logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Podłączenie wyświetlacza graficznego, zamiana 5V na 3.3V

moons 01 Paź 2020 17:18 1089 8
REKLAMA
  • #1 18953577
    moons
    Poziom 13  
    Posty: 358
    Ocena: 17
    Chciałbym podłączyć nowy wyświetlacz do swojego instrumentu Roland Fantom XR. W związku z tym że nie ma opcji kupić takiego samego wyświetlacza kupiłem o trochę innej rozdzielczości ale na takim samym sterowniku. chciałbym przynajmniej przetestować jak to będzie wyglądać. Problemy i pytania są dwa:
    Jeśli nowy wyświetlacz jest mniejszy to rozumiem że po prostu część danych nie będzie się wyświetlać? Stary 160x48 nowy 128x64.
    Drugie i główne pytanie stary był zasilany 5V natomiast nowy jest na 3.3V jak przeprowadzić rozsądnie konwersję zasilania? Załączam dwa schematy, nowego wyświetlacza i schemat podłączenia starego z instrukcji serwisowej.
    Podłączenie wyświetlacza graficznego, zamiana 5V na 3.3V
    Podłączenie wyświetlacza graficznego, zamiana 5V na 3.3V

    Gra jest warta zachodu ponieważ instrument w mojej konfiguracji kosztuje dobrze ponad 2.5 tyś.
    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 18953601
    ojciec
    Poziom 34  
    Posty: 1566
    Pomógł: 280
    Ocena: 209
    Coś takiego (cztery płytki) 13 I/O jest potrzebne:
    Link

    Lub dwie:
    Link

    Plus jakiś stabilizator LDO z 5V na 3,3V
  • #3 18953720
    moons
    Poziom 13  
    Posty: 358
    Ocena: 17
    o.k. a które piny trzeba podłączyć przez te konwertery? bez konwertera zostają tylko D0 - D6?
    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #4 18954435
    ojciec
    Poziom 34  
    Posty: 1566
    Pomógł: 280
    Ocena: 209
    Wszystkie, które policzyłem 13 I/O; cała logika jest 5V w starym wyświetlaczu, w nowym 3,3V


    Pin15 ze starego wyświetlacza pozostawiasz wiszący, wylutuj rezystor R66

    Pod pin17 (pin16 jako masa) starego wyświetlacza podłącz stabilizator liniowy LDO 3,3V dla zasilania nowego wyświetlacza; stabilizatora na przetwornicy to nie używaj.

    Pin1, Pin18...24 starego wyświetlacza - niepodłączone

    Złącze CN11 - podświetlenie, w nowym wyświetlaczu to nie wiem jak tam jest zrobione
  • #5 18955396
    moons
    Poziom 13  
    Posty: 358
    Ocena: 17
    O.K. postaram się jakoś to sprawdzić jak dostanę konwertery. A może takie głupie pytanie, a czy można próbować podłączyć wyświetlacz na innym sterowniku? Znalazłem wyświetlacz o prawie identycznym rozmiarze 160x32 czyli brakuje tylko 16 linii w poziomie, patrząc na rozpiskę tego wyświetlacza wiele sygnałów się powtarza, do tego jest już na 5V co też bardzo by ułatwiło podłączenie. jest jakaś szansa że tak by to zadziałało?
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #6 18955419
    Loker
    Poziom 39  
    Posty: 3368
    Pomógł: 575
    Ocena: 720
    Oba są na ST7565R? Bo on działa tylko na 3.3V. Poza tym ST7565R obsługuje tylko do rozdzielczości 65x132.
  • #7 18955543
    moons
    Poziom 13  
    Posty: 358
    Ocena: 17
    Szczerze mówiąc to nie wiem czy są na tym samym sterowniku, do końca się nie znam, a znalazłem wyświetlacz który miał wszystkie sygnały odczytane z instrukcji serwisowej z tego który siedzi w instrumencie, Jak przeglądam inne wyświetlacze to nie mają wszystkich albo są inaczej oznaczone. Jedyne co mi nie pasowało to że ten nowy jest na 3.3V co strasznie komplikuje sytuację.
    Dlatego pytam czy jeśli wezmę wyświetlacz na innym sterowniku który ma też sporo podobnych sygnałów ale jest na 5V to jest jakaś opcja że zadziała czy nawet nie ma co próbować? Generalnie w ogólnodostępnych wyświetlaczach brakuje A0, V1-V5, VR, P/S
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    #8 18960314
    Loker
    Poziom 39  
    Posty: 3368
    Pomógł: 575
    Ocena: 720
    Bardzo małe szanse, że zadziała.
  • REKLAMA
  • #9 19002549
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik planuje podłączyć nowy wyświetlacz graficzny do instrumentu Roland Fantom XR, który ma inną rozdzielczość (160x48 vs 128x64) oraz różne napięcia zasilania (5V vs 3.3V). W dyskusji poruszono kwestie dotyczące podłączenia pinów oraz konwersji napięcia z 5V na 3.3V, sugerując użycie stabilizatora LDO. Użytkownik pyta również o możliwość użycia wyświetlacza na innym sterowniku, jednak odpowiedzi wskazują na niskie szanse na powodzenie takiego rozwiązania, ze względu na różnice w sterownikach.
REKLAMA