Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Optiview II 17 A nie startuje

18 Paź 2005 19:57 1422 8
  • Poziom 12  
    Po pierwsze może ktoś ma schemat tego monitora niestety nawet dokładnie nie wiem co to za chassis.Nie mam doświadczenia w naprawach monitorów, najprawdopodobniej jest tam coś włożone hyundaja. Jeżeli chodzi o usterkę to w ogóle nie startuje tylko słychać tykanie.Tak jakby przetwornica próbowała ruszyć. Napięcie na 7n. układu uc3842 pływa od 11 do 16v. Po przeczytaniu postów na ten temat podejrzenie padło na hota i reg B+ razem z nimi poszły do wymiany zenerki ZD901 i ZD903. Między C a E hota podłączona żarówka. Niestety po włączeniu zasilania padł (eksplodował) tranzystor reg B+ czyli stp7nc70z i element oznaczony nr901. Stąd moje pytania. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy, jaki to element (nr901) i jakiego mogę użyć zamiennika tego tranzystora "stp". Z góry bardzo dziękuję za podpowiedzi.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    ten Twój STP..... N-CHANNEL 700V 1.1 OHM 6A TO-220
    - zacznij od rutynowego uruch.zasilacza
    wymień scalak ,zenery,tranzystor polowy, optron i TL431 i opory w zródle Polowego 0,22-0,33ohm<< te wymień
    sprawdz opory startowe >te wielokohm. w pin.7
    odepnij+B w to miejsce żarówka
    odpal ..
    -jak działa > OK.
    -jak nie ..masz zwarcie w innej gałęzi
    potem.odepnij żarówkę podłącz pod złącze C-E Hota
    sprawdzisz czopera/ potem hota

p.s.
    - wstępnie sprawdz elementy czopera .Hota ..
    - napisz jakie scalaki na płycie( u mnie brak schematu..) może coś się dobierze
  • Poziom 12  
    Dziękuję za podpowiedź, jak na razie nadal nic nie zrobione(tzn nie ruszył) trochę brak czasu. W między czasie po eksplozji tranzystora został wymieniony układ uc 3842 dioda 1n4148 i rezystor 22 Ohm no i oczywiście spalony tranzystor.Ten element nr901 to jest najprawdopodobniej warystor. Zasilacz nie ruszył praktycznie jestem w punkcie zerowym. Jeżeli chodzi o układy to są: 56A1125-69A, HD74LS14P, LM324N, L1888CT, TDA9302H, UC3842A.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    ten 901 jesli stoi szeregowo w gałęzi zasilania to termistor . ogranicza prąd ładow. dużego kondensat.........
    warystor musi stać II

WYMIEŃ jeszcze
    optrona i TL431!
    opory w zródle Polowego 0,22-0,33ohm<< te wymień
  • Poziom 12  
    W tym monitorze przetwornica nie posiada optrona ani ukł. tl 431. CHassis w tym monitorze jest z monitora TATUNG S760 przynajmniej taki znalazłem Przez mój brak doświadczenia z monitorami tak na prawdę nie zlokalizowałem reg B+ jest to tranzystor irf634a. Oczywiście okazał się uszkodzony. Na razie wstawiłem buz 77b i przetwornica ruszyła. pojawił się natomiast nowy problem. monitor się ożywił dioda świeci na zielono po chwili przekaźnik sie przełącza i świeci na pomarańczowo, ale obrazu nie ma.Nie wiem czy to wina tego tranzystora czy coś jeszcze. NA kineskopie nie ma żarzenia. Po pierwszym uruchomieniu nastąpiło iskrzenie w okolicy trafopowielacza być może coś się uszkodziło. Jeżeli ktoś ma jakieś sugestie to proszę o podzielenie się nimi.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Kobolek nie dodałes że monitork idzie spać i to dlatego nie świeci kineskop :)
    a link do schematu to:http://archive.espec.ws/server2/manuals/Monitors/Others/Tatung/Tatung%20VM7VRDA%20S760-3/
    może być też z tatunga s790 to to samo :) dziś po zabawi z prockiem Kobolek odpisze czy wstał czy nie :)
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    w monitorku brak wysokiego napięcia :( b+ ma zasilanie ale chyba brak sygnału z upc1888ct układ jes zasilany napiecie 11 V niby powinien na schemacie dostać 12 V może ktoś ma aplikacje tego układu :>?? przy podpięciu monitora do PC nie idzie spac czyli widzi PC pamięc 24c08 była programowana kilkoma wsadami i na orginale co był niby prawidłowo pracuje a lampi w kineskopie świecą kto wie jak sprawdzic ten układzik :( :>?? załamanie nerwowe może ktoś wie jak puscić sygnał na hota tak aby odpalić powielacz moge jeszcze dodać że powielacz wcześniej zachowywał sie tak jak by miał przebicie :) !!!!
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Cześć.
    Proponuję zastosować jakąs metodę eliminacji - bo z tego co tu czytam Skaczesz po całej płycie bez ładu i składu.
    Uruchom najpierw przetwornicę (na żarówce). Sprawdź wartości napięć czy zgadzają się z tymi co na schemacie, usuń usterki w odchylaniu i regulatorze. Możesz jeszcze sprawdzić trafopowielacz, a na końcu pamięć.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Dziękuję wszystkim za porady. Monitor niestety nie ruszył a czas się skończył tzn klient się rozmyślił. Wcale się nie dziwię trochę to trwało.