Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TDA3500, TDA3510, TDA3520 - Dekoder PAL/SECAM RGB, płytka modułu F-P/S 2-04673/b

witek100 01 Aug 2020 21:01 696 17
    witek100
    Level 10  
    Witam.
    Poszukuję schematu do modułu dekodera PAL/SECAM na układach TDA3500, TDA3510 i TDA3520 jak w temacie i na załączonych zdjęciach. Najlepiej gdyby był to schemat całego TV. Czy ktoś potrafiłby wskazać typ TV i numer chassis, z którego pochodzi ten moduł? A może ktoś mógłby nawet podać link do takiego schematu?
    TDA3500, TDA3510, TDA3520 - Dekoder PAL/SECAM RGB, płytka modułu F-P/S 2-04673/b TDA3500, TDA3510, TDA3520 - Dekoder PAL/SECAM RGB, płytka modułu F-P/S 2-04673/b

Z góry dziękuję za wszelką pomoc i pozdrawiam
    Witek
    ssss
    Level 37  
    Wyglada mi to na stara sabe albo philips
    Daj zdjecie TV
    witek100
    Level 10  
    W tym problem właśnie, że mam tylko ten moduł i dlatego nie wiem z jakiego TV pochodzi. A chcę zaadoptować go do innego TV i potrzebuję dokładniejszą rozpiskę złącza i układ na płytce kineskopu.
    witek100
    Level 10  
    Chcę zaadoptować go do TV Grundig P 37 - 040 a, CUC 5303 i potrzebuję dokładniejszą rozpiskę złącza i układ na płytce kineskopu.
    ssss
    Level 37  
    Przeciez grundig ma juz dekoder wiec po co zakladac dodatkowa plyte
    witek100
    Level 10  
    To ma być rozwiązanie alternatywne. Oryginalny padł i próbuję zstąpić go tym co mam. Komuś może się to wydawać nieracjonalne, ale to zazwyczaj jest kwestia indywidualna i każdy musi sam ocenić co dla niego jest racjonalne a co nie. Na razie próbuję ustalić stopień skomplikowania tej operacji. Do tego potrzebuję schemat TV od tego modułu.
    ssss
    Level 37  
    A co sie dzieje z tym grundigiem
    Wojtek M
    Level 37  
    witek100 wrote:
    Oryginalny padł
    Napisz coś więcej. Obraz jest czarno - biały, tylko brak koloru??? Z jakiego źródła sygnału pracuje ten telewizor?
    witek100
    Level 10  
    Zamierzam to opisać w osobnym temacie bo niniejsze forum chyba nie jest przeznaczone dla takich tematów. Ale po krótce. Niechcący załączyłem TV przy odłączonej taśmie przy płytce kineskopu od dekodera. Wtyk był dość blisko i między płytką kineskopu a wtykiem powstał łuk. Oczywiście padły tranzystory wzmacniaczy RGB na płytce kineskopu, ale to nie wszystko. Padł też TDA3562A i chyba jeszcze parę innych elementów bo po wymianie tranzystorów i diody na PK oraz TDA3562A TV nie za bardzo działa. Reaguje tylko na kontrast i obraz pojawia się tylko przy maksymalnym ustawieniu, nie reaguje na regulację jasności i nasycenia, brak kolorów, obraz niebieski, sygnały RGB: niebieski najsilniejszy ale i tak na zbyt niskim poziome DC, czerwony i zielony bardzo słabe i też na zbyt niskim poziomie DC. SSC jest OK. Obraz generowany z procesora w OSD pojawia się z kolorami, więc sygnały te przechodzą przez układy regulacji kontrastu i jasności chyba prawidłowo. Napięcia regulacyjne kontr., jasn., nasycenie wychodzą prawidłowe z procesora ale na wejściu TDA nasycenie jest zdecydowanie zaniżone 0,2-0,4 V (bez TDA jest prawidłowe 2-4 V). Regulacja kontrastu 2,15-4,25 V, jasność 0,9-3,1 V więc chyba prawidłowe zakresy napięć mimo to brak reakcji na regulację jasności. Podejrzewam, że nowy TDA3562A jest też uszkodzony (prosto ze sklepu). Chyba, że ja go uszkodziłem ale tego nie mam jak sprawdzić. Zamierzam dokładniej opisać to z podaniem zakresów napięć, oscylogramów RGB, Y, chrominancji i wszystkich innych szczegółowych danych jakie posiadam ale to chyba nie powinno się pojawić na tym forum tylko np. na TV Serwis/Początkujący.
    Normalnie TV zasilam sygnałem z kablówki ale podczas testów podłączam obraz kolorowe pasy z komputera Commodore 64.
    nomudrek
    Level 36  
    Dekoder był przeznaczony do montażu w telewizorach serii Neptun, wskazują na to podwójne gniazda do osadzenia na płycie telewizora. Dla telewizorów serii Helios, Syriusz, Siesta gniazdo było pojedyncze. W linku temat o dekoderze dla Heliosa ze zdjęciem.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3142928.html
    W linku schemat telewizora Unimor M448T gdzie widać opisane wyjścia dekodera.
    http://www.elektronikjk.com/telekomunikacja/telewizja/odbiorniki_telewizyjne/UNIMOR-M448T.pdf
    witek100
    Level 10  
    Dziękuję za podpowiedź. Jednak nie bardzo znajduję analogię do mojego modułu. W M448T są inne układy i jest to polski TV a mój moduł nie pochodzi z polskiego TV. :(
    Może ktoś rozpoznaje ten moduł i wie z jakiego TV pochodzi lub w jakim TV były używane układy TDA3500 (matryca), TDA3510 (dekoder PAL) i TDA3520 (dekoder SECAM)?

Pozdrawiam
    Witek
    ssss
    Level 37  
    Wiec trzeba naprawic gundiga a nie przerabiac co to za naprawa
    Wojtek M
    Level 37  
    witek100 wrote:
    między płytką kineskopu a wtykiem powstał łuk.
    Lepiej naprawić oryginalną płytę TV niż montować jakąś "protezę". Wszystkie elementy w okolicach TDA3562 do sprawdzenia i ewentualnie układ TDA3562, no i wzmacniacze wizyjne i powinno zadziałać.

Twoja "kablówka" przesyła jeszcze sygnały analogowe?
    witek100
    Level 10  
    Wojtek M wrote:
    Twoja "kablówka" przesyła jeszcze sygnały analogowe?

Oczywiście, że tak ale tylko kilka programów.
    Szkoda jednak, że nie znajduje się nikt kto mógłby pomóc mi w znalezieniu schematu do TV od tej płyty. :(

Pozdrawiam
    PS: Poczekam jeszcze, może ktoś taki się znajdzie.

A w kwestii naprawy oryginalnego dekodera to podjąłbym próbę mając pewnego TDA3562A. Jednak po tym doświadczeniu mam wątpliwości.
    witek100
    Level 10  
    Wojtek M wrote:
    Taki układ Kupisz za 10 złotych. (trochę więcej z przesyłką).

Ale to jest TDA3566. Wiem, że niektórzy uważają go za zamiennik, ale są tacy którzy twierdzą, że nie w 100%. Jak to jest faktycznie? Czy w TV Grundig P-37 040a CUC5303 zamiana TDA3562A na TDA3566 nie wymaga żadnych adaptacji?
    witek100
    Level 10  
    W jednym z tematów https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2849570#2849570 znalazłem twierdzenie, że TDA3562A jest 2 systemowy a TDA3566 jest 3 systemowy (czyżby PAL/SECAM/NTSC?). Czy ktoś może to potwierdzić? Poszukałem karty katalogowej TDA3566A http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/philips/TDA3566A.pdf i tam piszą, że jest to dekoder PAL/NTSC, więc jak 3 systemowy?