logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Wyznaczanie pojemności C, napięcia i ładunku w układzie kondensatorów z kondensatorem nr 6

Poirytewq 06 Paź 2020 20:29 627 2
REKLAMA
  • #1 18962864
    Poirytewq
    Poziom 2  
    Posty: 2
    Ocena: 1
    Mamy układ kondensatorów jak w załączniku. Pojemność każdego to C. Napięcie układu U=20V. Ładowano układ doprowadzając przez przewody ładunek Q=8*10^(-7)C. Należy wyznaczyć C oraz napięcie i ładunek po naładowaniu układu na każdym kondensatorze.

    Zadanie potrafię rozwiązać bez kondensatora 6 na podstawie zasad łączenia kondensatorów równolegle i szeregowo. Jednak mam problem właśnie z kondensatorem 6. Biorąc pod uwagę że natężenie prądu jest stałe, gdyby to były oporniki, mógłbym pominąć szósty. Jednak są to kondensatory. Zachowają się one podobnie jak rezystory, czy inaczej?
    Wyznaczanie pojemności C, napięcia i ładunku w układzie kondensatorów z kondensatorem nr 6
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 18962888
    vodiczka
    Poziom 43  
    Posty: 30240
    Pomógł: 1185
    Ocena: 4303
    Poirytewq napisał:
    Jednak mam problem właśnie z kondensatorem 6.
    Jeżeli pojemność wszystkich kondensatorów jest identyczna to kondensator C6 nie przyjmie ładunku.
    W dowolnej chwili, napięcie w punkcie wspólnym C1, C2 i C6 będzie identyczne z napięciem dla punktu wspólnego C4, C5 i C6.
    Nigdy nie wystąpi różnica napięć pomiędzy okładkami kondensatora C6 co jest warunkiem koniecznym do ładowania kondensatora.
  • #3 18962937
    Poirytewq
    Poziom 2  
    Posty: 2
    Ocena: 1
    Odpowiedź rozwiała wątpliwości dotyczące zadania - przez C6 nie przepłynie prąd
REKLAMA