf
  • #12 18850683
    witek100
    Poziom 11  
    Posty: 43
    Ocena: 2
    Dziękuję za podpowiedź. Jednak nie bardzo znajduję analogię do mojego modułu. W M448T są inne układy i jest to polski TV a mój moduł nie pochodzi z polskiego TV. :(
    Może ktoś rozpoznaje ten moduł i wie z jakiego TV pochodzi lub w jakim TV były używane układy TDA3500 (matryca), TDA3510 (dekoder PAL) i TDA3520 (dekoder SECAM)?

    Pozdrawiam
    Witek
  • REKLAMA
  • #13 18850700
    ssss
    Poziom 38  
    Posty: 3368
    Pomógł: 470
    Ocena: 1793
    Wiec trzeba naprawic gundiga a nie przerabiac co to za naprawa
  • #14 18850720
    Wojtek M
    Poziom 39  
    Posty: 3690
    Pomógł: 520
    Ocena: 1121
    witek100 napisał:
    między płytką kineskopu a wtykiem powstał łuk.
    Lepiej naprawić oryginalną płytę TV niż montować jakąś "protezę". Wszystkie elementy w okolicach TDA3562 do sprawdzenia i ewentualnie układ TDA3562, no i wzmacniacze wizyjne i powinno zadziałać.

    Twoja "kablówka" przesyła jeszcze sygnały analogowe?
  • #15 18852442
    witek100
    Poziom 11  
    Posty: 43
    Ocena: 2
    Wojtek M napisał:
    Twoja "kablówka" przesyła jeszcze sygnały analogowe?

    Oczywiście, że tak ale tylko kilka programów.
    Szkoda jednak, że nie znajduje się nikt kto mógłby pomóc mi w znalezieniu schematu do TV od tej płyty. :(

    Pozdrawiam
    PS: Poczekam jeszcze, może ktoś taki się znajdzie.

    A w kwestii naprawy oryginalnego dekodera to podjąłbym próbę mając pewnego TDA3562A. Jednak po tym doświadczeniu mam wątpliwości.
  • #17 18853999
    witek100
    Poziom 11  
    Posty: 43
    Ocena: 2
    Wojtek M napisał:
    Taki układ Kupisz za 10 złotych. (trochę więcej z przesyłką).

    Ale to jest TDA3566. Wiem, że niektórzy uważają go za zamiennik, ale są tacy którzy twierdzą, że nie w 100%. Jak to jest faktycznie? Czy w TV Grundig P-37 040a CUC5303 zamiana TDA3562A na TDA3566 nie wymaga żadnych adaptacji?
  • #18 18855801
    witek100
    Poziom 11  
    Posty: 43
    Ocena: 2
    W jednym z tematów https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic551980.html#2849570 znalazłem twierdzenie, że TDA3562A jest 2 systemowy a TDA3566 jest 3 systemowy (czyżby PAL/SECAM/NTSC?). Czy ktoś może to potwierdzić? Poszukałem karty katalogowej TDA3566A http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/philips/TDA3566A.pdf i tam piszą, że jest to dekoder PAL/NTSC, więc jak 3 systemowy?

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono problem poszukiwania schematu modułu dekodera PAL/SECAM opartego na układach TDA3500, TDA3510 i TDA3520. Użytkownik, Witek, chce zaadoptować ten moduł do telewizora Grundig P 37 - 040 a (CUC 5303) po uszkodzeniu oryginalnego dekodera. Uczestnicy forum sugerują, że Grundig już ma wbudowany dekoder, a naprawa oryginalnej płyty mogłaby być lepszym rozwiązaniem. Witek opisuje uszkodzenia w telewizorze, które wynikły z nieprawidłowego podłączenia, oraz poszukuje schematu telewizora, z którego pochodzi jego moduł. Pojawiają się również pytania dotyczące zamienników układów scalonych, takich jak TDA3566, oraz ich kompatybilności z TDA3562A.
REKLAMA