Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Podłącznie A+B Onkyo TX8270 - Jaki prąd amplituner wysteruje na kolumny przy akt

kutosiapt 28 Feb 2021 12:43 219 3
    kutosiapt
    Level 2  
    Z uwagi że jest to mój pierwszy post, serdecznie witam wszystkich forumowiczów.

Mam pytanie dotyczące szeroko dyskutowanego tematu, jednakże w nieco innym ujęciu.

Posiadam amplituner Onkyo TX-8270 i podłączone kolumny Magnat 677 4-8Ohm do strefy A oraz zamierzam podłączyć głośniki łazienkowe Blaupunkt MSX-652 4Ohm do strefy B. Instrukcja nie zaleca podłączenia głośników o impedancji poniżej 8 Ohm przy konfiguracji A+B. Jak wiadomo przy głośniejszym odsłuchu może dojść do uszkodzenia wzmacniacza w ampli. I teraz moje pytanie jest następujące: czy jeżeli programowo wybiorę wyłącznie jedną strefę, np. A, to amplituner obciąży wyłącznie tą wybraną i zachowa się tak jakby żadne głośniki nie były podpięte do kanałów B? Czy może już samo podpięcie drugiej pary głośników spowoduje zwiększone ryzyko uszkodzenia? Dodam że nie zamierzam dokonywać odsłuchu przy aktywnych strefach A+B oraz nie słucham głośniej niż na 70% skali.

Z góry dziękuje za poradę
  • Helpful post
    DjMapet
    Level 43  
    kutosiapt wrote:
    czy jeżeli programowo wybiorę wyłącznie jedną strefę, np. A, to amplituner obciąży wyłącznie tą wybraną i zachowa się tak jakby żadne głośniki nie były podpięte do kanałów B?

Możesz bez obaw podłączyć po parze kolumn do wyjść A i B i korzystać tylko z jednej z tych opcji, czyli albo A albo B.

No i gwoli wyjaśnienia, amplituner nie obciąża żadnej ze stref, co najwyżej jego wzmacniacz wysyła sygnał na nie. To kolumny podłączone do tych stref obciążają wzmacniacz amplitunera.

Pozdrawiam.
    kutosiapt
    Level 2  
    Dzięki za szybką odpowiedź i rozwianie wątpliwości.
    kutosiapt
    Level 2  
    Dzięki za szybką odpowiedź i rozwianie wątpliwości.

Dodano po 4 [minuty]:

Odpowiedź użytkownika DJMapet wskazuje na brak ryzyka podłączenia par A+B przy odsłuchu wyłącznie na jednym z kanałów.