Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Menadżer rozruchu - Mam dwa bootloadery nie wiem jak wyłączyć menadżer rozruchu

Majkeloo12 04 Dec 2020 19:41 429 12
    Majkeloo12
    Level 3  
    Witam, Mam dość nietypowy problem, bo nie mogę nigdzie tego wygoglować.
    Mianowicie posiadam dwa systemy operacyjne windowsa 7 i linuxa (mint). Kiedyś się bawiłem z bootloaderami obu systemów i przez easybcd zepsułem sobie dostęp do windowsa. Ustawiłem na bootloaderze windowsowym natychmiastowe włączanie linuxa. Co spowodowało, że po uruchomieniu laptopa włącza się w pierwszej kolejności bootloader windowsa i odrazu bez możliwosci wyboru odpala mi się linux, czyli linuxowy bootloader i z pozycji menadżera rozruchu linuxa w momencie jak chce włączyć windowsa to sytuacja się powtarza i włącza się rozruch windowsa, który automatycznie mi odpala rozruch linuxa. Po prostu "zapętliłem" sobie windowsa i nie mam do niego dostępu. Na minta mogę wejść bez problemu.
    Pytanie do was. czy da się z poziomu wierszu poleceń, bądź z poziomu linuxa usunąć tego bootloadera windowsa lub zmienić parametry, żebym miał czas na wybór systemu.
    Nigdzie w internecie nie mogę tego znaleźć albo kiepsko szukam, a płytki nie mam, a byłoby wtedy prościej.
    Jak jest na to sposób to byłbym wdzięczny, a jeśli nie to będę musiał załatwić sobie płytkę windowsa.

Z góry dzięki za odpowiedzi!

Pozdrawiam.
    kindlar
    Level 40  
    Sposób z easybcd jest dobry tylko trzeba wiedzieć co się robi. Można tam zapisać kopię.
    Jak masz w managerze rozruch WIN7 ustawione?
    msconfi ---> rozruch
    Majkeloo12
    Level 3  
    Nie wiem czy może niezrozumiale napisałem, czy czegoś nie rozumiem.
    Problem w tym ze nie mogę wejść w windowsa a drugi system to linux.
    Chciałbym jakoś do tego windowsa się dostać ale muszę ten menadżer rozruchu windowsa wyrzucić/ zmienić parametry i nie wiem jak, a easybcd przez linuxa nie dogrzebie się i tak do win. A niestety parametrów jakie ustawiałem w easybcd nie pamiętam. bo było to dość dawno.
    Dodam też, że zaawansowany w te klocki nie jestem.

Albo po prostu nie zrozumiałem pytania. W takim wypadku przepraszam i proszę o pytanie prościej sformułowane, bo jestem dość zielony. :)
    kindlar
    Level 40  
    Masz dostęp do windowsowego wiersza poleceń?
    Majkeloo12
    Level 3  
    Nie mam bo nie mogę wejść do systemu, a z poziomu biosu czy linuxa to nie wiem czy się da jakoś wejść w wiersz poleceń Windowsa
    WojtasJD
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Komenda grub-install z odp. parametrami a jak boisz się poleceń terminala to zainstaluj sobie pakiet grub-customizer
    i tam będziesz mógł edytować menu, kolejność, domyślny wpis, czas itp. oraz jest:
    -> Plik -> Instalacja w MBR (jak masz W7 to strzelam, że dysk masz ze stylem part. MBR).
    Padnie pytanie o urządzenie do instalacji kodu GRUB - podejrzyj poleceniem lsblk albo spod GUI: Dyski, GParted itp.
    ( może to być /dev/sda )
    Gelip
    Level 32  
    Skoro Linux jest uruchamiany za pomocą Boot Menedżera Windows to duś F8 w czasie uruchamiania komputera tuż po tym jak znikną informacje POST. Odpali Ci się menu Zaawansowane opcje rozruchu i tam można wybrać opcję Napraw komputer -> Narzędzie do naprawy systemu podczas uruchomienia:
    Menadżer rozruchu - Mam dwa bootloadery nie wiem jak wyłączyć menadżer rozruchu Menadżer rozruchu - Mam dwa bootloadery nie wiem jak wyłączyć menadżer rozruchu

Tylko to polecenie może usunąć dostęp do Linuxa ale możesz sobie znowu dodać np. w EasyBCD albo w BootICE
    Majkeloo12
    Level 3  
    Tak to mbr.
    Zrobiłem tak i wyszedł taki problem

Installing for i386-pc platform.
    grub-install.real: uwaga: System plików "ntfs" nie obsługuje osadzania.
    grub-install.real: uwaga: Osadzanie nie jest możliwe. Program GRUB może być instalowany z tymi ustawieniami tylko używając list blokowania. Jednakże, listy blokowania są NIEPEWNE, a ich używanie jest niezalecane..
    grub-install.real: błąd: nie zostanie kontynuowane za pomocą list blokowania.

Nie mam pojęcia o co chodzi.

Jesli to pomoze to wrzucam w razie
    Device Boot Start End Sectors Size Id Type
    /dev/sda1 2048 206847 204800 100M 6 FAT16
    /dev/sda2 206848 184322047 184115200 87,8G 83 Linux
    /dev/sda3 * 184322048 1953521663 1769199616 843,6G 7 HPFS/NTFS/exFAT

oczywiscie sda3 to windows

A tu grub

Generating grub configuration file ...
    Uwaga: Setting GRUB_TIMEOUT to a non-zero value when GRUB_HIDDEN_TIMEOUT is set is no longer supported.
    Znaleziono Windows Vista (loader) na /dev/sda3
    Znaleziono obraz Linuksa: /boot/vmlinuz-4.13.0-26-generic
    Znaleziono obraz initrd: /boot/initrd.img-4.13.0-26-generic
    Znaleziono obraz Linuksa: /boot/vmlinuz-4.13.0-16-generic
    Znaleziono obraz initrd: /boot/initrd.img-4.13.0-16-generic
    Znaleziono obraz Linuksa: /boot/vmlinuz-4.4.0-109-generic
    Znaleziono obraz initrd: /boot/initrd.img-4.4.0-109-generic
    Znaleziono obraz Linuksa: /boot/vmlinuz-4.4.0-21-generic
    Znaleziono obraz initrd: /boot/initrd.img-4.4.0-21-generic
    Found memtest86+ image: /boot/memtest86+.elf
    Found memtest86+ image: /boot/memtest86+.bin
    gotowe

Dodano po 19 [minuty]:

Gelip wrote:
    Skoro Linux jest uruchamiany za pomocą Boot Menedżera Windows to duś F8 w czasie uruchamiania komputera tuż po tym jak znikną informacje POST. Odpali Ci się menu Zaawansowane opcje rozruchu i tam można wybrać opcję Napraw komputer -> Narzędzie do naprawy systemu podczas uruchomienia:
    Menadżer rozruchu - Mam dwa bootloadery nie wiem jak wyłączyć menadżer rozruchu Menadżer rozruchu - Mam dwa bootloadery nie wiem jak wyłączyć menadżer rozruchu

Tylko to polecenie może usunąć dostęp do Linuxa ale możesz sobie znowu dodać np. w EasyBCD albo w BootICE

To było pierwsze co próbowałem. Żaden klawisz nic nie wrzucił. Nie wiem czemu, ale wydaje mi się, że przy domyslnym wyborze linuxa windows nie mysli o tym nawet.
  • Helpful post
    Gelip
    Level 32  
    Możesz edytować plik BCD pod Windows PE za pomocą narzędzia BootICE i tam dodać wpis uruchamiający Windows 7

Dodano po 9 [minuty]:

Majkeloo12
    Level 3  
    Gelip wrote:
    Możesz edytować plik BCD pod Windows PE za pomocą narzędzia BootICE i tam dodać wpis uruchamiający Windows 7

Dodano po 9 [minuty]:

I to chyba będzie to.
    Pamiętam, że chciałem własnie edytowac ten plik BCD gdzie wystarczy zmienić jedną wartość, ale nie miałem pojęcia jak do tego pliku wejść przez linuxa a wine to same bugi.
    Dla pewnosci, chodzi ci o to zebym zgrał windowsa pe na pendrive z neta (plytki nie mam) zeby odpalic bootice na nim i normalnie bede mogl edytowac pliki mojego windowsa?
    Gelip
    Level 32  
    Majkeloo12 wrote:
    Dla pewnosci, chodzi ci o to zebym zgrał windowsa pe na pendrive z neta (plytki nie mam) zeby odpalic bootice na nim i normalnie bede mogl edytowac pliki mojego windowsa?

Tak, pobierz obraz ISO Win7, nagraj na płytę lub zrób bootowalny pendrive.
    Majkeloo12
    Level 3  
    No to tak zrobię jak innej możliwości nie ma.
    Choć i tak fajnie jakby ktoś mi powiedział jak można było to rozwiązać bez nośnika zewnątrz. O ile jest możliwość.
    Gelip
    Level 32  
    Można jeszcze spróbować odpalić Windows 7 za pomocą GRUB4DOS. Zrób pendrive'a bootowalnego i zainstaluj na nim GRUB4DOS czytając ten post (link do programu USB Format i pliki w załączniku w poście): GRUB4DOS
    Zastąp plik menu.lst takim:
    Code:
    default 0

timeout 3

title Boot Win7 from HDD
    find --set-root /bootmgr
    chainloader /bootmgr