Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

DELL Latitude CP - wymiana procesora

Henry(k) 12 Oct 2005 08:19 14535 74
    Henry(k)
    Level 30  
    Witam.

Mam DELL Latitude CP M166ST z procesorem Pentium 166. Mam też zniszczonego della CP M233ST z prockiem Pentium 233.
    Czy mogę bezproblemowo przełozyć moduł z procesorem 233 do tego z prockiem 166 czy trzeba będzie wykonac jeszcze jakieś manewry?

Ktoś to już robił? Nie chcę na razie kombinować w ciemno.
    PitD

VIP Meritorious for electroda.pl
    Można. Powinien bez problemów ruszyć.
    Sprawdziłem tak wiele razy i zawsze działało.

Można tam też włożyć wyższy procesor ze złączem MMC-1
    np. PII lub Celerona ale wtedy trzeba przeprogramować bios na taki z Dell-a CPiD.
    speedy9
    Helpful for users
    PitD wrote:

Można tam też włożyć wyższy procesor ze złączem MMC-1
    np. PII lub Celerona ale wtedy trzeba przeprogramować bios na taki z Dell-a CPiD.

??? To chipset od P I obsługuje Pentium II ?? To dla mnie nowość.
  • Helpful post
    PitD

Procesory MMC-1 mają mostek północny zintegrowany na płytce procesora i dlatego jest to możliwe :) :)
    Robiłem takie przeróbki Dell-a i działa to z powodzeniem.

Jestem specem starej daty :) i taka archeologia jest dla mnie chlebem powszednim :)
    Trzeba tylko było w odpowiednim czasie studiować budowę najnowszych modeli notebooków i wszystko wiadomo :)
    Henry(k)
    Level 30  
    Dzięki za informację. To się pobawię :-)

Model CP ma chipset Intel Mobile 430TX PCIset.
    Model CPi faktycznie ma nowszy chipset: Intel Mobile 440BX PCIset, ale że jest na płytce proca... hmm nie wiedziałem :-)

Co do zmiany biosa - programować go w programatorze czy normalna procedura z dyskietką? (może poszaleje bo jakiś CPi też mam ;-) )
    speedy9
    Helpful for users
    Max co robili na MMC1 to chyba 333MHz, więc jakby to poszło to różnica byłaby widoczna.
    A tak przy okazji, bo widzę PitD, znasz się dobrze na laptopach, mam pytanie.
    Posiadam Compaqa Armadę 1750 (chipset BX) z prockiem MMC2 PII 366Mhz. Chciałem włożyć coś szybszego. Spróbowałem PIII 600MHz, ale kicha. Laptop startuje, ale jest tragicznie wolny (proc jest widziany jako 500MHz). Po śledztwie okazało się, że płyta nie widzi cache L2, a L1 to tylko 32kb chociaż AIDA informuje że jest to PIII. Magistarala 100MHz to nie problem.
    Da się to jakoś obejść?
  • Helpful post
    PitD

:arrow: Henry(k)

Max co robili na MMC1 to celeron 400MHz.
    Najlepiej to zrobić na programatorze chyba że masz bios z tamtej płyty CPiD to go po prostu przełóż do CPM i po klopocie :) No chyba że to CPiA to ma MMC2 :( oraz inne pamięci :(
    Jeżeli bys potrzebował wsad to służę pomocą :)
    Mam go gdzieś zarchiwizowanego.

:arrow: speedy9

Max proc do twojego to 500 .
    Twoja płyta nie obsługuje SpeedStep-a.
    Szukaj takich procków, inaczej go nie zobaczy poprawnie.
    PitD

:arrow: speedy9
    najlepiej PII takie stare. Większe szanse na poprawną pracę :)
    zbycho1
    Level 13  
    Temat niezamknięty to pozwolę sobie dopowiedzieć, że w dellach serii CP CPi i podobnych biosy uaktualnia sie w dziecinnie prosty sposób. Wystarczy ze strony della (suport) zciągnąć programik z odpowiednim biosem na jakikolwiek komputer i uruchomić go. Programik ten sporządza dyskietkę botowalną z biosem, z której odpala się laptopa i dalej postępuje się zgodnie z poleceniami programu. Po ponownym uruchomieniu laptopa mamy nowy bios.
    Support della jest wogóle chyba jednym z lepszych
    pozdr.
    pepe
    Level 23  
    Podepnę się do tego wątku - jaki najszybszy procek przyjmie CPiA 366 ? Złącze MMC2 o ile się nie myle.
    PitD

CPiA obsługuje max PII 400MHz tudzież Celeron 466.
    Nic wyżej . Brak obsługi mikrokodów PIII :(
    PitD

Tylko nie skuś się na celerona 450 !
    Ten ma już jądro od PIII i magistralę 100Mhz :(
    Na niektorych laptopach widzi go nawet jako PIII 450 ale ten ma
    o połowę mniej cache L2 :(
    ArteXL
    Level 24  
    pepe wrote:
    Podepnę się do tego wątku - jaki najszybszy procesor przyjmie CPiA 366 ? Złącze MMC2 o ile się nie myle.

Witam, do Dell-a CPiA maksymalnie możesz włożyć procesor Celeron 466 MHz. Wyższych płyta nie obsługuje (magistrala 66 MHz). Kod procesora PMI46601001AA. Bios możesz ściągnąć za strony Dell-a.

Pozdrawiam
    ArteXL
    PitD

:arrow: ArteXL
    PII 400 jest przecież na 100MHz i działa w CPiA
    Co ty na to ?
    bomber
    Level 24  
    witam wszykich
    Mam pytanie glownie do Pitd ale jak kto sinny wie to neihc tez napisze:
    Mam zamiar kupic niedrogo Dell 466 cpi-a ...
    Czy to max procek w tym modelu i ne bede mial mozliwosci wlozcy czegos szybszego?
    Czy filmy beda mi chodzily plynnie ..wiem ze jest wymagany 400 zeby tak bylo ale to przeciez celeron wiec ..?
    Jakie dyski do tego modelu ..2,5'ale czy musza byc te najcinsze czy moga byc troszke grubsze?
    Czy w tak starych laptowpach naped bedzi czytal mi dvd+r (czy jest prawdopodobne gdy byl nie zuzyty)?
    Do jakiego stacjonarnego procesora mozna porownac ten co jest ze wzgledu na cache itd..?
    Ile pamieci moze byc max w takim sprzecie i jak jest 64 mb to jak to jets rozmieszczone .. wbudowane .. ile wogle ma gniazd na ram i jakie kosci obsluguje ?
    Czy jak ma pasek na matrycy 1 pix to znaczy ze jest duze pradopodobienstwo powstawanie nowych np. po roku alb miesicu .. tyle ze az sie nei bedzie dawalo pracowac ?
    CZY warto kupic cpi-a 466 z paskiem na matrycy z zuzyta bateria zasilaczem i napedem dvd (raczej czyta wszyko)+zasilacz za 290 zl?
    ...bo jak sie patrze na allegro to chyba tak

Zobowiązuję kolegę do poprawy pisowni przed napisaniem kolejnej wiadomości. Na przyszłość polecam używać przycisk <Pisownia>. [mbo]
    PitD

:arrow: bomber
    Jaka duża jest w nim matryca ?
    12" czy 13" ?
    Dyski mogą być troszke grubsze. Zmieści się.
    CPiA ma dwa gniazda na pamięci. Można tam wsadzić SDRAM PC100 lub lepiej dla tego celerona 466 PC66. Obsługuje teoretycznie 2 x 128 MB.
    Co do matrycy to zależy od czego powstał ten pasek . Czy wyszedł po uderzeniu czy była inna przyczyna.
    bomber
    Level 24  
    matryca ma 34cm=13,333' wiec chyba 13
    pasek prawdopodobnie powstal na wskutek starosci chciaz sprzedajacy nie jest do konca pewien(nie ufam mu) bo mowi przywiozl laptopa z zagranicy i mu potem tak z dnia na dzien ...proze mi napisac czy jest duza szanasa ze ta choroba bedzie postempowac i czy sie da naprawc to co jest teraz (nie jest bardzo uciazliwe bo na wyskosci paska tytulu w IE wiec nie przeszkadza?
    I czy warto kupowac za 290 bo jak sie rozgladalemna allegro to chyba tak.
    Czy moze byc pamiec 133 bo sa tansze ? I czy mozna wsadzic 128+64 ?
    Czy w tym modelujest cos wbudowane pamieci czy te 64 to kjest na kosci ?
    Jak najprawdopodobniej jest ta pamiec zamontowana (64 w 1 kosci czy 32+32) liczac ze nie byl modyfikowany od nowosci ?
    PitD

:arrow: bomber
    Po pierwsze używaj przycisku "Pisownia"

Tak jak pisałem należy kupić PC100 a najlepiej PC66 do tego modelu.
    Inne nie będą działać.
    Żadna pamięć nie jest w tym modelu wbudowana.

Przy 64 MB możesz mieć 2 x 32 MB lub jeden moduł 64MB.
    Podaj SERVICE TAG to będzie więcej informacji (możesz wysłać na PW).

Jeżeli go przywiózł i sprzedaje to raczej był uszkodzony.
    Koszt takiej matrycy to ok 100 zł.
    Jednak cena jest do zaakceptowania.
    bomber
    Level 24  
    Bardzo dziękuje za odpowiedzi i mam ostatnie pytania:
    Czy w tym modelu pójdą karty 32 bitowe?
    Czy na ta matryca co obecnie jest to będzie gorzej sie psuła czy zostanie tak ogólnie jest nie wypalona i ma ładny obraz i dobrze sie ogląda teledyski?
    Czy ów laptop posiada złącze mini pci?
    Nie pytałbym ale nie mogę znależć nigdzie na google albo na stronie producenta info o tym modelu ... :
    PitD

bomber wrote:
    Bardzo dziękuje za odpowiedzi i mam ostatnie pytania:
    Czy w tym modelu pójda karty 32 bitowe?
    Czy na ta matryca co obecnie jest to będzie gorzej sie psuła czy zostanie tak ogolnie jest nie wypalona i ma ladny obraz i dobrze sie oglada teledyski?
    Czy ów laptop posiada zlacze mini pci?
    Nie pytalbym ale nie moge znalezc nigdzie na google albo na stronie producenta info o tym modelu ... :|

w tym modelu pójda karty 32 bitowe
    laptop nie posiada zlacze mini pci
    na ta matryca co obecnie jest to będzie gorzej sie psuła

Popraw posta ! Ortografia !
    turok
    Level 2  
    Mam DELL-a CPiA i wsadziłem do niego PIII 500 Mhz i oczywiście zmieniłem pamięci na PC100 i poza koniecznością wciskania F1 przy starcie wszystko chodzi super. Bios prawidłowo rozpoznaje procesor. W stosunku do poprzedniego PII 366 wzrost wydajności laptota jest zdecydowany.
    toneq
    Level 2  
    Witam

Równiez stałem się posiadaczem notebooka z podobnej serii, mianowicie: Dell Latitude CPi D300XT z PII 300MHz, uaktualniłem bios do A12. Zamontowalem w nim 30GB dysk (pierwsza partycja aktywna bootowalna musi sie zawierać w pierwszych około 8GB inaczej nie wystartuje)
    http://docs.us.dell.com/support/edocs/systems/pmojav/specs.htm

moje pytania:

1) - jakie baterie byście do niego polecili (na allegro sa różne, np: zamienniki po 4650mAh albo stare albo regenerowane, i nie wiem czy opłaca sie inwestować w jedną/dwie dobre baterie, tak żeby na dwóch dzialał jakieś 3-4 godziny)

2) - czy będa dzialały w nim karty PCMCIA 32 bitowe? np jakaś sieciówka 100Mbit, albo WiFi, ewentualnie ciekawy jestem jak dzialalby w nim tuner TV

na stronie Della jest:
    Quote:
    2 (type I or type II cards can be used in any combination; type III cards can be used only in the bottom connector).

3) - maksymalny rozmiar RAM, czy dobrze rozumiem, że max. to 256MB w 2 modulach po 128MB i nawet najnowszy bios nie pozwoli rozpoznać większej ilosci? i przy okazji czy jak będę kupowal 2x128MB to muszę zwracać uwagę na dwustronnosc, kompatybilnosć z chipsetem BX czy każdy SODIMM 100Mhz 128MB powinien w nim dzialać?

4) - czy dzialalby w nim procesor PIII mobile? i jaki dokladnie najszybszy, moze: http://allegro.pl/item125675000_intel_pentium_iii_600mhz_mobile_micro_pga2.html

bedę wdzięczny za odpowiedzi
    PitD

Ad. 1. Do tego modelu polecałbym baterie 3600/3800 te całe czarne. Z 4460 z biała nalepką może być problem z pełnym ładowaniem. To są baterie do serii z pentium 4 i z zasilaczem PA-9. Ten zasilacz ma trochę inną "inteligencję" niż PA-6 i PA-2.

Ad.2 CPiD obsługuje w pełni karty 32-bitowe.

Ad.3 Maksymalny rozmiar RAM to 256MB w 2 modułach po 128MB 3.3-V EDO SODIMM.

Ad. 4 Ten DELL ma socket MMC-1 a więc o procesorze upga2 możesz tylko pomarzyć.
    Max co w nim można to PII 400 MHz lub Celeron 466 MHz.
    pipanol
    Level 15  
    sorki ze zmieniam temat. ale apropo tego procka :) nie wiedzialem co kupic czy P2 300 czy celerona 400 i kupilem celka... czy to dobry wybor ?? i czy bedzie mozna na tym ogladac filmy ??
    PitD

Będziesz mógł oglądać filmy w MPG i VideoCD..
    W DivX trochę jeszcze za mało procesora.
    Spróbuj ustawić kartę graficzną w 16 bitowym kolorze.
    Jak jest True Color czyli 24 bity to na pewno będzie rwać.
    Za duża paleta kolorów do obsługi :(
    turok
    Level 2  
    Witam
    PitD
    Jak myślisz, jest jakiś sposób na wyeliminowanie konieczności wciskania tego F1 przy starcie? Może zainstalować bios z któregoś DELL-a na PIII 500 MHz?
    PitD

W ten sposób go uśmiercisz :(
    Żaden z następnych modeli nie miał na pokładzie grafiki Neomagic.
    A bez biosu grafiki to nic nie zobaczysz .

Jedyną drogą jest dodanie do biosu obsługi ( mikrokodów ) PIII.
    Niestety nie ma łatwo. Bios tych DELL-i jest specjalną wersją produkowaną przez PHOENIX na zamówienie dla DELL-a.
    Jedynie na pocieszenie jest to że bios jest w podstawce i łatwo go wyjąć, wsadzić do programatora i przeprogramować.
    Można by się było pobawić i przeedytować tablicę procesorów.
    Ale to dużo zabawy i wiedzy na ten temat.
    Po prostu trzeba by było wyciągnąć tablicę procesorów i ich mikrokody np. z CPxJ i wpisać do tego CPiD.
    Zobacz tu http://www.digit-life.com/articles/cpuerrata/
    Mogę tylko życzyć powodzenia.