Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Inkbook Classic - Firmware poszukiwany

lejm 11 Sep 2020 13:39 2160 9
    lejm
    Level 2  
    Witam, poszukuję oryginalny firmware do Inkbook Classic, najchętniej w wersji 20151017, ale jak ktoś ma nowszy, to też chętnie przyjmę.

Jeżeli ktoś byłby tak miły i posiadał także wsad z Winbond 25X40CL tego urządzenia (w celach porównawczych), to będę bardzo wdzięczny.
  • Helpful post
    gradek83
    Level 41  
    Z tego co wiem występują wersje
    Inkbook_classic_20151017-1.0.0
    Inkbook_classic_20160222-1.0.0

Instrukcja:
    Spoiler:
    Aby poprawnie wykonać manualną instalację aktualizacji postępuj zgodnie z poniższą instrukcją.

1. Zainstaluj aktualizację (update)

Kliknij w przycisk „Pobierz update”, aby pobrać plik aktualizacji update.img (Inkbook_classic_20160222-1.0.0).
    Zapisz plik z aktualizacją (img) w katalogu głównym karty microSD. Przed wgraniem na kartę pliku aktualizacji należy ją uprzednio sformatować (FAT32).
    Przed rozpoczęciem dalszych czynności zalecamy podłączenie urządzenia do ładowarki, zabezpieczy to czytnik przed wyłączeniem się podczas instalacji oprogramowania z powodu rozładowanej baterii. ! Prosimy również o ówczesne skopiowanie najważniejszych plików z czytnika na np. komputer w celu dodatkowego zabezpieczenia swoich danych.
    Włącz urządzenie trzymając wciśnięty klawisz OK (na środku obudowy) aż do czasu gdy na dole ekranu ukaże się duży napis: ‘Update’
    Możesz już puścić klawisz, urządzenie zaktualizuje się samo.
    Proces aktualizacji może potrwać kilka minut.
    Po zakończonej aktualizacji urządzenie automatycznie uruchomi się ponownie, gotowe do pracy.
    Ta wersja oprogramowania nie wymaga czyszczenia pamięci wewnętrznej. Nie należy formatować pamięci flash.
    Uwaga, tryb uśpienia nie zwiększa oszczędności energii w czytniku (odpowiednie optymalizacje są aktywne w czasie zwykłej pracy, czytania). Polecamy wyłączenie czytnika bądź ustawienie w opcjach zasilania na np 10 minut do wyłączenia.

Zmiany w aktualizacji (update):

Poprawiono wczytywanie „ostatnio dodanych”
    Poprawiono czytelność działu Ustawienia
    Optymalizacja funkcji odświeżania w książkach.
    Poprawiono drobne błędy
    Historia wersji:

Zmiany w wersji 20151017-1.0.0

Poprawiono wygląd interfejsu użytkownika
    Poprawiono błędy w działaniu ekranu głównego
    Dodano opcje „Powrót do ustawień fabrycznych”
    Poprawiono działanie aplikacji Drive oraz News

Osobiście nie testowałem dlatego Ty będziesz jako pierwszy.
    Robisz to na własną odpowiedzialność.

W załączniku dorzucam zdjęcia płyty głównej HQ

Jak by ktoś szukał wyświetlacza to model ED060XD4 pasuje. koszt ~16$ +/- 65zł

Wsadu nie mam ale zapewne tam zapisane są informacje o S/N lub oprogramowanie sprzętowe czy tam sterownik dla panelu wyświetlacza Eink.
    lejm
    Level 2  
    Dzięki wielkie!

Wrzuciłem ten firmware - czytnik uruchamia się poprawnie, ale nie miałem czasu go na razie bardziej przetestować.

Nie ukrywam, że widziałem ten firmware wcześniej na chomiku (niby do Inkbook Classic 2) i nawet próbowałem go wrzucić, ale bez powodzenia - testowałem wtedy różne warianty ruskich softów od Digma E624/DNS Airbook EB602/Gmini Magicbook C6LHD - efekt był taki, jakby nie widział karty SD.

Tym razem się udało, nie wiem, czy przypadkiem nie sformatowałem karty w jakiś inny sposób.

Gdyby ktoś kiedyś potrzebował, załączam waveform (V220_C170_61_WN4A31_ED060XC5C1_CTC) dla tego wyświetlacza:
    ED060XD4(LF)U2-00
    GEA60EA002(G110)
    gradek83
    Level 41  
    lejm wrote:
    Nie ukrywam, że widziałem ten firmware wcześniej na chomiku (niby do Inkbook Classic 2) i nawet próbowałem go wrzucić, ale bez powodzenia
    lejm wrote:
    Tym razem się udało, nie wiem, czy przypadkiem nie sformatowałem karty w jakiś inny sposób.

Tak to ta sama wersja nie wiem dlaczego podpisana jako "2" ale możliwe że w 2 to samo oprogramowanie wchodzi tylko że tam dodatkowo chyba jest panel dotykowy. Tak czy inaczej za drugim razem się udało możliwe że karta źle sformatowana była czy coś innego.
    lejm wrote:
    Gdyby ktoś kiedyś potrzebował, załączam waveform (V220_C170_61_WN4A31_ED060XC5C1_CTC) dla tego wyświetlacza:

To jest wsad z tego układu przy taśmie od wyświetlacza ? Układ MXIC MX25U4033EZNI
    W niektórych wyświetlaczach nie ma tego układu na taśmie.

lejm
    Level 2  
    gradek83 wrote:
    To jest wsad z tego układu przy taśmie od wyświetlacza ?

Nie. Ten waveform to "sterownik" ekranu, który w Inkbook Classic pierwotnie znajduje się gdzieś w pamięci nand (pod żółtą naklejką na Twoich zdjęciach) :
    Code:

[2] waveform from nand flash
    [2] Waveform name: V220_C170_61_WN4A31_ED060XC5C1_C
    [2] Waveform size: 61

Ale jak dojdzie do uszkodzenia zawartości tej pamięci, jak w moim przypadku, to system się ładuje, ale na ekranie nic się nie zmienia:
    Code:

[2] waveform crc err!

Użyłem narzędzia SpiFlashTool do nadpisania zawartości rzeczonego wcześniej Winbond 25X40CL, który też podejrzewałem o uszkodzoną zawartość, i teraz mam ten waveform zapisany w spi flash. U mnie nie zadziałałoby inaczej, bo i tak nand już miałem wyczyszczony cały, a w oryginalnym update.img chyba nie ma tego waveform'a:
    Code:

[2] waveform from spi flash
    gradek83
    Level 41  
    lejm wrote:
    w oryginalnym update.img chyba nie ma tego waveform'a:

Nie znalazłem może wpakowali go do kernela ale tam już nie wejdę.
    Ogólnie w boot.img widzę kilka opcji keymaps ustawień przycisków więc obstawiam że to oprogramowanie update zapewne pasuje do jeszcze kilku płyt czytników. W tym już wspomniany Gmini Magicbook C6LHD

Nasza wersja to niby C60

Spoiler:
    Code:
    # C60 key define

# line 1 : rows
    # line 2 : cols
    # others : keymap (row,col,value)
    # max char : 2048

# rows: PA0-0 PA1-1 PA2-2 PA3-3 PE0-32 PE2-34
    # cols: PG1-49 PG2-50 PG3-51 PG4-52 PG5-53 PG6-54 PG7-55
    #       PF2-42 PF7-47 PH7-63 PB0-8  PB2-10 PB3-11

0,1,2,3      # rows
    49,50,51,52,53   # cols

0,0,28      # KEY_ENTER   | OK
    0,1,108      # KEY_DOWN   | down
    0,2,105      # KEY_LEFT   | left
    0,3,106      # KEY_RIGHT   | right
    0,4,109      # KEY_PAGEDOWN   | page down

1,0,1      # KEY_ESC   | back
    1,1,103      # KEY_UP   | up
    1,3,63      # KEY_F5   | refresh
    1,4,104      # KEY_PAGEUP   | page up

2,0,67      # KEY_F9   | MENU

3,0,66     # KEY_F8   | HOME

Taki sam jest w C63 i tym ruskim reszta się różni.

Gmini Magicbook C6LHD udostępnia wersję oprogramowania fabrycznego ale to już wgrywa się przez RKDeviceManage po kablu USB.
    jezus141
    Level 10  
    Cześć jak wgrać ten waveform?
    Firmware mój czytnik przyjął dioda migała ale brak reakcji ekranu.
    westg
    Level 11  
    lejm wrote:
    gradek83 wrote:
    To jest wsad z tego układu przy taśmie od wyświetlacza ?

Nie. Ten waveform to "sterownik" ekranu, który w Inkbook Classic pierwotnie znajduje się gdzieś w pamięci nand (pod żółtą naklejką na Twoich zdjęciach) :
    Code:

Ale jak dojdzie do uszkodzenia zawartości tej pamięci, jak w moim przypadku, to system się ładuje, ale na ekranie nic się nie zmienia:
    Code:

[2] waveform crc err!

Użyłem narzędzia SpiFlashTool do nadpisania zawartości rzeczonego wcześniej Winbond 25X40CL, który też podejrzewałem o uszkodzoną zawartość, i teraz mam ten waveform zapisany w spi flash. U mnie nie zadziałałoby inaczej, bo i tak nand już miałem wyczyszczony cały, a w oryginalnym update.img chyba nie ma tego waveform'a:
    Code:

[2] waveform from spi flash

Witam, mam dokładnie ten sam problem z Inbook Classic. Wyświetlacz nie reaguje. Wszystko w zasadzie jest w tym temacie prócz procedury wgrania wsadu do układu na taśmie wyświetlacza. Jak podpinam czytnik kablem do laptopa z włączonym SpiFlash Tool to niczego mi nie wykrywa. Robię to na Win XP. Czy powinienem odpalać czytnik w jakimś trybie ? Jaka procedura? Zwarcie jakichś nóżek ? Gdzie ? Czy może mi ktoś krok po kroku napisać jak to wykonać?
    Firmware do czytnika wgrałem bez problemu w sumie po omacku bo ekran pozostaje nieaktywny. Zapewne jak piszecie padł sterownik ekranu więc proszę o podpowiedzi... gradek83 już mi sporo podpowiedział ale utknąłem przed świętami i teraz chce wreszcie ożywić czytnik...