Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Światłowód NETII-zmniejszona prędkość po włączeniu bridge w Huawei HG8245Q2

francheesco 10 Feb 2021 00:59 1380 3
    francheesco
    Level 2  
    Mam od kilku dni światłowód od NETTI (teoretycznie dowload 1000 Mb/s i upload 100 Ms). Dostałem od operatora modem Huawei HG8245Q2. Po instalacji i testach prędkości wyglądały na prawidłowe (domyśle ustawienia operatora, gdzie ich modem pełnił również funkcję routera, a mój router Synology RT2600ac robił głównie za switcha).

Niestety ponieważ w sieci mam NASa (z którego muszę mieć dostęp przed internet) musiałem poprosić o przełączenie sprzętu netii w tryb bridge, aby móc przekierować porty przez swój router. Dostałem login i hasło od netii i przez PPPoE połączyłem swój router do modemu. No i wszystko śmiga, ale niestety prędkość dowload spadła z 1000 Mb/s do ok. 200 Mb/s (upload pozostał taki sam). Wezwałem technika od NETII, który połączył się (nie wyłączając trybu bridge) przez swojego laptopa bezpośrednio do modemu i u niego prędkości są ok (dodam, że używał on do testów linuxa i nie miał antywirusa, ja do testów używam Windows 10 i mam antywirusa Kaspersky Endpoint Security).

Wychodzi więc na to, że problemem jest mój router Synology RT2600ac tylko nie mam pojęcia dlaczego. To sprzęt wysokiej klasy, który bez problemu powinien obsłużyć te prędkości, a jednak coś go ogranicza. Podejrzewam, że problemem są szczegółowe ustawienia połączenia PPPoE , ale niestety ani technik który się u mnie zjawił, ani infolinia NETII nic na ten temat nie wie (twierdzi, że automatyczne ustawienia powinny być ok).

Wrzucam zrzut moich ustawień jakie standardowo przypisał router przy auto wykrywaniu typu połączenia. Co trzeba zmienić, aby łącze wykorzystywało 100% możliwości, a nie tylko 20%? A może problem leży gdzie indziej?
    bbartek93
    Level 16  
    Spróbuj się pobawić dodatkowymi opcjami w tym routerze, niepotrzebne powyłączaj i testuj, przy połączeniu PPPoE procesor się poci i te dwa rdzenie co tam są mogą nie wystarczać do 1Gb/s bez sprzętowej pomocy w niektórych kwestiach. Zobacz czy masz jakąś opcję z hardware offloading, czy hwnat lub coś w ten deseń.. ;)
    francheesco
    Level 2  
    Pokombinowałem i rozgryzłem temat. Problemem były domyślnie włączone dodatkowe opcje w routerze (załącznik). W teorii jedno i drugie według opisu z instrukcji powinno znosić ograniczenia usługodawcy. W moim przypadku było odwrotnie, blokowało pełną prędkość. Po wyłaczeniu jednego i drugiego, net śmiga jak miły :)