Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Kyocera FS-1325 MFP - Drukarka wypuszcza niezadrukowane kartki

tomasz.ryszard 05 Dec 2020 08:10 741 14
    tomasz.ryszard
    Level 10  
    Witam
    Mam uszkodzoną drukarkę laserową Kyocera FS-1325 MFP, która nie drukuje. Strona testowa wychodzi z drukarki kompletnie niezadrukowana (cała biała). Przy tym kartka nie opuszcza całkowicie drukarki - końcowe ok 2 cm kartki trzymają rolki na wyjściu drukarki. Drukarka zgłasza błąd:
    Cannot feed paper A4

Kyocera FS-1325 MFP - Drukarka wypuszcza niezadrukowane kartki Kyocera FS-1325 MFP - Drukarka wypuszcza niezadrukowane kartki

Co może być powodem tej usterki? Co należy poprawić/wymienić?
    Dodam, że bęben światłoczuły i developer są całkowicie sprawne. Zostały sprawdzone w sprawnej drukarce Kyocera FS-1061 DN, którą też posiadam.
    Czy wyżej wymienione objawy mogą być wynikiem uszkodzonego fusera (poz 11 na niżej załączonym schemacie drukarki Kyocera FS-1235 MFP)? Może uszkodzony w nim napęd lub brak jego zasilania odpowiada za to, że kartka nie opuszcza w całości drukarki a kartka nie nosi żadnych śladów zadrukowania.
    Proszę o rady.

Kyocera FS-1325 MFP - Drukarka wypuszcza niezadrukowane kartki Kyocera FS-1325 MFP - Drukarka wypuszcza niezadrukowane kartki
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    borg18
    Level 13  
    to że nie opuszcza calkowicie to jedno a to że nie drukuje nic to druga sprawa. Co do białych kartek, sprawdz laser, nie wiem jak w tym modelu może laser nie jest otwierany - przesłona się nie otwiera? jeżeli beben i dev działają to albo klapka jest nie otwierana lub według mnie uszkodzony jest sam laser, chociaż powinno sypać wtedy jakimś błędem. co do wychodzenia kartki przeczyściłeś i sprawdziłeś wszystkie czujniki i flagi? Gdyby brakowało zasilania to wywalilo by błąd, gdyby było coś z napędem to coś by zgrzytało w śroku :) może jest tam jakiś elektromagnes czy coś..najlepiej rozebrać i obczaić wpierw czujniki i flagi czy np nie są uszkodzone
    krzys_ka
    Level 25  
    Może warto wyczyścić rolkę poboru papieru..
    Jak wygląda sprawa przy próbie puszczenia kartki z podajnika ręcznego?
    Jeżeli zwraca komunikat j.w. to nie będzie wydruku, zwyczajnie przepuszcza kartkę bez drukowania.
    tomasz.ryszard
    Level 10  
    krzys_ka wrote:
    Jeżeli zwraca komunikat j.w. to nie będzie wydruku, zwyczajnie przepuszcza kartkę bez drukowania.

Przy ręcznym podawaniu papieru objawy są takie same jak przy poborze papieru z dolnego podajnika (kasety). Przeczyszczę rolkę poboru papieru.
    borg18
    Level 13  
    nie no przeciez kartka Ci staje przy wychodzeniu a nie wchodzeniu i do tego jest biała, no chyba, ze pobierane są 2 sztuki i zacina przy drugiej lecz wątpie..
    tomasz.ryszard
    Level 10  
    borg18 wrote:
    nie no przeciez kartka Ci staje przy wychodzeniu a nie wchodzeniu i do tego jest biała, no chyba, ze pobierane są 2 sztuki i zacina przy drugiej lecz wątpie..

Pobierana jest z podajnika dolnego (kasety) tylko jedna kartka. Więc za twoja radą na razie czyszczenie rolki pobierającej papier z kasety sobie odpuszczę tym bardziej, że jeszcze nie wiem jak się do niej dostać.

Dodano po 1 [godziny] 12 [minuty]:

borg18 wrote:
    to że nie opuszcza calkowicie to jedno a to że nie drukuje nic to druga sprawa. Co do białych kartek, sprawdz laser, nie wiem jak w tym modelu może laser nie jest otwierany - przesłona się nie otwiera? jeżeli beben i dev działają to albo klapka jest nie otwierana lub według mnie uszkodzony jest sam laser, chociaż powinno sypać wtedy jakimś błędem.

Być może dwa błędy jednocześnie nie mogą być wyświetlane na wyświetlaczu - wyświetlany jest tylko błąd dotyczący przemieszczania papieru.
    Czy da się sprawdzić laser bez jego wymontowania z drukarki i podstawienia sprawnego? Czy można jeszcze coś z nim zrobić w drukarce (np coś oczyścić)?

Wg instrukcji serwisowej białe kartki wychodzą z drukarki gdy:
    - uszkodzony jest zespół lasera
    - uszkodzony jest zespół transferowy
    - uszkodzony zespół developera
    - uszkodzona płyta główna drukarki PWB
    Kyocera FS-1325 MFP - Drukarka wypuszcza niezadrukowane kartki
    Ale raczej nie są to wszystkie możliwe przypadki.

Quote:
    co do wychodzenia kartki przeczyściłeś i sprawdziłeś wszystkie czujniki i flagi? Gdyby brakowało zasilania to wywalilo by błąd, gdyby było coś z napędem to coś by zgrzytało w śroku :) może jest tam jakiś elektromagnes czy coś..najlepiej rozebrać i obczaić wpierw czujniki i flagi czy np nie są uszkodzone

Co to są czujniki to rozumiem a co to są flagi?
    Rozumiem, że trzeba przeczyścić i sprawdzić czujniki kontroli transmisji papieru:
    - Registration Sensor RS w zespole pobierania papieru (poz 2)
    - Duplex Sensor DUS w zespole drukowania dwustronnego Duplex (poz 7)
    Czy łatwy jest dostęp do tych czujników? Czy trzeba coś wymontować aby się do nich dostać?

borg18
    Level 13  
    flaga to taki dzyndzelek, na którego najeżdża kartka zmieniając tym swoje położenie dzięki czemu sensor odczytuje sygnał, najlepiej czyścic je sprężonym powietrzem. Przeważnie laser znajduje się nad bębnem, jeżeli wyciągniesz moduł to nad nim powinien się znajdować, niestety nie wiem jak to wygląda w tym modelu, koórką można zrobić zdjęcie i zobaczyć jak to wygląda od wew, jedne drukarki mają klapkę która jest przesuwana i odsłania szkło modułu lasera a inne nie posiadają tej klapki, ogólnie wymontowac sam laser to będzie duzo roboty...
    tomasz.ryszard
    Level 10  
    borg18 wrote:
    Przeważnie laser znajduje się nad bębnem, jeżeli wyciągniesz moduł to nad nim powinien się znajdować, niestety nie wiem jak to wygląda w tym modelu, koórką można zrobić zdjęcie i zobaczyć jak to wygląda od wew, jedne drukarki mają klapkę która jest przesuwana i odsłania szkło modułu lasera a inne nie posiadają tej klapki, ogólnie wymontowac sam laser to będzie duzo roboty...

Wg dokumentacji serwisowej laser w tym modelu drukarki wygląda tak:
    Jeżeli dobrze odczytuje rysunki to przesłona lasera nie jest przesuwna a obrotowa - ma kształt prostokątnej klapki obracającej się na osi położonej wzdłuż dłuższej krawędzi klapki. Klapka (przesłona - poz 5) znajduje się wewnątrz obudowy lasera za płytką szklaną (poz 6) więc nie wydaje się aby z zewnątrz można było przesłonę ręcznie obrócić. Również z racji, że jest ona w środku nie powinna się zanieczyszczać np tonerem czy pyłem z papieru. Wydaje mi się, że czyścić z zewnątrz to można jedynie szybkę lasera. Szybka wygląda wizualnie u mnie na czystą. Czym ewentualnie ją doczyścić? Może być woda z mydłem i bawełniana szmatka?
    Poniżej zdjęcie lasera zrobione po wyjęciu z drukarki bębna, developera i pojemnika na zużyty toner.
    borg18
    Level 13  
    no niestety laser wygląda ok - szybka...a wiadomo w jakich okolicznościach doszło do uszkodzenia drukarki?
    tomasz.ryszard
    Level 10  
    borg18 wrote:
    ...a wiadomo w jakich okolicznościach doszło do uszkodzenia drukarki?

Tego nie wiem. Kupiłem tą drukarkę jako uszkodzoną do naprawy. Sprzedający w opisie oferty podał, że sprzedaje drukarkę jako uszkodzoną - prawdopodobnie uszkodzona jest nagrzewnica. Wcześniej drukowała dobrze, skaner sprawny.
    Dodam, że wg programu do zarządzania drukarką Kyocera Klient Tool drukarka wydrukowała 5232 strony a więc nie aż tak dużo.

Dlatego biorąc pod uwagi opis oferty swój wpis zacząłem od podejrzenia usterki utrwalacza (nagrzewnicy, fusera). Muszę się przyjrzeć jego budowie i poczytać o jego zasadzie działania w tym jego udziale w przemieszczaniu papieru. Być może jest tak, że jeżeli nie działa grzałka fusera to ten fakt wykrywa układ sterowania drukarki i fuser przytrzymuje kartkę bo toner na kartce nie został utrwalony. Nie znam dokładnie działania drukarki laserowej i są to tylko moje domysły. Podobnie mogę tylko domyślać się, że są zanieczyszczone któreś rolki prowadzące papier przez co papier się ślizga na nich wobec czego czas drogi papieru jest ponadnormatywny, wykrywa to jakiś czujnik czy układ i w rezultacie wyświetlany jest błąd "Cannot feed paper". Może mnie ktoś oświeci w tej kwestii. W panelu do zarządzania drukarką "Kyocera Klient Tool" ten błąd jest w ten sposób objaśniany - cytat:
    "Dodaj papier
    Nie można podać papieru.
    Kaseta 1 jest pusta lub rozmiar papieru bądź typ nośnika jest niezgodny. Zmień ustawienia lub włóż papier. Naciśnij przycisk [OK]."
    Niewiele z niego wynika w moim przypadku bo kaseta nie jest pusta a rozmiar papieru i rodzaj nośnika są ustawione prawidłowo.
    Ten komunikat nic nie informuje co trzeba zrobić w bardziej złożonych przypadkach jak mój.

Dodano po 6 [godziny] 6 [minuty]:

[quote="tomasz.ryszard"]
    borg18 wrote:

Wg dokumentacji serwisowej laser w tym modelu drukarki wygląda tak:
    Jeżeli dobrze odczytuje rysunki to przesłona lasera nie jest przesuwna a obrotowa - ma kształt prostokątnej klapki obracającej się na osi położonej wzdłuż dłuższej krawędzi klapki. Klapka (przesłona - poz 5) znajduje się wewnątrz obudowy lasera za płytką szklaną (poz 6) więc nie wydaje się aby z zewnątrz można było przesłonę ręcznie obrócić.

Po oględzinach wnętrza drukarki (po uprzednim wyjęciu bębna) okazuje się, że istnieje możliwość otwierania (obracania) klapki z zewnątrz. Na zdjęciu poniżej widać plastikowy bolec umożliwiający otwieranie/zamykanie przysłony lasera. Sprężynka na bolcu zapewnia automatycznie zamknięcie przysłony podczas wyciągania zespołu bębna światłoczułego z drukarki. Gdy bęben jest wyjęty z drukarki przesłona jest zamknięta, gdy zamontowany do drukarki - przesłona jest otwarta. Z ciekawości zapytam po co jest ta przysłona? Przed czym ona zabezpiecza?
    Tak więc sprawdziłem, że przesłona z załadowanym do drukarki bębnem jest otwarta. Wcześniej myślałem, że przesłona otwierana jest przez układ sterowania drukarki każdorazowo gdy następuje wydruk dokumentu.
    tomasz.ryszard
    Level 10  
    krzys_ka wrote:

Jak dostać się do tej rolki w celu jej przeczyszczenia ?. Nie widzę bezpośredniego dostępu od spodu drukarki jak i od jej wnętrza (oczywiście po wymontowaniu bębna, developera i pojemnika na zużyty toner). Co trzeba zrobić aby niepotrzebnie nie rozbierać połowy drukarki?

Przypomnę, że kartka nie opuszcza całkowicie drukarki - końcowy kilkucentymetrowy odcinek kartki trzymają rolki "wylotowe" fusera (pieca). Rolki grzewcza i współpracująca z nią dociskowa w chwili wystąpienia błędu "Cannot feed paper" już papieru nie trzymają. Po skasowaniu błędu "Cannot feed paper" klawiszem Stop/Cancel i ponownym uruchomieniu drukowania stara kartka jest wypchnięta przez rolki "wylotowe" fusera całkowicie z drukarki a nowa pobrana z kasety zatrzymuje się w tym samym miejscu drukarki co stara (poprzednia) Oznacza to, że wałki "wylotowe" fusera mają sprawny napęd.
    Na zdjęciu poniżej widać (po otwarciu tylnej poziomej pokrywy rewizyjnej fuzera) końcowy odcinek kartki znajdujący się w fuserze.

borg18
    Level 13  
    obstawiam czujnik lub jakies sprzegielko napedzające tamtejsze rolki
    tomasz.ryszard
    Level 10  
    tomasz.ryszard wrote:
    krzys_ka wrote:

Jak dostać się do tej rolki w celu jej przeczyszczenia ?. Nie widzę bezpośredniego dostępu od spodu drukarki jak i od jej wnętrza (oczywiście po wymontowaniu bębna, developera i pojemnika na zużyty toner). Co trzeba zrobić aby niepotrzebnie nie rozbierać połowy drukarki?

Znalazłem w internecie film który pokazuje jak wyjąć rolkę pobierania papieru z dolnego automatycznego podajnika:
    https://www.youtube.com/watch?v=JSbYqVxKipE
    Film dotyczy drukarki Kyocera FS-1120 - niemal identycznej drukarki co moja. Model z filmu różni się od mojej tym, że nie posiada fizycznego duplexu i ręcznego podajnika papieru (nad dolnym automatycznym podajnikiem).
    Aby wyjąć rolkę w moim modelu należy:
    1. Odłączyć zasilanie drukarki
    2. W celu zapewnienia lepszego dostępu unieść przód drukarki i coś pod nią podłożyć
    3. Zdjąć dolną pokrywę papieru (białą) wyczepiając jej bolce (zawiasy) z obudowy drukarki. Aby bolce pokrywy wyszły z obudowy trzeba ostrożnie wygiąć pokrywę.
    4. Wyczepić z obudowy drukarki tacę ręcznego podawania papieru wyginając ostrożnie środek tacy ku górze, tak aby bolce mocujące tacy wyszły z gniazd w obudowie drukarki
    Widok drukarki z wyjętą pokrywą podajnika automatycznego i wyjętą tacą podajnika ręcznego.

Zbliżenie na rolkę w drukarce.

5. Za pomocą haczyka odchylić w dół zatrzask lewego talerzyka mocowania rolki (biały plastik) i jednocześnie przesunąć w lewo lewy talerzyk. Tą operację dobrze widać na w/w filmie.
    Luzowanie mocowania rolki.
    Ja użyłem do luzowania zatrzasku haczyk od zestawu narzędzi do lutowania (czyszczenia), który bardzo dobrze się sprawdził.
    6. Zapamiętać pozycję w jakiej mocowana jest rolka. Wyjąć oswobodzoną z talerzyków mocujących rolkę.
    Wyjęta rolka.

Wyjętą rolkę (gumę) umyłem dokładnie szmatką i wodą. Na razie nie przekręcałem gumy rolki na rolce aby włączyć nieużywaną jeszcze część gumy do pracy jak to pokazano na filmie. Po zamontowaniu oczyszczonej rolki opisywane na wstępie objawy usterki ustąpiły. Drukarka pracuje już normalnie.
    Tak więc zbyt długi czas pobierania papieru z dolnego automatycznego podajnika papieru z powodu zanieczyszczenia rolki (występuje wówczas poślizg na rolce) skutkuję tym, że drukarka nie uruchamia procesu tworzenia obrazu na papierze - drukarka wypuszcza niezadrukowaną kartkę.
    Niestety tej usterki nie opisano w instrukcji obsługi jak i w instrukcji serwisowej drukarki. Opisywane jest tylko zacięcie papieru w podajniku gdy papier w ogóle nie zostanie pobrany z kasety lub zatnie się w nim (u mnie papier został w całości pobrany z podajnika i zatrzymywał się w fuserze).

Dziękuję koledze krzys_ka za postawienie trafnej diagnozy i koledze borg18 za zainteresowanie tematem.
    borg18
    Level 13  
    pierwszy raz słysze aby rolka papieru robila takie jaja ;p bo jeżeli czujka wykryje ze papir znajduje sie w okreslonym miejscu to rozpoczyna proces, jeżeli nie wykryje o przerywa i wywala zaciecie hmm..ale nic jak problemy ustapily to faktycznie ta drukarka ma dziwny algorytm działania ;p
    tomasz.ryszard
    Level 10  
    Problem z drukarką jak wyżej opisano został rozwiązany. Zamykam temat.